PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=767555}
8,3 3 786
ocen
8,3 10 1 3786
Death Stranding
powrót do forum gry Death Stranding

Mam problem z tą grą. Gra jest ogólnie dobra i warta zagrania ale przegadana i niedopracowana i ostatecznie ogromnie nudna. Trochę mam żal do Kojimy , ze zmarnowałem na nią tyle godzin gry.
Gra na początku robi ogromne wrażenie i wydaje się niebanalna, świeży powiew jakości. Inna niż wszystkie poprzednie gry w jakie grałem. Wspaniała grafika. Hype pompowany od kilku lat, powodował że człowiek czekał z niecierpliwością, żeby odkryć tajemnice i te dziwność zapodawaną w trailerach.
Można to porównać do pierwszego trailera gwiezdnych wojen 3 serii. Wg mnie najlepszy trailera, a film jaki był każdy widział.
Gra ma ogromny potencjał. Ciekawy postapokaliptyczny klimat, wydawało się ze ciekawa fabuła ( wydawała się, bo im dalej w las tym wydaje się bardziej wydumana, grafomańska, pokręcona , że aż mało wiarygodna, ale może o tym później).
Rozgrywka w postaci chodzenia z paczkami też jest z początku uzasadniona i ciekawa, przez bardzo realistyczna fizykę postaci i wymienione wcześniej widoki.
Po jakimś czasie , czyli u mnie po 100 h zaczęła już irytować bo fabuła stoi a ja ciagle nosiłem ogromne ilości paczek bez większego sensu dla rozwoju gry. Cciagle te same misje w kółko wałkowane, brak jakiegoś uzasadnienia dla noszenia tych paczek dla fabuły , jedynie gracze, którzy lubią marnotrawić bez sensu czas na pompowanie wszystkich odznak i misji pobocznych mogą to zdzierżyć.
Główny wątek rozwija się powoli, po czym po jakimś czasie fabuła zaczyna galopować. Głowni przeciwnicy czyli te czarne duchy , nagle przestają być jaką kolwiek przeszkoda , stają się irytującym kamieniem na drodze dla naszego Sama. Więc gra wnosi inne odmiany tych duchów: dzieci , duchy ogniste i duchy złote (nieśmiertelne bo z chiralium), brak uzasadnienia dlaczego takie coś zostalo wprowadzone.
Coraz więcej błędów logicznych. Dostajesz coraz większy arsenał broni , który nie możesz normalnie na ludzi wykorzystywać. Bo gra generalnie zakazuje zabijania.
Masz wrażenie, że gra się kończy ale nie... na sile przedłużana fabuła coraz bardziej robi się dziwna, malowiarygodna i podszyta spiskiem. Głowni wrogowie okazują się tylko szczytem góry lodowej, itd.
Dodatkowo wprowadzane dziwne żarty w stylu japońskim, irytują i zniesmaczają. Fabula robi się miksem różnych kulturowych i naukowych zlepkow. Wydaje się, że do jednego rondla wrzucono historie o wymieraniu gatunków na przełomie wielu milionów lat, jakieś wrzutki o religii Egispkiej , pseudonaukowy bełkot o reinkarnacji , życiu po śmierci , antymaterii, ciemnej materii, bozonu higgsa itd. Generalnie kojima chciał przełożyć obecne życie w XXI wieku i je obśmiać , ukazać słabość obecnego świata, życia w portalach społecznościowych, zamykania się na kontakty z ludźmi, itp. Ogólnie ta gra mnie rozczarowała, bo powstał bardzo dziwny mix wszystkiego , jak wyżej. Niektórzy mogą przyklasnąć, że fabuła była super. Ale widać ze cała fabuła to kalka różnych strzępków zmiksowanych i podawanych bardzo powoli i szczątkowo.
Generalnie grafika, fizyka, muzyka, tryb multiplayer oraz budowania różnych maści budynków, a także tajemniczość fabuły powodują, że gra jest dobra, ale zmarnowana jesli chodzi o potencjał tego wszystkiego dzięki dluzyznom i nie przemyślanej w dłuższej perspektywie gameplayu jako dostawcy. Jeśli ktoś nie jest naiwnym odbiorca przyjmującym wszystko na tacy, to pewnie będzie miał podobne wrażenia. Irytująca jest postawa Kojimy który twierdzi ze to jest ponadczasowe dzieło które ludzie docenia po kilku latach od ukazania na rynku. Myśle, że zbyt wysokie ego Pana Japończyka powoduje ze nie przyjmuje krytyki na siebie.

ocenił(a) grę na 10
Boro_4

Nie mogę się zgodzić z tym co napisałeś, nie mówiąc już o tym, że sam sobie przeczysz w niemal każdym zdaniu. Jednocześnie piszesz, że gra jest warta zagrania i że zmarnowałeś na nią czas. Gdzie w tym logika?

Fabuła w DS jest przegięta, przestrzelona, nadmiernie zagmatwana i oparta o sporo banałów. Niemniej, te banały zostały ubrane w niebanalną otoczkę, dzięki czemu nabierają świeżości. Ratowanie świata przed zagładą jest ogranym motywem, ale wygląda zupełnie inaczej, gdy jest przedstawione jako kolejne wielkie wymieranie, a jest to problem, z którym mierzymy się tu i teraz. Za wszystkimi swoimi wadami kryje się naprawdę ciekawa i wciągająca historia (nawet jeśli naciągnięta na potrzeby niektórych zwrotów akcji), którą nie aż tak trudno ogarnąć.

Gameplay też jest dopracowany i przemyślany. Zauważ, że z każdym postępem w grze dostajesz dostęp do kolejnych narzędzi, które zmieniają rozgrywkę. Tak samo gra zabiera gracza w coraz to inne regiony z innymi wyzwaniami, więc nigdy nie ma poczucia powtarzalności.

ocenił(a) grę na 10
Boro_4

myślę, że zrobienie tej gry tak ponad przeciętnie zajmie z 50h. Ty zaczynasz marudzić po ponad 100 czyli robisz te wszystkie aktywności dodatkowe. nie rozumiem czego Ty oczekujesz? wątku głównego na 200h? uświadomię Cię, takie gry nie istnieją. rozumiem, że lubisz długie gry. dostałeś 100h zabawy i zacząłeś się irytować. no gdzie tu problem? cięzko o dużo dłuższe gry. ja mam radę. jak nie chcesz robić powtarzalnych czynności, które nie są zbyt atrakcyjne fabularnie, to przechodź wątek główny+ z 30% aktywności dodatkowych i następna gra. proste

ocenił(a) grę na 7
El_Magiko

Jak byś czytał ze zrozumieniem to być wyczytał , że gra ogólnie mi się podobała , a skupiłem się tu głównie na minusach tej gry w mojej subiektywnej ocenie . Zreszta dałem grze 7/10.
Gram max w 2 gry na rok i kupuje gry za swoje własne pieniadze. Wiec jak już coś kupię to gram do przesytu. Myślałem , że te misje przesylkowe jakoś bardziej będą zróżnicowane. No i zirytował mnie koniec , że nie mógł się skończyć tylko trwał i trwał, chyba ze 3 h. Ale wzruszająca scena na końcu mega mnie poruszyła. Do tej pory nie rozumiem roli Higgsa , który niby był głównym złym, a okazał się marionetką. A główna zła była pod jego kontrolą przez całą grę . A na końcu się okazało , ze to ona jest tą złą i wszechmocna ? Wiec higgs kim w zasadzie był ? I po co ta postać tak na logikę była wprowadzona ? Skoro okazało się że to on niby był marionetką. Globalny generalny sens fabularny jest dla mnie nie zrozumialy tego higgsa. Jakby ktoś wytłumaczył byłbym wdzięczny.

ocenił(a) grę na 10
Boro_4

nigdzie nie pisałem o tym czy Ci się podobała czy nie tylko na temat tego, że narzekasz na to, że fabuła "stoi" po 100H. w tej grze jest fabuły na maks 50, więc jeśli piszesz o 100H tzn, że robisz wszystkie poboczne aktywności i normalne, że fabuła w takim wypadku nie idzie naprzód.

fabuła jest taka dość dziwna, ale temat higgsa można zrozumieć bardziej zbierając pendrive. są chyba 3 zawierające jego dziennik i można nieco bardziej zrozumiec jego historie. nie pamiętam już co tam dokładnie jest, ale jest dużo więcej wyjaśnień niż samych przerywników. jest o tym kim był na początku, potem jak zaczął być terrorystą i o tym czynniku zagłady, ale Ci nie powiem dokładnie, bo już nie pamiętam

a koncowka dosc denerwujaca. pod koniec przerywniki trwaja wiecznosc i wyraznie niektorzy bohaterowie sie powtarzaja. scena na plazy to juz przegiecie paly. trzeba obejrzec cale niesamowicie dlugie napisy zeby wgl zobaczyc zakonczenie. w tych napisach sa wszyscy. az dziwne, ze nie wymienili sekretarki w firmie, ktora sprzedawała im kawę. i to wszystko trzeba obejrzeć żeby pograć jeszcze z 30minut i zobaczyc zakonczenie. moim zdaniem to juz bezczelnosc

ocenił(a) grę na 9
Boro_4

Widzę, że wątek ma już 3 lata, ale z racji, iż dopiero przeszłam grę, to pozwalam sobie dodać komentarz :)

Wg mnie wątek Higgsa jest po to, byśmy mieli jasnego przeciwnika i wszyscy działają tak, jak kieruje dobra Amelie, próbująca zjednoczyć kraj. Zarówno my, jak i postacie nie mają podejrzeń co do niej, tylko co do Higgsa. W efekcie, jest on skutecznym odwracaczem uwagi od prawdziwego „złoczyńcy”, jednocześnie dodając na końcu fabularny zwrot akcji.

ocenił(a) grę na 7
El_Magiko

Masz rację. Generalnie jako ojciec to ta gra mnie nawet mocno wzruszyła pod koniec. Masz rację że marudzenie po 100h jest głupie. Może dlatego że jestem bardzo cierpliwy. Niedługo ma być 2jka to ciekawe co tam wymyśli Kojima.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones