Reżyser Terry George od samego początku widział w głównej roli Dona Cheadle, jednak w okresie preprodukcji, inwestorzy chcieli zatrudnić Denzela Washingtona, Wesleya Snipesa, Mekhi Phifera, a także Willa Smitha, ze względu na ich większy potencjał box-office'owy.
Ekipa filmowa widziana jest na początku filmu w oknie autobusu.
Kiedy Paul przychodzi do hotelu Diplomat po klucze do sejfu bierze plik banknotów 100$ amerykańskich. Banknoty, które są pokazane w filmie nie były jeszcze w obiegu. Wprowadzono je dopiero w roku 1996.
W napisach końcowych pojawiła się literówka w nazwie hotelu. Napisano "Hotel des Milles Collines", podczas gdy powinno być "Mille Collines".
Ruandyjskie bojówki nie nazywały się Interhamwe, lecz Interahamwe.
Gdy Paul udaje się do hotelu Diplomat, by zdobyć alkohol dla ruandyjskiego generała, butelki Glenfiddicha mają kształt, którego ta marka nigdy nie miała.
W 1994 język angielski nie był oficjalnym językiem w Ruandzie, jednak w wielu scenach znaki hotelowe są napisane tym właśnie językiem, a poniżej małą czcionką językiem francuskim. Podobnie jest ze sklepowymi sloganami, reklamami itp.
Rozmowa pomiędzy Paulem Rusesabagina a żołnierzem Hutu, który chciał go zmusić do zabicia uchodźców i swojej rodziny, w rzeczywistości trwała 2 godziny, a nie dwie minuty.
W filmie zostaje użyta nazwa Kongo w odniesieniu do dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga. Do 1997 roku państwo to nosiło jednak nazwę Zair.
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Johannesburgu (Republika Południowa Afryki) oraz w Kigali (Rwanda).
Drugi hotel, którym zarządza Paul Rusesabagina w filmie występuje pod nazwą "Hotel Diplomat". W roku 1994 kiedy dzieje się akcja filmu Rwanda była krajem w pełni fracuskojęzycznym i hotel nosił nazwę "Hotel des Diplomates".
Postać grana przez Nicka Nolte - pułkownik Oliver jest oparta o kanadyjskiego generała Roméo Dallaire. Pomimo tego faktu jest to jedyna fikcyjna osoba w filmie.
Prawdziwy Paul Rusesabagina swoją działalnością uratował życie 1268 uchodźcom.
Scenarzysta spędził rok na pisaniu pierwszej części skryptu. By zasięgnąć dodatkowych informacji, zadzwonił do ambasady Rwandy w Waszyngtonie. Telefon odebrała jedna z ocalonych przez bohatera filmu osób.
Podczas sceny początkowej, można zobaczyć nazwę MTN Mobile. MTN jest komunikacyjną marką z RPA, i mimo iż jest głównym dostawcą samochodów w Ruandzie obecnie, to jednak nie była w roku 1994.
W rzeczywistości Gregoire nie istniał. Jego postać przedstawia wielu ludzi, którzy byli szpiegami Hutu.
Zdjęcia do filmu kręcono od 3 stycznia do 3 marca 2004 roku.