PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8625}
8,0 165 005
ocen
8,0 10 1 165005
7,8 37
ocen krytyków
Full Metal Jacket
powrót do forum filmu Full Metal Jacket

Cenię filmy Kubricka, bo jego filmy cenić wypada.
Ale drażni mnie jego wysilony perfekcjonizm w każdym ujęciu - tzw. przerost formy nad treścią. O ile w "Lśnieniu" i "2001: Odysei Kosmicznej" zdało to efekt, w filmie o wojnie w Wietnamie nie wyszło.
"Full Metal Jacket" podoba mi się tylko do momentu końca szkolenia (tam najwyraźniej widać całą tą sterylność i symetrię każdej sceny), ale gdy akcja przenosi się już na pole walki, film słabnie. Nie chodzi mi o brak pomysłu, czy złe przedstawienie postaci i ich zmagań z okrucieństwem i absurdami wojny. Chodzi mi o to, że jest za sterylnie. A na wojnie sterylnie nie jest.
Takie jest moje odczucie i pewnie większość z Was uzna, że piszę bzdury, ale pewnie nie tylko ja to zauważyłem.

Bowman85

Zgadzam się. Mimo wielomiesięcznej walki niektóre mundury wyglądały jakby właśnie wyszły z pralni. Tam chyba nie było błota, a żołnierze nigdy nie kładli się na ziemi. Poza tym wyglądało to bardziej na zabawę w Paintballa niż działania wojenne. Nie było atmosfery zagrożenia.

użytkownik usunięty
Morgan_Mortimer_Graff

Film był kręcony w całości w Anglii i to niestety widać. Wietnam udają palemki jednakowego rodzaju. Powtykane tak, coby idealnie pasowały do kompozycji kadru. Ciężko w ten sposób uzyskać wrażenie autentyzmu - bez wilgoci, słońca, potu, błota, insektów itp.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones