Władza, pieniądze i krew – oto wartości, z którymi mieszkańcy prowincji Neapolu i Caserty stykają się każdego dnia. Nieważne, czy jesteś krawcem, absolwentem wyższej uczelni czy nastolatkiem, któremu wydaje się, że żyje w gangsterskim filmie. Twoim światem rządzi wszechobecna Camorra. Jej zasady są proste. Jeśli je złamiesz, czeka cię śmierć.
"Gomorra" to poruszająca adaptacja głośnej powieści Roberto Saviano, za którą włoska mafia wydała na autora wyrok śmierci. Szokująca opowieść o potężnej organizacji, odpowiedzialnej za 4000 zabójstw w ciągu ostatnich trzydziestu lat.
Spojrzenie okiem kamery reżysera Matteo Garrone na mafię, której jeszcze kino dotąd nie widziało. Ta, którą dotąd znaliśmy może pójść w niepamięć przed obejrzeniem tego do bólu prawdziwego, pozbawionego hollywoodzkiego lukru obrazu. Bowiem do dawnych klasyków gatunku jest tylko krótkie, nieznaczące, niewpływające na fabułę nawiązanie, dokładniej do Tony'ego Montany bohatera "Człowieka z blizną". Film opowiada nam losy pięciorga bohaterów będących, chcąc nie chcąc w matni tytułowej "Gomorry", różni ich wiek oraz zaangażowanie w życie swojej organizacji. Jednak łączy ich jedno - chęć posiadania pieniędzy i zapewnienia sobie w przyszłości dostatniego życia. Film zabiera nas w świat obskurnych, pełnych przemocy slamsów i niebezpiecznych przedmieść włoskich miast. Nie uświadczymy tu broszurowych, malowniczych krajobrazów, przesyconych butikami centrów Italii, ujrzymy natomiast świat pozbawiony zahamowań, zasad i jakiejkolwiek moralności. W okolicznościach takiej scenerii nasi bohaterowie spełniają swoje ambicje, plany bądź zostaje po nich tylko krwawy ślad na ścianie.
Władza, pieniądze i krew – oto wartości, z którymi mieszkańcy prowincji Neapolu i Caserty stykają się każdego dnia. Nie mają wyboru, muszą podporządkować się zasadom, jakie narzuca "system" - Camorra. Niewielu z nich może myśleć o "normalnym" życiu.
Pięć historii zostało splecionych w tym drastycznym scenariuszu, osadzonym w okrutnym i pozornie fikcyjnym świecie, który jest głęboko zakorzeniony w rzeczywistości.
Don Ciro jest il sottomarino. Płaci rodzinom więźniów, którzy są członkami jego klanu, klanu, który ma niekwestionowaną władzę na terytorium. Jest czujny, dyskretny i wykonuje swoją pracę bez zbytniego zaangażowania. Ale w pewnym momencie klan zaczyna się rozpadać. Don Ciro nie wie już, czyich słuchać rozkazów. Zaczyna bać się o własne życie.
Totò ma 13 lat i nie może się doczekać, kiedy będzie "dorosły". Zaczyna więc swoją naukę w szkole życia, aż pewnego dnia staje przed trudnym wyborem, musi podjąć nieodwracalną decyzję.
Marco i Ciro myślą, że żyją w filmie Briana de Palmy, ale w obliczu "systemu" są tylko dwójką aroganckich nastolatków, których brawura zakłóca porządek biznesu.
Roberto jest absolwentem uniwersytetu i chce zacząć pracę. Franco daje mu wielką szansę, stałe zatrudnienie i perspektywę bardzo dobrych zarobków, oferuje mu pracę w branży toksycznych odpadów. Rzeczywistość okazuję się jednak zbyt trudna do zaakceptowania dla Roberta.
Pasquale jest utalentowanym krawcem, który potajemnie pracuje dla małego przedsiębiorstwa wykonującego prace na zlecenie przemysłu haute couture. Chińscy rywale dają mu możliwość przekazania sekretów jego branży. Pasquale poddaje się pokusie, narażając swoje życie na niebezpieczeństwo.
Będący adaptacją głośnej powieści Roberto Saviano film pokazuje pięć historii ludzi uwikłanych we związki z Camorrą - potężną organizacją przestępczą działającą w Neapolu i Casercie. Gangster Don Ciro (Gianfelice Imparato) płaci rodzinom więźniów, którzy należą do jego klanu. Zaczyna bać się o własne życie. 13-letni Toto (Salvatore Abruzzese) chce być groźny i bogaty. Inni nastolatkowie, Marco (Marco Macor) i Ciro (Ciro Petrone), traktują rzeczywistość jak filmy Briana De Palmy. Roberto (Carmine Paternoster) nie chce zatrudnić się w branży toksycznych odpadów. Krawiec Pasquale (Salvatore Cantalupo) potajemnie pracuje dla firmy wykonującej zlecenia dla przemysłu haute couture. Zdradza jej sekrety chińskiej konkurencji.