Todd Haynes chciał aby Jacka Fairy zagrał Jarvis Cocker, gwiazda brytyjskiego popu.
Narrator oznajmia, że zabójstwo Briana Slade miało miejsce 5 lutego 1974 roku, ale na gazecie czytanej przez Arthura widnieje data 17 marzec 1974.
W filmie wystąpili również Brian Molko i Steve Hevitt czyli wokalista oraz perkusista dość znanego zespołu 'Placebo'. Pojawiają się co prawda na ok. 2 czy 3 min. lecz dla fanów nie lada przyjemnością jest ujrzeć Briana w butach na koturnach wijącego się przy mikrofonie i śpiewającego cover piosenki "20th century boy".
Osheen Jones, który gra małego Jacka Fairy, jesty synem brytyjskiej gwiazdy muzyki pop z lat 80' - Howarda Jonesa.
Facet, który mówi ,,Mr. BBC", grany przez Washa Westmorelanda, jest bratem Micko grającego Jacka Fairy.
Nazwa zespołu Venus in Furs pochodzi od tytułu piosenki zespołu The Velvet Underground.
Jonathan Rhys Meyers i Ewan McGregor śpiewają w filmie własnymi głosami (niektóre piosenki Rhys Meyersa były przerabiane przez Thoma Yorka z Radiohead).
Wiele dialogów to cytaty twórczości Oscara Wilde.
Kiedy Brian pierwszy raz widzi Mandy pyta jej "Czy zatańczysz?". To samo pytanie prawdopodobnie zadał również David Bowie swojej żonie, Angeli Bowie, kiedy się poznali.
Film bardzo słabo bazował na relacjach między Davidem Bowie ("Brian Slade"), a Iggym Popie ("Curt Wilde"). Iggy powiedział, że nie miał żadnego problemu z tym faktem, Bowie jednak protestował, naciskając na zmianę większości nazwisk oraz nie pojawienie się jego aktualnych piosenek w filmie. Wiele głównych wątków "Velvet Goldmine" jest fikcyjnych, włączając w to romans Slade'a z Bowiem (Iggy Pop nigdy nie był biseksualny i nigdy nie spał z Bowiem) oraz rozstanie (Bowie i Iggy pozostali przyjaciółmi po wyprodukowaniu przez pierwszego albumu the Stooges i mogli znów ze sobą pracować), jak również legendarne, tajemnicze, trwające dekadę zniknięcie Slade'a, po czym powrócił on jako Tommy Stone, blondyn w białym garniturze (Bowie nie był taką gwiazdą jak został pokazany Slade, nigdy nie wycofał się z branży na tak długo jak zrobił to filmowy bohater).
Zdjęcia do filmu powstawały w Londynie, Manchesterze i Croydon, w Wielkiej Brytanii (w filmie jako Nowy Jork w 1984 roku).
Zdjęcia do filmu kręcono od marca do maja 1997 roku.