PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=163903}

Gra Endera

Ender's Game
6,4 79 302
oceny
6,4 10 1 79302
5,5 14
ocen krytyków
Gra Endera
powrót do forum filmu Gra Endera

Własnie odkryłem, że główni pozytywni bohaterowie to wielodzietni katolicy z Polski :D To nie
może przejść przy dzisiejszej poprawności politycznej, antyklerykaliźmie i NWO!

wiktoratgmail

Z tego co wiem, to chyba tylko Ojciec Endera był polskim katolikiem. Matka była mormonką, natomiast Ender zjednał się z inną religią (żeby to za dużo nie spoilerować :)) Chyba nie ma informacji o tym, w jakiej religii wychowywane było rodzeństwo Endera.

ocenił(a) film na 7
Haqu22

Masz rację! Jestem właśnie w połowie książki i to co napisałem jest dość nieścisłe. Domyślam się, że jednak nie będzie w filmie miejsca na takie smaczki.

ocenił(a) film na 6
wiktoratgmail

Nowe wydanie "Gry Endera" (wydawnictwo "Prószyński i S-ka") zawiera opowiadanie Orsona Scotta Carda, będące częścią cyklu "Pierwsze spotkania w świecie Endera". Zatytułowane jest "Chłopiec z Polski", a jego bohaterem jest młody Jan Paweł Wieczorek, czyli ojciec Endera właśnie. Ogółem w cyklu znalazły się:

- "Gra Endera" ("Ender's Game", 1977) - oryginalne opowiadanie, które z czasem rozrosło się do postaci książki którą znamy.
- "Doradca inwestycyjny" ("Investment Counselor", 1999), pierwsze spotkanie Endera z Jane.
- "Chłopiec z Polski" ("Polish Boy", 2002), dzieciństwo ojca Endera, Jana Pawła Wieczorka,
- "Zmora nauczyciela" ("Teacher's Pest", 2003), spotkanie rodziców Endera,

Taka ciekawostka dla fanów ;)

ocenił(a) film na 7
JaszczurXP

Dzięki Jaszczur za te informacje! Skąd taka fascynacja Polską u Carda?

ocenił(a) film na 6
wiktoratgmail

Nie wiem czy można to nazwać fascynacją, skoro w "Grze Endera" i kontynuacjach pojawiają się bohaterowie wielu różnych narodowości.

ocenił(a) film na 7
JaszczurXP

Ale tylko główny bohater ma polskie korzenie. Jest też opowiadanie opisujące ojca Endera - Jana Pawła Wieczorka.

ocenił(a) film na 6
wiktoratgmail

I oprócz tego nie przewija się żaden inny polski motyw w ani jednej kontynuacji "Gry Endera". Moim zdaniem to o wiele za mało, żeby mówić o jakiejkolwiek fascynacji, tym bardziej że autor poświęca znacznie więcej miejsca innym krajom, np. Armenii albo Holandii.

ocenił(a) film na 3
JaszczurXP

Układ Warszawski jako światowa potęga to również polski motyw.

Radeon16

Bardziej ZSRR

ocenił(a) film na 8
Haqu22

Tam chyba używano nazwy Układ Warszawski.

Makrauchenia

A tak, przepraszam. Sam nie wiem co miałem namyśli poprzez ten post :P

JaszczurXP

Jeśli mnie pamięć nie myli, to jeden z początkowych fragmentów "Dzieci umysłu" ma miejsce w Parku Łazienkowskim w Warszawie.

ocenił(a) film na 6
Treikc

Możliwe, mogło mi to umknąć bo czytałem "Dzieci Umysłu" dość dawno temu.
Jeśli to prawda, to przepraszam za wprowadzenie w błąd ;)

wiktoratgmail

Dobrze odkryłeś. Autor Orson Scott Card wspominał w jednym z wywiadów, że podziwia Polaków za determinację, z jaką udało się im zrzucić jarzmo komunizmu
"Rodzina Endera jest w połowie polska, ponieważ kiedy pisałem powieść, wciąż miałem w pamięci pierwsze strajki Solidarności i postrzegałem Polaków jako nieustępliwy naród, który nie poddaje się i walczy z uciskiem. Także przy wymyślaniu drugiej połowy jego rodziny oparłem się na swojej znajomości historii, tym razem Mormonów w Ameryce, którzy również byli uciskani i izolowani oraz, tak jak Polacy, nie pozwalali obcym mówić, co mają robić"

ocenił(a) film na 7
qbiak25

Super! Chciałoby się częściej słyszeć takie zdanie o Polakach! Teraz czytam "Cień Endera" - to dobre odświeżenie "Gry Endera" z perspektywy Groszka :)

ocenił(a) film na 7
wiktoratgmail

Ojciec Endera ma w filmie akcencik :)

ocenił(a) film na 7
nikike

Super! A czy oprócz akcentu coś wskazuje na to, że jest Polakiem? :)

ocenił(a) film na 7
wiktoratgmail

Czego się spodziewasz po Amerykanach? :)

ocenił(a) film na 7
nikike

Zawsze się spodziewam najlepszego, a potem jest wielkie rozczarowanie :(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones