PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10030364}

Rój

Swarm
6,8 1 739
ocen
6,8 10 1 1739
7,2 8
ocen krytyków
Rój
powrót do forum serialu Rój

po pierwsze, jeśli Dominique Fishburn nie wygra Emmy będę strajkować.

tą rolą kompletnie zwaliła mnie z nóg. pokazała jak naprawdę ogromny talent posiada.
jestem też - po raz kolejny - pod ogromnym wrażeniem multiutalentowanego Glovera. jest świetnym aktorem zarówno komediowym jak i dramatycznym, rewelacyjnym muzykiem, ponadto reżyseruje i ma genialny talent do słów zarówno gdy rzecz tyczy się tekstów piosenek czy scenariuszy.

absolutnie zakochałam się w zdjęciach tego serialu. uwielbiam tą estetykę, tą brzydotę, surowość, klaustrofobiczny klimat. po obejrzeniu Swarm autentycznie marzy mi się teraz obejrzenie pełnometrażowego filmu nakręconego i napisanego przez Glovera. też aż się prosi o współpracę z Jordanem Peele’m.

jestem też zachwycona formą serialu: przejście od psychologicznego thrillera przez czarną komedię drogi po kryminalny mockument.


Swarm to genialny psychologiczny thriller i satyra na stan culture jak i również porusza zagadnienia zdrowia psychicznego w tym przede wszystkim traumy, żałoby, podejmuje też temat czy możliwe jest znalezienie na ekranie bardziej złożonych , misternych czarnych kobiecych postaci , bez popadania w te sam utarte schematy.

szczerze uwielbiam wszystkie wyselekcjonowane, intencjonalnie niesubtelne nawiązania do Beyonce. oglądając serial możliwość dostrzeżenia tych wszystkich oczywistych nawiązań do Beyonce stała się świetną zabawną minigrą.

The Apesh*t, Beyhive (duh…), Houston w stanie Teksas, Girl’s Tyme, Destiny’s Child, Carmen: A Hip Hopera, Lemonade, The Lion King: The Gift, Renaissance, narodziny bliźniaków, Haunted, 6 inch, legendarna niesławna scena kłótni w windzie, backlash Formation prawicowców, plotka o ugryzieniu Beyonce na imprezie, parodia wywiadu z Johnem Legendem u Ellen, kreacja Solange w Homecoming, Beychella aka występ Beyonce na Coachelli, Daddy Lessons, kolekcja Adidas x Ivy Park z 2020.
plus od razu uderzyło mnie to, że nawiązania do Beyonce można znaleźć w samej obsadzie: sam fakt, że zaangażowano Chloe Bailey – protegowaną Beyoncé która odkryla ją i jej siostrę Halle otwierając przed nimi drzwi do kariery. Z Beyonce też powiązania mają Nirine S. Brown która wciela się w postać Ni’Jah jest tancerką która tańczyła na scenie Beyonce na Coachelli i Dom Fishbourne wystąpiła w teledysku Jay-Z.
generalnie w serialu jest cała masa nawiązań do plotek które naprawdę krążyły w social mediach. jedną z głównych inspiracji dla Swarm była plotka która narzuciła to jak wygląda zakończenie Swarm.   

to, co mnie poraża, żenuje i trochę śmieszy to zarzuty typu że Dre nie wzbudzała żadnej sympatii. podobne pretensje i gadanie są wybitnym dowodem na to, że ludziom poprzewracało się w dupach od tych wszystkich produkcji gdzie psychopatyczny seryjny morderca jest romantyzowany, przedstawiany tak że wzbudzają współczucie i/lub są – wtrącając angielszczyznę – more likeable.

to trochę bardzo chore oczekiwać że główny bohater - niezrównoważony psychicznie morderca - da ci powody ku temu żeby go polubić.

jedną z największych zalet tego serialu jest właśnie fakt, że nawet nie starają się żeby postać Dreii była lubiana
zresztą sami Glover i Nabers - twórcy serialu oraz scenarzyści - w udzielonych wywiadach przyznali wprost, że położyli nacisk na odrzucenie człowieczeństwa Dreii.

gdzieś czytałam, że aby zrozumieć Swarm i jego mroczną surrealistyczną wrażliwość, warto przyjrzeć się wcześniejszej współpracy Glovera z Janine Nabers, mianowicie przy Atlancie – S4E4 pt. Work Ethic! w którym badane są napięcia między wspieraniem dobrej czarnej sztuki a złej czarnej sztuki. Work Ethic został określony jako wnikliwy framing dla Swarm podejmuje się tematu stan culture i emocjonalnej wrażliwości i wykorzystuje m.im. gatunek true crime by zbadać powyższe. tego rodzaju obsesyjność wobec celebrytów jest ostateczną deklaracją preferencji artystycznych doprowadzoną do skrajności.

isobel

A lto to jest D. Fishburn? Bo ta tutaj nazywa się Fishback.

zbigbiewwojciechowski

wiem wiem.... z jakiegoś powodu wbiłam sobie do głowy, że nazywa się Dominique Fishburne tak jak Lawrence Fishburne, bo podobnie brzmi. zorientowałam się w pomyłce po fakcie. oczywiście miałam na myśli Dominique Fishback.

ocenił(a) serial na 1
isobel

Straszna szmira, jak to można ocenić wyżej niż 3? Tam fajne są jedynie niektóre sceny. Główna bohaterka gra ok ale nic nadzwyczajnego.

theart

 tak to można ocenić wyżej niż 3, bo każdy ocenia indywidualnie. nie wszystko musi się wszystkim podobać. proste.

ocenił(a) serial na 1
isobel

Obniżam z 2 na 1, takiego badziewia dawno nie widziałem xD

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones