PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=607418}
7,3 2 299
ocen
7,3 10 1 2299
Colin McRae Rally 04
powrót do forum gry Colin McRae Rally 04

8/10

ocenił(a) grę na 8

To chyba moja ulubiona część serii. Grało mi się nawet lepiej niż w dwójkę. Zresztą moim zdaniem czwórka to taki produkt flagowy serii, najlepiej pokazujący co w niej najlepsze i pozbywający się jej najsłabszych stron.

Przede wszystkim widać jak autorzy faktycznie poprawiają swoje gry na podstawie feedbacku od fanów. Dla mnie chyba najgorszym elementem trójki było to, że tamta część bardzo słabo komunikowała się z graczem. Co mam na myśli? Chociażby to, że trudno było zdobyć informacje na temat tego, jaką część gry udało ci się już ukończyć czy też co musisz zrobić żeby odblokować kolejne auta. Tutaj pod tym względem jest znaczna poprawa. W menu w rogu mamy napis, który informuje nas ile mistrzostw z 6 dostępnych w grze już ukończyliśmy. Poza tym w dziale Najlepsze wyniki poza podejrzeniem czasów w pojedynczych odcinkach możemy sprawdzić najlepszy wynik w każdym z 6 dostępnych mistrzostw, czyli miejsce jakie tam zajęliśmy i ilość punktów. Jest to dużo czytelniejsze i ułatwia śledzenie postępu. Dodatkowo widzimy jakie auta są zablokowane i gra nam wyraźnie mówi co zrobić żeby je odblokować.

Pozbyto się tych przesadnie wydłużonych cutscenek i ekranów ładowania dziejących się przez rozpoczęciem rajdu, co w trójce miało potęgować realizm, a ostatecznie po czasie zaczęło gracza denerwować. W czwórce skupiono się na samym "mięsie", tym, co najważniejsze, czyli samej rozgrywce. A jeździ się bardzo przyjemnie. Znacznie usprawniono trochę nienaturalne prowadzenie auta z trójki, które ślizgało się może mniej niż w dwójce, ale dalej przypominało kłodę drewna na lodzie na nawierzchniach szutrowych. Poza tym dalej dużym plusem jest to, że każde auto jest specyficzne i nieco inne, prowadzi się je inaczej.

Trasy wyglądają bardzo ładnie, jeszcze lepiej niż w poprzedniku. Zachowano różnorodność zarówno pod względem lokacji i warunków na trasie jak i pod względem poziomu trudności różnych odcinków. Auta dalej posiadają bardzo realistyczny model zniszczeń. I dalej jest to fajne uczucie ostrożnej jazdy w trybie ekstremalnych zniszczeń, gdzie najzwyczajniej w świecie trzeba jeździć szybko, ale jednocześnie z wielką troską o samochód. System naprawy auta jest teraz czytelniejszy niż w trójce. Dodatkowo pomiędzy rajdami w trybie mistrzostw pojawiła się całkiem nowa rzecz, gdzie musimy pokonywać kolejne wyzwania żeby odblokować ulepszone części do auta, jak na przykład opony, hamulce czy skrzynię biegów.

Niestety moim zdaniem jest w tej grze jedna negatywna kwestia, która nie pozwala mi jej ocenić jeszcze wyżej. Poziom trudności. Jest zwyczajnie za łatwo. Nawet tryb eksperta w klasie 4WD mistrzostw nie stanowi większego wyzwania (szczególnie dla tych, którzy grali w poprzednie części), dwójka była zdecydowanie trudniejsza. Przez to pokonywanie tych samych tras w 6 różnych mistrzostwach pod koniec zaczyna już trochę nużyć i bardziej przypominać wycieczki krajoznawcze. Dobrze, że na koniec ukończyłem mistrzostwa w Grupie B gdzie jazda jest zupełnie inna i wymaga nauczenia się jazdy na nowo.

Niemniej, mimo poprzedniego akapitu i tak uważam czwórkę za część bardzo udaną, najlepszą w starej serii Colin McRae.

Moja ocena: 8/10.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones