PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=742520}

Lucyfer

Lucifer
7,9 116 835
ocen
7,9 10 1 116835
5,3 3
oceny krytyków
Lucyfer
powrót do forum serialu Lucyfer

Lucyfer Morningstar

ocenił(a) serial na 10

Tłumaczę sobie w głowie: Morningstar - poranna gwiazda. Ładnie.
A potem w Google -> grafika zobaczyłem drugie znaczenie słowa :D

ocenił(a) serial na 9
taggan

Faktycznie :D

taggan

No stad te wszystkie zdziwienia kazdego kto to nazwisko slyszy. Poczytajcie Kossakowska, tam w ogole nazywaja go Lampka :)
I nie, to nie ma w tym momencie nic wspolnego z bronia. Tak tlumaczy sie Lucyfera w Biblii, Jutrzenka, Gwiazda Zaranna, ktora upadla, pomylka z krolem Babilonskim.

alisspl

Jesteś w błędzie nazwa lucyfer jest przejęta z tradycji i nie ma nic wspólnego z biblią, jest to nie biblijna nazwa, biblijna nazwa to: Szatan, Diabeł, wielki smok, pradawny wąż...

masterrf

Blagam cie, nie p... Ksiega Izajasza, to co to niby jest?
Przeczytaj jeszcze raz CO napisalam, a nie co ci sie WYDAJE.

alisspl

Podaj fragment z biblii, bo nie masz racji. Lucyfer to nie jest imię biblijne!!! Jak czegoś nie wiem to się nie wypowiadam. Więc nie ośmieszaj się...

masterrf

Izajasza 14:12 Jakże to spadłeś z niebios, Jaśniejący, Synu Jutrzenki? Jakże runąłeś na ziemię, ty, który podbijałeś narody? (13) Ty, który mówiłeś w swym sercu: Wstąpię na niebiosa; powyżej gwiazd Bożych postawię mój tron. Zasiądę na Górze Obrad, na krańcach północy."

Gdzie tu imię Lucyfer? To raz a dwa ten fragment raczej opisuje władcę Babilońskiego

Oto fragment:
Lucyfer to imię, które tradycja chrześcijańska nadała szatanowi w okresie patrystycznym. Pochodzi ono z „Satyry na śmierć tyrana” z Księgi Izajasza. Znajduje się tam następujący fragment: Jakże to spadłeś z niebios, Jaśniejący, Synu Jutrzenki? Jakże runąłeś na ziemię, ty, który podbijałeś narody? Ty, który mówiłeś w swym sercu: Wstąpię na niebiosa; powyżej gwiazd Bożych postawię mój tron. Zasiądę na Górze Obrad, na krańcach północy. Wstąpię na szczyty obłoków, podobny będę do Najwyższego. Jak to? Strąconyś do Szeolu na samo dno Otchłani! (Iz 14, 12-15).

Niosący światło?

Kontekst nie pozostawia wątpliwości, że ów Jaśniejący Syn Jutrzenki (hebr. helel ben szachar) to w tym miejscu ironiczne określenie władcy babilońskiego, którego pycha zaowocowała złudnym przeświadczeniem, że może być większy od Boga.

W słowach Izajasza można doszukać się nawiązań do mitów astralnych. Wykazują one podobieństwo z fenickimi poematami z Ras Szamra, w których gwiazda i jutrzenka uosabiają bogów. Izajasz porównuje władcę do gwiazdy zarannej (planety Wenus), ponieważ jej zniknięcie w blasku poranka uznał za dobrą metaforę nieuniknionego upadku Babilonu. Biblia Grecka (LXX) tłumaczy wyrażenie helel ben szachar z hebrajskiego tekstu Księgi Izajasza przez „gwiazda poranna” (gr. ho heosforos), natomiast św. Hieronim w łacińskim przekładzie Biblii zwanym Wulgatą oddał hebrajskie słowo helel i greckie ho heosforos przez łacińskie lucifer („niosący światło” od łac. lux - światło, ferre - nieść). Fragment Iz 14, 12 w wersji łacińskiej brzmi więc – Quomodo cecidisti de caelo lucifer, qui mane oriebaris?

masterrf

masz oczywiście rację, syn jutrzenki czasem niosący światlo.

ocenił(a) serial na 9
masterrf

A wystarczylo wejsc na wikipedie.

Lucyfer

olmer_xc

Używane w starożytnym Rzymie przez astronomów do określenia Wenus. Jedynej "gwiazdy" widocznej najdłużej w trakcie świtania, jutrzenki. Do dziś Wenus jest nazywana gwiazdą zaranną. A to, że na przestrzeni wieków różne kultury i religie widziały w niej różne personifikacje to temat rzeka. Czym/kim innym była w Babilonie, czym innym w Rzymie czy Grecji, a jeszcze inaczej odnosiły się do niej judaizm i chrześcijaństwo. A trzeba jeszcze pamiętać, że chyba żadna religia, a raczej wierzenia nie są samoistnym bytem. Na przestrzeni stuleci każde kolejne powstające religie i wierzenia przejmowały coś z poprzednich obecnych na danych terenach. Dlatego np dzień thursday oznacza dosłownie "dzień Thora", a na błyskawice mówimy pioruny od słowiańskiego boga Peruna, pomimo ponad tysiąca lat chrześcijaństwa w Polsce.

masterrf

Dialogi na cztery nogi..:)
I Ty i @alisspl macie rację, bo mówicie o innych rzeczach, a drobny błąd interpunkcyjny i szybkie przeczytanie, przez nieuwagę zamieszało w tej komunikacji.
"Tak tlumaczy sie Lucyfera w Biblii, Jutrzenka, Gwiazda Zaranna, ktora upadla, (..)", - gdyby po "Biblii" np był dwukropek zamiast przecinka (albo zmieniony szyk, lub użyte inne słowo), byłoby łatwiej zrozumieć myśl autorki. Bo pisze wyraźnie, że Lucyfera w Biblli NAZYWA SIĘ: Jutrzenką, Gwiazdą Zaranną etc.. czyli, nie twierdzi, że w Biblii to stworzenie ma na imię Lucyfer, tylko, że nazywa się go Jutrzenką.. itd, z czym Ty też się zgadzasz.
Na co Ci zresztą @alisspl odpowiedziała żebyś "przeczytał jeszcze raz CO napisała, a nie co ci sie WYDAJE", że napisała.
W tym samym poście @alisspl powołuje się na Księgę Izajasza by uzasadnić przytoczone przez siebie nazewnictwo biblijne typu Jutrzenka itp.. Gdyby zrozumiała, ze nie zrozumiałeś.. :) i napisała że Księga Izajasza jest na poparcie nazwy "Jutrzenka"a nie nazwy Lucyfer... to by się wyjaśniło. Ale Ty w następnym poście juz ją obrażasz. (btw trzeba uważać pisząc komuś, że się ośmiesza.. jesli rozumiesz ironię).
Tak więc nieporozumienie jest obustronne, i kłóciliście się chociaż wiedza Wasza jest taka sama.
Nie udało mi  się tego krócej zrozumiale tego ująć.

Być może też się naraziłam na kpiny tym postem, ale trudno. Ćwiczę się w mediacjach :)
Pozdrawiam.

alisspl

Nie jestem tak obyta ze szczegółami religii, żeby się włączać w nazewnictwo i odmiany Diabła, ale jeśli uznasz, że warto spojrzeć na to co napisałam Twojemu rozmówcy w dialogu powyżej (bo o Tobie też tam piszę).. to dziękuję.
Pozdrawiam

ocenił(a) serial na 7
masterrf

Lucyfer to nie szatan

alisspl

Lucyfer to imię pochodzenia łacińskiego (lux - światło, ferro - nosić). Oznacza 'niosącego światło', czyli w Biblii wiedzę np. Przecież to on namówił pierwszych ludzi do skosztowania owocu poznania dobra i zła.

ocenił(a) serial na 7
taggan

Tzn jakie?

ocenił(a) serial na 10
urdjackall

Przerasta Ciebie wykonanie opisanej czynności?

taggan

wpisałem i nie wiem o co chodzi?

ocenił(a) serial na 10
Peter_Kurten

Średniowieczna broń z kolcami również nazywała się morningstar.

Pietroooo

U nas bardziej znana jako morgensztern ;)

użytkownik usunięty
pedropablo94

To akurat z niemieckiego. Po polsku nazywa się kropacz potocznie nazywany gwiazdą zaranną bądź jutrzenką.

ocenił(a) serial na 10
taggan

A w Sabrinie ,,Morningstar" przetłumaczyli jako Gwiazda Zaranna. Taką ciekawostka ;)

ocenił(a) serial na 8
Marta_Lewinska

Potwierdzam , oglądałem i tak jest.

ocenił(a) serial na 10
klikux

❤️❤️

ocenił(a) serial na 6
taggan

Ale sensacja :) Widzę, że nie mam do czynienia z graczem lub fanem klimatów średniowiecznych? To dość popularna broń.

taggan

Gwiazda Poranna, Jutrzenka (łac. Stella matutina, Lucifer) – nazwa planety Wenus, charakteryzującej się tym, że widać ją najdłużej nad ranem, przed wschodem Słońca, kiedy już gwiazdy stają się niewidoczne z powodu światła słonecznego.

W starożytności pogańskiej było to jedno z mitologicznych i poetyckich określeń, po grecku Fosforos, po łacinie Lucifer. W mitologii mezopotamskiej jedno z uosobień bogini Isztar, bogini wojny i miłości.

Chrześcijaństwo używa jej jako eschatologicznego symbolu, ukazującego misję zbawczą samego Chrystusa, a także rolę jego matki Marii z Nazaretu.

taggan

tak czytam sobie i czytam te bzdety i mogę stwierdzić - jeden zastanawiał się nad nazwą a reszta hordy gryzie się o kości jak kaczyniaki z tuskowcami.

taggan

jakie jest drugie znaczenie?

ocenił(a) serial na 8
taggan

Chodzi o maczugę?

taggan

Morningstar może być mylące, ale morgenstern już zna każdy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones