PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=695338}

Bogowie Egiptu

Gods of Egypt
2016
5,5 48 tys. ocen
5,5 10 1 48113
2,9 15 krytyków
Bogowie Egiptu
powrót do forum filmu Bogowie Egiptu

Dla tych, którzy są autentycznie zainteresowani mitologią egipską (a mniej walkami transformersów w kosmosie)

W skrócie i dużym uproszczeniu: w mitologii egipskiej nie występował wyraźny panteon bóstw, jak w mitologii grecko-rzymskiej. Mamy raczej do czynienia z licznymi bóstwami lokalnymi i tylko kilka z nich miało charakter ogólnopaństwowy, przede wszystkim Re (Amon-Re) i Ozyrys.

Re, czyli w tym filmie świecący Geoffrey Rush na statku kosmicznym, uosabiał kult słońca, najważniejszą doktrynę teologiczną starożytnego Egiptu. W późniejszym czasie, w okresie Nowego Państwa, Re zaczął być utożsamiany z Amonem, i tak powstał Amon-Re. Faraonowie począwszy od IV dynastii uważali siebie za synów Re. Uważano, że Re przemierza nieboskłon na złotej barce i codziennie walczy z potworem Apopisem.

Niejako przeciwieństwem, ale też i uzupełnieniem Re był jego syn Ozyrys. Był to bóg "ludu", mit o jego śmierci i późniejszym zmartwychwstaniu podobny jest nieco do historii Jezusa i tak samo był on ukochany przez zwykłych ludzi. Według legendy zabił go jego brat Set, a ciało poćwiartował i porozrzucał po świecie. Żona Ozyrysa Izyda zebrała cząstki jego ciała, dzięki czemu mógł on powrócić do żywych, ale tylko na krótką chwilę, w czasie której spłodzili razem syna - Horusa. Później Ozyrys powrócił do świata umarłych (Duat) i tam stał się sędzią, który decyduje o tym, czy martwi mogą trafić do raju (Pól Jaru). Ozyrys zawsze przedstawiany był jako człowiek, żeby podkreślić jego ludzką naturę.

Z Horusem, który jest głównym protagonistą tego filmu, sprawa jest bardziej skomplikowana. Jego kult również miał charakter ogólnopaństwowy, ale bóg ten występował w bardzo wielu postaciach. W dużym uproszczeniu można wyróżnić "starszego" Horusa, który utożsamiany jest z Re (w formie Re-Horachty), oraz młodszego, syna Ozyrysa i Izydy, który walczył z Setem, by pomścić swego ojca. Horus był też symbolem władzy królewskiej i połączenia Dolnego i Górnego Egiptu.

Kult solarny, kult zmarłych i kult władzy królewskiej były najważniejszymi aspektami religii egipskiej. Reszta bogów miała albo znaczenie lokalne, albo w miarę upływu czasu "awansowała" do ważniejszej roli, często łącząc się z Re (np. bóg krokodyl Sobek z Fajum). Inni z kolei przegrali walkę o kult ogólnopaństwowy, jak Set, który, jak się przypuszcza, był kiedyś naczelnym bogiem Górnego Egiptu, a w późniejszym okresie jego świątynie niszczono, a kult był zakazany. Można jeszcze tylko wspomnieć o kulcie bogini-matki, uosabianym przez Hathor, Izydę czy Tefnut, ale miało to zdecydowanie mniejsze znaczenie.

"Bogowie Egiptu" jak na tak słaby film całkiem głęboko sięgają w różne aspekty mitologii egipskiej (barka słoneczna, Apopis, walka Horusa z Setem) jednak przede wszystkim błędnie ukazuje relacje między bogami wzięte rodem z Olimpu (Grecy zresztą rządzili starożytnym Egiptem w końcówce jego istnienia i sporo namieszali). Egipcjanom znacznie bliżej było do myślenia monoteistycznego, niż politeistycznego, była to religia poniekąd henoteistyczna z dualizmem państwowy kult słońca - "ludowy" kult Ozyrysa, czasem z dodatkiem różnych lokalnych wierzeń.

Mam nadzieję że kogoś ten mój wywód zaciekawi, religia egipska jest bardzo trudna do zrozumienia dla nas współczesnych, stąd takie moje mocno uproszczone streszczenie sprawy.

ocenił(a) film na 10
szawelus1

Fajne te Twoje wywody, warto jeszcze wspomnieć że u szczytu potęgi starożytnego Egiptu Set był obrońcą Ra, a jego diabolizacja nastąpiła dopiero u schyłku tej cywilizacji. O wysokiej pozycji tego boga w panteonie świadczy imię ojca Ramzesa Wielkiego -Seti- również wielkiego faraona, ale przyćmionego przez sławnego syna. W czasach upadku gdy Egipt był już cieniem swej dawnej chwały, prawdopodobnie uznano że Set jako bóg kojarzony z mocą wojenną(której Egipt już nie miał), stanął po stronie wrogów Egiptu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo dobry film fantastyczno-przygodowy, prosty i efektowny bo taki właśnie ma być, po to aby przyciągać wizualnie i czarować klimatem, a nie żeby filozofować czy wzbudzać grozę.