PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=771634}

Opowieść podręcznej

The Handmaid's Tale
8,0 72 542
oceny
8,0 10 1 72542
7,7 15
ocen krytyków
Opowieść podręcznej
powrót do forum serialu Opowieść podręcznej

Rozumiem że płodne kobiety dostają się najbardziej zaufanym, godnym itp. Ale dlaczego akt zapłodnienia musi być fizycznym aktem?
Dlaczego nie jest przeprowadzany w szpitalu w sposób naukowy który gwarantuje większe powodzenie a możliwe że nawet większą ilość dzieci>

Poród to już w ogóle totalny odlot, dlaczego płodne kobiety która są tak cenne rodzą w zwykłym domu w warunkach jak z XIX wieku?
Co by było gdyby były jakiekolwiek komplikacje medyczne? Umiera matka, dziecko albo oboje?

ocenił(a) serial na 9
peruniec

Myśle, że jest to związane z charakterem tej "sekty". Opierają się na Biblii, a metoda in vitro nie jest popierana przez Kościół.

ocenił(a) serial na 6
inspiracja_

Tylko że oni się nie opierają na biblii, parę razy było to w serialu pokazane ze popierali wybiórcze fragmenty, a nawet traktowali księży jako wrogów reżimu (scena z wisielcami na murzę przy wodzie)

peruniec

No, ale nadal opierają się na Biblii czy na fragmentach, czy całej, to jednak nadal opierają się na Biblii.

ocenił(a) serial na 6
rammsteinbitch

Tylko że skoro oparli się tylko częściowo i to bardzo wybiórczo z tego co było widać to invitro wcale nie musiało im przeszkadzać ;)

peruniec

nie jest pokazane ile zaczerpnęli, więc no, mogli i uznać in vitro za zło ;) jak oglądasz dzieło, to nie ma sensu dyskutować co, gdzie i jak, bo i tak musisz je przyjąć takie...

ocenił(a) serial na 6
rammsteinbitch

No właśnie jest pokazane ile zaczerpnęli bo przecież widać jakie są relacje itp.
W sumie to cały ten mój argument jest po prostu taki że cały ten system jest głupi :P

peruniec

W jednym odcinku była mowa o medycynie i postępie z nią związanym czyli aborcje, środki antykoncepcyjne itd. itp.

Scena u ginekologa też ukazuje cofnięcie się medycyny (zero urządzeń tylko badanie ręką).

ocenił(a) serial na 6
Nymeria_Sun

Ale to jest ich wybór, w dodatku nie dotyczy wszystkich aspektów medycznych a tylko wybranych co sytuacji jak z serialu jest po prostu głupotą.

peruniec

no prawda, system jest głupi, ale jak Ci pisałam już gdzie indziej, Tobie jest łatwo to ocenić, bo jesteś z boku. Jakoś muszą siać postrach itp, zeby nikt się tak łatwo nie buntował, bo wtedy stracili by władzę.Można porównać to do władzy Mussoliniego i Hitlera. Nikt mi nie powie, że to nie było głupie, że nie manipulowano niektórymi faktami, a jednak faszyzm i nazizm trzymał się długo i trząsł cała Europą.

ocenił(a) serial na 6
rammsteinbitch

Tylko że przykłady faszyzmu czy nazizmu są calkowicie z czapy, co jest jednym z powodów dlaczego się czepia.
Oba te systemy miały olbrzymie poparcie społeczne które było spowodowane wielkim poczuciem niesprawiedliwości i chęcią stworzenia swojego kraju wielkim/powrocie do wielkości. Do tego dochodził strach/niechęć przed komunizmem.
A grupa z serialu wprowadza jakiś dziwny kult religijny, który nie jest oparty na żadnym istniejącym odłamie chrześcijaństwa a nawet zwalcza te odłamy, czyli kto miałby popierać tą organizację?

peruniec

Eh, chyba nie oglądałeś serialu. No cóż. Możesz obejrzeć go drugi raz zawsze. Miłej nocy.

rammsteinbitch

nie ogłądałeś dokładnie*

ocenił(a) serial na 6
rammsteinbitch

Oglądałem, a ty jakoś nie napisałaś dlaczego nie mam racji ;).

peruniec

Juz Ci tyle razy mówiłam, że mi się nie chce powtarzać. wybacz, ale po 10 h pracy nie mam ochoty na to ;)

ocenił(a) serial na 6
rammsteinbitch

Wiesz powyostrzanie 10 razy że ktoś czegoś nie rozumie nie stanie się przez to argumentem ;)

peruniec

Albo pokazuje glupote danej osoby, bo za 10 razem, no to już powinien zatrybić ;)

ocenił(a) serial na 6
rammsteinbitch

Zgłaszam ciebie ad personam.

Do tego fajnie się piszę 10 razy bez argumentów to samo ;)

peruniec

mądre słowa wrzucane w bezsensowną treść nie uczynią jej lepszą ;)

ocenił(a) serial na 8
peruniec

Fanatycy wybierają tylko te fragmenty, które im pasują. Próbowałeś kiedyś moherowej babci powiedzieć, że Maria matka Jezusa była żydówką? Zjadłaby cię żywcem ;); Podobnie tam.. to co im odpowiada zostawiamy a reszta do wywalenia, skoro zabroniono czytać to i tak nikt całości nie przeczyta. Księża znali całe pismo więc byli zagrożeniem dla reżimu.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 6
Janel

Jeśli ktoś wszędzie widzi Kaczyńskiego to powinien się leczyć.
Do tego nie zakazał tylko przestała to finansować państwowa służba zdrowia ;).

ocenił(a) serial na 8
peruniec

Leczyć się powinien ten kto uważa, że ktoś w tej partii/rządzie może zrobić coś bez wiedzy czy przyzwolenia kaczora a to jest równoznaczne z tym iż to kaczor zakazał.

ocenił(a) serial na 6
Janel

Po pierwsze to co ma kaczor wspólnego z tym serialem?
Po drugie, znowu zaprzestanie finansowania przez państwo nie oznacza zakazu, bo można ten zabieg przeprowadzać prywatnie.

ocenił(a) serial na 8
peruniec

Tak, masz rację oczywiście chodzi o zakaz finansowania który jest coraz bardziej restrykcyjny. Jezeli natomiast nie widzisz podobieństw w tym serialu z tym co robi obecnie partia rządząca to proponuję przypomnieć sobie odcinek trzeci.

ocenił(a) serial na 6
Janel

Jak zakaz może być coraz bardziej restrykcyjny?;) skoro już jest zakazem.
Do tego to ciągle nie jest całkowity zakaz inVitro.
No ja nie widzę specjalnie podobieństw a ty oczywiście nic nie napiszesz jakie to one niby są;)
Dalej jakiekolwiek podobieństwa ciągle nie mają nic wspólnego z serialem.

ocenił(a) serial na 8
peruniec

Zakaz może być coraz bardziej restrykcyjny ponieważ może obowiązywać na coraz większych obszarach. Np. Na odcinku 50m pewnej drogi/ulicy obowiązywał zakaz postoju i zatrzymywania się a od wczoraj zakaz obejmuje juz całą ulicę/drogę. Samorządy mogły decydować o tym czy finansują invitro teraz jest propizycja by im zabrać ten przywilej a co zatym idzie doprowadzić do całkowitego zakazu finansowania. Węzeł chodzi o powiazania serialu z kaczorem ton napiszę to już gdzieś pisalem: Mamy tutaj majstrowanie przy konstytucji, widoczny podział społeczeństwa, kobietę sprowadzoną do roli inkiubatora wbrew jej woli i wykorzystywanie religii do celów politycznych. Jezeli Ty tego nie dostrzegasz to ja w tym momencie kończę z Tobą rozmowę na temat serialu którego raczej nie oglądałeś.

ocenił(a) serial na 6
Janel

Czyli znowu, jeszcze raz to napiszę. Zaprzestanie finansowania przez państwo invitro nie jest zakazem a dokładnie tym co napisałem przed chwilą.
Nie ma żadnego zakazu invitro w Polsce.

W serialu był zamach stanu który zamienił USA w dyktaturę, zniósł praktycznie wszystkie prawa i wprowadził jedną religię.

Jak w Polsce kobiety sprowadza się do roli inkubatora?
Bo sorry zakaz aborcji jest zły, ale to oznacza tylko że więcej kobiet będzie robić te zabiegi np w Czechach, za co w Polsce nic im nie grozi.
Dalej wykorzystywanie religii do celów politycznych jest stare jak świat, i chciałbym przypomnieć że to Tusk się ożenił przed którymiś tam wyborami bo to lepiej wygląda ;)
Do tego oficjalnie coś jak 98% (realnie z 50%) polaków jest wierzących więc jest to duża grupa która na taką retorykę jest podatna, więc nie widzę nic dziwnego w tym że PIS to wykorzystuje, co swoją drogą np PO samo spowodowało.

Ale i tak ciekawe że mówisz o podobieństwach do PIS, a nie Orbana, czy dużo bardziej Turcji.
Ja wiem dlaczego, bo masz manię z Kaczyńskim i wszędzie widzisz politykę.

Do tego ciągle co ma to wspólnego z tym serialem? to jest forum na portalu o filmach i serialach nie o polityce, To nie gazeta.pl

ocenił(a) serial na 8
peruniec

Udzieliłem odpowiedzi na twoje pytanie dość żartobliwie przynajmniej w moim mniemaniu. Nie mając zamiaru prowadzić takiej rozmowy. Tak mi sie po prostu kaczor, wódz skojarzył z tą sytuacją. Przypomnę że pytaleś dlaczego nie stosowali innych metod zapłodnienia. Następnie wskazałem podobieństwa ( na Twoją prośbę ) pomiędzy rządami PiSu a sytuacją polityczną jaką oglądamy w serialu i dlatego rozmawiamy na forum filmowym o polityce tej serialowej jak i polskiej.

Najbliższa mi jest sytuacja w moim kraju i dlatego nawiązuje do obecnych kierunków Polskiej polityki. Dobrze, że widzisz iż obrane kierunki stawiają nas blisko Turcji tu masz plusa.
Dzięki za diagnozę panie doktorze mam manie :) już się bałem, że to coś poważnego. Myślę, że jest się czego obawiać rządzi nami człowiek którego nie można pociągnąć do odpowiedzialności i jest to niebezpieczna sytuacja (nie będę tłumaczy dlaczego). W dup ie mam Tuska czy Kwaśniewskiego którzy wzięli ślub pod publikę, gardzę takimi zagraniami. Lecz wykorzystywanie ambony do celów politycznych doprowadzanie do tego, że księża czesto zaczynają rozmowy z ludźmi od tego iż on nie jest pisowiec i nie będzie nam robił prania mózgu uważam za dużo bardziej niedopuszczalne i niebezpieczne.
Zmuszanie kogoś w XXI wieku do wyjazdu do innego kraju by przeprowadzić aborcję która i tak była dopuszczalna tylko w trzech przypadkach i pod tym względem najbardziej restrykcyjna w europie uwarzam za próbę sprowadzenia kobiety do roli inkubatora.
Jeszcze wracając do in vitro. Jak myślisz czy wycofanie finansowania in vitro mogło doprowadzić do tego, że niektóre pary nigdy nie będą miały dzieci np. dla tego, że ich nie bedzie na to nigdy stać? Dla tych par jest to jak zakaz. Oczywiście nie stawiam tutaj znaku równości.
Nie wierzę, że dalem się wciągnąć w taką rozmowę z powodu nadinterpretacji słowa zakaz. Pozdro.

peruniec

Ponieważ w książce jest powiedziane, że ginekologów zabijali za wcześniejsze aborcje.Jeżeli tak podeszli do innych naukowców mężczyzn, usunęli naukowców-kobiety, dodatkowo Biblię traktowali jako prawo, a nie luźne instrukcje to pewnie już nie miał kto tego robić, a jeżeli nawet ktoś mógł to nie chciał. Widziałam 3 odcinki serialu, ale przeczytałam książkę. W książce było całkowite zacofanie, a słowa z Biblii, że niewolnica na kolanach żony urodzi dziecko (i to tak jakby urodziła żona) jest potraktowane dosłownie.

ocenił(a) serial na 6
alien_2

Sorry ale jeśli traktowali biblię dosłownie to w serialu tego nie widać i z tego co piszesz w książce też nie, bo wybrali sobie to co chcieli a nie całość, jak np posiadanie wielu żon ;)
Do tego strzelanie do ginekologów za aborcję to jedno, ale jednak w serialu ich mieli, bo kobiety przechodziły badania czyli po prostu wygodne dobranie faktów żeby pasowało do fabuły.

peruniec

Dokładnie tak jak mówisz, wyciągali pojedyncze zdania bez stosowania sensu całości. Coś jak wyciąganie pojedynczych artykułów konstytucji ;)

ocenił(a) serial na 6
alien_2

Tylko że ten akurat konkretny przykład jest całkowicie bez sensu, bo zapłodnienie bez aktu seksualnego było by dużo bardziej neutralne i miało dużo większa szansę na sukces a wygląda że jest tylko po to żeby cała historia miała rację bytu.
Swoją drogą to też dobrze pokazuje, że gdyby w jakimś innym kraju stosowano naukowe metody to ten kraj miał by dużo lepsze wyniki.

ocenił(a) serial na 8
peruniec

to jak z świadkami jehowy, niby bilbia ta sama ale interpretacja już daje wielkie pole do popisu :)

ocenił(a) serial na 4
peruniec

Cała fabuła jest po prostu stworzona w taki sposób by było kontrowersyjnie. Tak książka jak i film, to zwykła fantastyka i taki dobór 'środków artystycznych' tj. scen gwałtu, seksu, przemocy by szokowało, a co za tym idzie dobrze się sprzedawało. No i jak widać chyba się udało. Wysokie noty, ludzie dyskutują i zastanawiają się czemu tak, a nie inaczej zachowywali się bohaterzy. Niektórzy szukają podobieństw do jakichś religii czy systemów politycznych, a nawet partii... A wygląda na to, że celem było upchnięcie w produkcji maksymalnie dużo dobrze sprzedających się składników. Gdyby stosowano invitro - prawdopodobnie oglądalność by spadła... Pzdr

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones