PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=753082}

Amok

5,7 29 206
ocen
5,7 10 1 29206
4,2 21
ocen krytyków
Amok
powrót do forum filmu Amok

Dla mnie ten film to jedno z największych rozczarowań tego roku, znam tę historię, wiele o niej czytałem, czekałem jak to wyjdzie, ale to co tutaj otrzymałem to jest katastrofa. Jako osoba związana z tematyką śledczą nie potrafię znieść tej amerykanizacji polskich organów ścigania robionej na siłę. Policjant koniecznie musi być samotnym, trudnym, zaplutym typem, biegającym wszędzie z giwerą, wpadającym w ciągi alkoholowe, z wiecznymi problemami, pracować musi na pseudo klimatycznym komisariacie, w pokoju jak z horroru, pokój przesłuchań musi być z lustrem weneckim, pierwsze co robi lezie do podejrzanego i sobie z nim zagaja, strzela sobie z dupy do kogoś.......ech szkoda słów.... już te odrealnione kompletnie od polskiej rzeczywistości kwestie psują wszystko, zero realizmu. W pewnej chwili totalnie rozjeżdża się fabuła, scenariusz pada, zero ładu i składu, generalnie im dalej tym gorzej. Bala raz jest zatrzymany, potem wolny, potem znowu zatrzymany przy okazji badania wariografem(!?), nie wiadomo konkretnie co, jak, po co, coś tam o telefonie, nie wiadomo co do końca, coś tam o książce, nie wiadomo co konkretnie pokrywa się ze zbrodnią.......z prawdziwej historii niewiele zostało.Fatalny montaż, bezsensowne przeskoki i wstawki, wiele faktów się nie zgadza, nie ma nic o wyjazdach zagranicznych Bali i różnych ciekawych wpadkach, które go pogrążyły, książka jest odczytana w sądzie, a przecież w ogóle nie była dopuszczona jako dowód czy poszlaka. Główna rola fatalna, Bala wygląda jak jakiś lamus, pi-zduś, nie w sensie wizualnym ale jego mowa, dykcja, spojrzenie, kompletnie nie pasują do oryginału. Ten gość to narcyz, pewny siebie pseudointelektualista, wystarczy obejrzeć wywiady z nim i zobaczyć ile ich dzieli, zero tej takiej jego bezczelności, pewności wyczuwalnej w mowie, widocznej w oczach, zero. Być może największym problemem dla mnie jest to odrealnienie, jeśli ktoś nie rozpatruje tego jako polską produkcję, nie zna realiów i otoczki takich spraw, nie zna szczegółów tej historii to może dostrzeże tam jakiś klimat, jakiś sens. Dla mnie to jest nie do przyjęcia i nie mogę się pogodzić z tym, że taki dobry temat na film można tak spieprzyć. Daje 3/10, zmęczyłem to jakoś, ale nie da się tego filmu polecić komukolwiek. Szkoda

legos

Podpisuję się. Całkowicie zmarnowany potencjał. Film skręcony wedle TVN-owskiegokiego schematu, na odczep się. Byle było, byle jakoś tam wyglądało i stwarzało pozorne wrażenie światowej produkcji. Kryminał stworzony na wzór polskich komedii romantycznych. Rzemieślnicza robota od sztancy.

legos

napiszę tylko jedno zdanie bo więcej mi się nie chce...

piszesz "Bala raz jest zatrzymany, potem wolny, potem znowu zatrzymany przy okazji badania wariografem(!?),....."

w rzeczywistości tak właśnie było...to jak ty śledziłeś tą tematykę śledczą??

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 6
legos

Na pewno masz rację w 100% ale ja tego filmu tak krytycznie nie oceniam być może dlatego że nie znam prawdziwej historii, myślę że Amerykanie na pewno by wykorzystali dużo lepiej ten materiał na film dysponując dużo większym budżetem. Rzeczywiście filmu być Świetny dla mnie był tylko niezły. Pozdrowienia

ocenił(a) film na 4
nicola_c

no nie wiem, amerykanie już się wzięli za te historie i wyszla jeszcze wieksza kupa(moim zdaniem oczywiście). pozdro

ocenił(a) film na 4
legos

Słabiutki scenariusz, kiepski montaż, film jak kiepska, skrzypiąca huśtawka. Zmarnowany pomysł.

legos

Ale mimo wszystko dwa mocne elementy tego filmu to Łukasz Simlat! i zdjęcia!

ocenił(a) film na 7
legos

p. Adamek powiedziala, ze film jest jej wizja artystyczna a nie rekonstrukcja morderstwa sprzed lat. film to film... Mozna sie dobrze bawic ogladajac go, a mozna doszukiwac sie niescislosci i wyjsc z kina niezadowolonym.

ocenił(a) film na 4
Divian

Jeżeli to jej wizja artystyczna to po co informacja, że film odnosi się do prawdziwych wydarzeń?

legos

W stu procentach się podpisuję. Ten film to dno i wodorosty. Kompletny chaos, jakiś chory bełkot pseudoartystyczny w opowiadaniu tej fascynującej historii, zero zgodności postaci z osobą Bali, tanie, niczym nie uzasadnione tricki, zlepek komiksowych zagrywek. Zero temperatury emocjonalnej. W sumie szkolna praca na dwóję. Pani Adamik powinna zastanowić się nad zmianą profesji, bo to jej kolejna porażka. Musi do niej dotrzeć, że nie jest utalentowanym filmowcem i nigdy, przenigdy nie dorówna swojej wybitnej matce.

ocenił(a) film na 2
legos

Oni próbowali jakby zrobić film jako amok, stąd im się rozjeżdżało ( wg mnie zamierzenie ). Film wyjątkowo kiepski, oczywiście miał bardzo niewiele wspólnego z realnym zdarzeniem.

legos

Wydaje mi się, że kazdy oglądający film bliski jego profesji czuje rozczarowanie. Na szczescie nikt nie robi filmów o informatykach (z wyjątkiem jednego amerykańskiego serialu o hackerze).

użytkownik usunięty
legos

Zgadzam się w 100%. Dokładnie tak samo odebrałem ten film. Rozczarowanie. Amerykanizacja tego detektywa prowadzącego śledztwo, fatalna gra Kościukiewicza, misz-masz fabuły, odbiegnięcie od przebiegu rzeczywistej historii. Najbardziej zabrakło mi sceny, w której Bala znęca się nad/morduje tego biznesmena. Chyba jedyne co warte przyjrzenia się w tym filmie, to ładniejąca z filmu na film Zosia Wichłacz, ale to dla nas, męskiej części publiczności. Szkoda, że ta fascynująca historia została tak słabo przedstawiona w filmie, po którym spodziewałem się dużo więcej.

ocenił(a) film na 8
legos

"Amerykanizacja polskich organów ścigania"? Moim zdaniem film dość dobrze ukazuje realia polskiej Policji. Te ciągłe bluzgi - nie oszukujmy się, tak właśnie wygladają rozmowy funkcjonariuszy (można pójść na najbliższą komendę i sobie podsłuchać), a nie ąę jak w niektórych produkcjach. No i ten wstręt do czytania książki ;D

ocenił(a) film na 5
legos

Masz bardzo dużo racji. Sam początek zrobił na mnie wrażenie, ale później rzeczywiście, ta amerykanizacja do porzygu ("Policjant koniecznie musi być samotnym, trudnym, zaplutym typem, biegającym wszędzie z giwerą, wpadającym w ciągi alkoholowe, z wiecznymi problemami, pracować musi na pseudo klimatycznym komisariacie, w pokoju jak z horroru, pokój przesłuchań musi być z lustrem weneckim, pierwsze co robi lezie do podejrzanego i sobie z nim zagaja, strzela sobie z dupy do kogoś") zepsuła wszystko. Postać Kościukiewicza z d..y wzięta. Masz rację, że prawdziwy Bala zachowywał się inaczej. A postać Sokolskiego bardzo przesadzona. Prawdziwa historia jest na tyle ciekawa, że nie rozumiem, po co wplątali sprawy prywatne jakiegoś inspektora.

ocenił(a) film na 2
legos

Ten film ma tragiczny scenariusz. Z takiego gówna nawet Kubrick by nie zdołał nakręcić niczego dobrego.

legos

Zdaje się ,że 1. Kolega nie miał bezpośredniego kontaktu z polską policją a jest właśnie taka - "zapita, zapluta, "klimatyczna", tylko trochę bardziej,niż amerykańska (mam na myśli amerykańską policję z filmów) ZASRANA. Miałem kontakt i proszę mi wierzyć ,że to hałastra, tchórze i życiowi nieudacznicy 2. spełnienie wszystkich postulatów realizmu skutkowałoby masowym opuszczaniem sali przez widzów po kwadransie. Ludzie przychodzą do kina oderwać się od rzeczywistości , więc zadaniem twórców jest wypracowanie pewnego balansu między niejakim "podkoloryzowaniem" formy aby nie musieć koloryzować przekazu. Zresztą jest to zadanie wszelkiej sztuki, która ma kłamać tak,żeby pokazać prawdę.

ocenił(a) film na 3
Mamasloo

Mam bezpośredni kontakt od 12 lat, obraziłeś mnie(celowo lub nie) tyle razy w tej wypowiedzi, że nie chce mi się więcej pisać, a film jest zwyczajnie bardzo słaby i zepsuty.

legos

Masz rację. Świetny opis.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones