PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=613870}
7,4 1 754
oceny
7,4 10 1 1754
Red Faction
powrót do forum gry Red Faction

8/10

ocenił(a) grę na 8

Bardzo porządny FPS, którego darzę sporym sentymentem. Niedawno grę przeszedłem po raz drugi, ale nie za dużo z niej pamiętałem po pierwszym ukończeniu z dobrych kilka lat temu. I wrażenia są jak najbardziej pozytywne.

Fabuła jest dosyć klasyczna jak na strzelankę - nie należy do najbłyskotliwszych, ale z drugiej strony historia całkiem wciąga. Z kolei umiejscowienie akcji na Marsie to strzał w dziesiątkę. Dzięki temu gra nabiera charakterystycznego klimatu i świeżości na tle wielu innych FPS'ów z tamtych lat. Same lokacje wyglądają świetnie - szczególnie kiedy eksplorujemy liczne kopalnie, ale na zewnątrz wszelkich budynków. Choć wnętrza pomieszczeń czasem nie są zbyt dopracowane co do szczegółów i wyglądają zbyt jednolicie.

Red Faction na wysokim poziomie trudności to wcale nie taki łatwy orzech do zgryzienia. Gra jest przyjemnie trudna i co najważniejsze poziom trudności z minuty na minutę rośnie. Rzeczywiście ostatnie etapy dają popalić, ale też nie jest to jakiś przesadzony poziom trudności, którego nie da się obejść. W końcowych etapach gry uzbrojeni po zęby przeciwnicy dysponują potężną bronią i trzeba niekiedy popisywać się sporym refleksem, ale także planem na rozpracowanie przeciwnika. Dla mnie to wszystko można zaliczyć na spory plus.

Wielką zaletą tej gry jest eksploracja świata za pomocą różnych pojazdów - czasem musimy walczyć jadąc jakimś truckiem, czasem lecąc myśliwcem, a niekiedy nawet siedząc za sterem podwodnej łodzi. Cieszy więc to, że autorzy poszli na różnorodność, dzięki której gra nie jest tak jednostajna i na pewno nie nudzi.

Olbrzymim plusem jest także szeroki, naprawdę zaskakująco szeroki arsenał broni. Mamy tu spore pole do manewru i rozwałki możemy dokonać na wiele różnych sposobów. Poza klasycznymi (jeśli można je tak w ogóle nazwać) broniami, mamy także potężne bronie laserowe i rakietowe. Sam sposób ich działania powoduje wiele frajdy. Natomiast możliwość rozwalania terenu wyrzutnią w celu chociażby znalezienia obejścia jakiejś drogi, albo jej skrócenia to fajny i całkiem świeży pomysł, ale w praktyce użyłem go może z raz albo dwa. Sam koncept był pewnie dobry, ale w rzeczywistości nie ma tu za wiele miejsca na jego wykorzystanie.

Ach, i podobało mi się jeszcze zakończenie gry i to, jak trzeba było rozbroić tę bombę. To również na tle innych FPS'ów coś świeżego, a ja zawsze cenię wszelkiego rodzaju inwencję w grach. Muzyka też idealnie pasuje do klimatu gry, zupełnie jakby była wyjęta z tej czerwonej planety. Szczególnie pięknie brzmi główny motyw.

Dla mnie Red Faction to jeden z tych trochę niedocenianych FPS'ów, który ma naprawdę wiele zalet i przebija (przynajmniej moim zdaniem) wiele bardziej znanych strzelanek, jak choćby "Soldier of Fortune".

Moja ocena: 8/10.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones