PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=800337}

Kraina Lovecrafta

Lovecraft Country
5,8 5 400
ocen
5,8 10 1 5400
6,7 3
oceny krytyków
Kraina Lovecrafta
powrót do forum serialu Kraina Lovecrafta

Mam wrażenie ze niska ocena spowodowana jest głównie wrażliwością wielu osób ma wątki rasowe. Nie rozumiem tego. Nie jesteśmy białymi Amerykanami, nie musimy odbierać tego serialu przeciwko sobie. To nie my przez kilkaset lat traktowaliśmy ludzi jak przedmiot żeby zarabiać kasę.

Jeśli nie podoba Ci się jak przedstawiono białych Amerykanów to Wyobraź sobie teraz ze jakiś Niemiec ogląda polski serial Pt jak rozpętałem 2 wojnę światowa. Dla niego ten serial to będzie nacjonalizm polski w czystej postaci. Niemcy to debile, źli i okrutni sadyści zdjąć z anteny!

Tylko ze druga wojna i masakra w Tulsie naprawdę miały miejsce. W wolnym i demokratycznym kraju. Zginęło dużo ludzi i spalono ponad tysiąc domów. Nie przyznano czarnym odszkodowań . Nie ukarano sprawców. A w Oklahomie o tym zdarzeniu uczy się dopiero od 2001 roku! To naprawdę szokujące fakty.

Czy nur fur dojcze nie kojarzy Wam się z white only? Ja osobiście jako Bialy Polak czerpałem pewna satysfakcję z oglądania jak źli biali Amerykanie obskakują wpierdziel.

Podobna satysfakcję odczuwałem oglądając np Powstanie 44 kiedy pokazywali udane akcje naszych powstancow..

Dziwie się ze my Polacy nie solidaryzujemy się tutaj z ofiarami jakimi byli czarni. Czarni przeżyli gorszy hardkor niż my pod zaborami. Ta agresja której doświadczyli dalej jest w nich. Niestety ale ta trauma której doświadczyli nie minie w przeciągu jednego pokolenia. Stad różne akty wandalizmu, fascynacja wielu czarnych gangsterka itd. Nie można tego oczywiście tolerować. Ale druga strona tego medalu jest taka ze to biali Amerykanie sami sobie ten problem wyhodowali. Wcześniej ciągnąc gigantyczne zyski z niewolniczej pracy.

To nie jest tak ze jesteśmy jako Polacy biedniejsi od Niemców bo był komunizm Tusk czy Kaczyński. To są dziesiątki lat traum i innych okrucieństw które doznaliśmy jako naród. Trauma wojenna znika po ok. 4 pokoleniach. Tyle czasu nosimy w sobie ból złość agresje i smutek. Nasze babcie przekazały go naszym rodzicom a oni nam. My w jakiejś szczątkowej formie przekażemy naszym dzieciom. Nie wiem ile pokoleń trzeba żeby w pełni wyjść z traumy niewolnictwa. Myśle jednak ze zdecydowanie więcej.

aa2xa

Niekoniecznie jest tak jak piszesz, nie widziałeś bandy debili (głównie debilek) klęczących w Poznaniu po historyjce z narkobandytą Georgem Floydem? Przecież to ich nie dotyczyło więc skąd te głupie gesty. Nawet nie poruszę cyrku, który udzielił się klękaczom z WB czy we Francji. Najśmieszniejsze jest to, że to biali o wypranych marksizmem główkach głównie popełniają takie "dzieła", które wg mnie podburzają do rasizmu ale w drugą stronę. Więc kiedy uznasz, że ten społeczny, wciąż nierozliczony wg Ciebie w Stanach temat zostanie w końcu rozliczony? Co musi się stać?

ocenił(a) serial na 8
greedo23

Co musi się stać, żeby uznać całość za rozliczoną? Dobre pytanie. Ja nie umiem na nie odpowiedzieć. To samo tyczy się kwestii reparacji od Niemiec za 2 wojnę.
Co ma się stać, żebyśmy my uznali temat za zamknięty i rozliczony?

Dla mnie osobiscie jest zamknięty i rozliczony. Nie chcę więcej kasy od Niemiec. Dostaliśmy ich kosztem masę ziem, wartych dużo więcej niż jakiekolwiek reparacje. A że straciliśmy te na wschodzie? Na dobre nam to wyszło a pretensję o i zabranie możemy mieć do Stalina.
Dla mnie więc temat rozliczony i zamknięty - z ważnym zastrzeżeniem - rozsądna polityka historyczna, bez uciekania do trików pt. źli naziści a nie Niemcy.

Ale dla Polaka którego rodzina straciła więcej w czasie wojny niż moja - to może być wciąż zbyt mało i ja to też rozumiem.

Podobnie jest z czarnymi - różnie się z nimi życie obeszło, byli traktowani w różny sposób. Jedni lepiej, inni gorzej.

Do tego dochodzi dokładnie ten sam mechanizm co w PL. Wielu Polaków zamiast patrzeć w przyszłość rozpamiętuje rany i gada kocopoły w stylu: żeby nie niemcy to teraz by było tak pięknie.
Czarni robią często to samo. Usprawiedliwiają swoje życiowe porażki rasizmem i wszystkim innym tylko nie własnymi błędami czy lenistwem.

Nie mam więc jednej odpowiedzi. To będzie długi proces. Będzie potrzeba jeszcze wielu filmów, rozmów i gestów z obu stron. I nawet wtedy część czarnych (czy Polaków w relacji do Niemców), nadal pozostanie niezadowolona.

Mimo wszystko ten proces zmierza ku dobremu. Nasze relacje z niemcami są lepsze. Stabilizują się. Czarni w USA też mogą więcej, jest im łatwiej etc.

A skąd się biorą ludzie klęczący w PL - nie wiem - ale to margines. Mogę się domyślać, że sami utożsamiają się z sytuacją czarnych, bo sami doznali wielu upokorzeń czy agresji ze strony silniejszych.
Nie oceniam jednych ani drugich.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones