PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=800337}

Kraina Lovecrafta

Lovecraft Country
5,8 5 397
ocen
5,8 10 1 5397
6,7 3
oceny krytyków
Kraina Lovecrafta
powrót do forum serialu Kraina Lovecrafta

Przemęczyłem się do końca serialu.
Tak jak stare bajki teraz zawierają ostrzeżenie przed rzekomym rasizmem w stosunku do czarnych tak ten serial powinien zawierać ostrzeżenie przed rasizmem w stosunku do białych. Ani jedna biała postać w tym serialu nie jest normalna. Każdy biały to wariat, zły charakter lub po prostu wiejski rasista.
Całość jest serialem przygodowym, jednak na każdym kroku przypomina o tym jacy biali są źli a tęcza fajna – murzyńskie tańce, kościoły i imprezy jako jedyna akceptowalna forma spędzania czasu. „Black power” często jednak parodiuje samo siebie. Przykładowo murzynka popada w rozpacz bo sklep zatrudniający ponad 100 pracowników zatrudnił jedną czarną więc na pewno nie zatrudni drugiej. Zamiast spróbować zmienia się w białą za sprawą magii i zaczyna gnębić czarną bo ta nie ma nawet liceum. Tak właśnie wygląda ich solidarność w stosunku do „współbraci” tej samej rasy :) A potem w ramach zemsty na białym kierowniku który próbował (bezskutecznie) podmacywać współpracownicę gwałci go butem (obcasem szpilki). Zaiste kulturalne zachowanie. Innym razem gromadka murzynów która walczy z ciemiężącymi ich białymi robi dokładnie to, czego biali po nich oczekują czyli wypada z kijami bejsbolowymi i zaczyna demolować samochody białych. Nie wiem co miało to przekazywać… Ogólnie bohaterowie są bardzo agresywni i na każdym kroku biją się między sobą lub atakują innych.
Zarówno bohaterowie jak i scenariusz są bardzo głupi. Praktycznie w każdym odcinku ktoś robi coś źle, szczególnie przoduje tu starszy facet alkoholik który ciągle ma jakieś odpały, jednak w zasadzie każda postać robi dziwne i bezsensowne rzeczy, zawalając zadania na każdym kroku. Wiele akcji nie ma żadnego sensu np. książka w płonącym domu nie zapala się.
Do tego dochodzą jakieś irytujące wstawki (ścieżka dźwiękowa) muzyczno-gadane. Ni to jakieś przemowy z radia, ni to piosenki, ni to wiersze. Nie wiadomo o co tam w ogóle chodzi i jak się to ma do wydarzeń i ogólnie trzyma bardzo niski poziom.
Serialu nie polecam również osobom, które łatwo obrzydzają i zniechęcają się wszelkimi niestandardowymi zachowaniami. Na każdym kroku są tu geje (w tym ich seks), lesbijki czy przebierańcy (wielki murzyn przebrany w damską bieliznę i wymalowany szminką wygląda co najwyżej komicznie ale co kto lubi).
Mając powyższe na uwadze jest to całkiem strawny serial przygodowy. Niestety nie ma kompletnie ciągot do kolejnych odcinków bo w zasadzie każdy to nieco inna historia i nie ma takiego oczekiwania co będzie dalej, bo po prostu tego nie wiadomo – dostajemy z odcinka na odcinek nowe strzępki informacji do głównej fabuły i to jest tyle. 60% serialu to „black power” i „rainbow power”.
Ogólnie cała fabuła jest mocno mglista. Postacie przeprowadzają jakieś rytuały, nagle znają dziwny język, robią nie wiadomo co a to wszystko, żeby „chronić dom/rodzinę” przy czym nie bardzo wiadomo przed kim i przed czym konkretnie. Tymczasem ich główny „wróg” cały czas biega na wolności i nie robią nic by z nim walczyć. Widz jest jedynie biernym obserwatorem – nie wciąga się w fabułę bo nie może jej zrozumieć, nie ma żadnych informacji co wydarzy się za chwilę i jaki jest cel postaci – zamiast tego obserwuje ich działania niczym w jakimś reality show. Czasem po fakcie postacie przedstawiają co się właśnie stało i jaki był cel ich działań. Szkoda tylko, że zakończenie jest ogromnym rasizmem w stosunku do białych – daje bowiem przywileje tylko czarnym…
Uważam, że przedstawienie białych w ten sposób jest "odrobinę" niesprawiedliwe, bo wystarczyło dodać chociaż kilka dobrych białych postaci, które dostrzegałyby nierówności rasowe i próbowałyby pomóc czarnym. Niestety, tutaj biały może być tylko zły. Taki serial miał edukować o niedoli czarnych, a służy chyba tylko do promowania nienawiści wobec białych. Rasistowski serial na podstawie rasistowskiej książki? Nie wiem, bo nie znam oryginału.
Daje jednak do myślenia jak trudna sytuacja była dla czarnych, którzy w pewnym sensie uwięzieni byli w getcie i nie mogli wyjechać do żadnej innej dzielnicy ani znaleźć lepszej pracy bo od razu byli szykanowani. Ile w tym prawdy – nie wiem. Na pewno większość osób które nie żyły w tamtych czasach i nie edukowały się z historii przyjmą taką wersję jako jedyną słuszną.
P.S. Lovecrafta tu nie ma, są jedynie jakieś potwory i magia, ale cthulhu to nie jest.

ocenił(a) serial na 8
MojaNazwaTo

"Rasizm wobec białych"?? Ty się dobrze czujesz? Kolejny rasista który musi wypłakać swoje żale, że gnębią biednych rasistowskich red-necków.

aidan_filmaniak

Oczywiście że serial jest rasistowski. Pokazanie białych jako debili, szaleńców i ogólnie w 100% złych i niegodziwych ludzi jest rasizmem. Na ich tle wszyscy czarni są dobrzy, kulturalni, inteligentni, oczytani i tak dalej. Jeśli to nie jest rasizm to nie wiem co nim jest.

ocenił(a) serial na 8
ReveAnge

Ależ tak, ależ oczywiście że jest rasistowski.
Zabawnie się jęki rasistów, że "wszyscy" czarni są dobrzy i "kryształowo czyści" a biali to debile i właśnie dlatego Kraina Lovecrafta jest tak bardzo rasistowska Widać kto tu jest uprzedzony i z czym dokładnie ma problem. Zobrazujmy twój sposób myślenia i postrzegania tego co jest a co nie jest rasistowskie, okej?

Zalegalizowane prawa dzielące obywateli ze względu na rasę na gorszych i lepszych, lincze i morderstwa na tle rasowym, brutalna policja - NIE RASISTOWSKIE

Biali antagonistami a wśród czarnych bohaterów kulturalne, inteligentne postacie -RASIZM JAK CHOLERA.

Atticus i jego wuj byli oczytanymi i inteligentnymi Afro-Amerykanami. Co za rasizm! Rozumiem, że serial byłby mniej rasistowski gdyby wszyscy czarni kradli, gwałcili, mordowali a na ich tle nawet najpodlejszy biały byłby aniołem?  "Pokazanie białych jako debili, szaleńców i ogólnie w 100% złych i niegodziwych ludzi jest rasizmem." Amerykańskie Południe jest znane z rasistów najgorszego sortu od zawsze. Najzwyczajniej w świecie nie podoba ci się jak pokazują tamtejsze społeczeństwo.

aidan_filmaniak

Nie domawiaj sobie tego, czego nie napisałem. Podaj definicję rasizmu i pogadamy. Gdzie napisałem że gdyby czarni byli pokazani jako źli a biali jako aniołki to by nie było rasizmu? W tym serialu ewidentnie wywyższa się jedną rasę a ośmiesza inną. Nieważne jaką, liczy się sam fakt. Ale faktycznie teraz przyjmuje się że tylko poniżanie czarnych jest rasizmem a w drugą stronę to nie działa. Naprawdę myślisz że wszyscy biali to debile, bandyci i mordercy a 100% czarnych to wspaniali, dobroduszni ludzie? Serio uważasz że każdy biały to rasista a wśród czarnych takich nie ma? Zdziwisz się ale czarni też bywają rasistami, w dodatku znacznie bardziej radykalnymi niż biali.

ReveAnge

Nie radzę polemizować z wypranym móżdżkiem, ci tolerancyjni jak o sobie mówią, nowocześni dawno zmienili oryginalne znaczenia takich słów jak rasizm.

ocenił(a) serial na 7
ReveAnge

zdecydujcie się, czy czarni w tym serialu są agresywni i głupi, czy nieskazitelni i dobrzy?

polecam też poczytać trochę literatury obejmującej tamten okres w stanach, skoro serio macie wątpliwości, że ten rasizm tak się wylewał zewsząd, polecam zapoznać się z akcjami protestacyjnymi czarnych w stanach w latach 60' i jak Ci ludzie byli traktowani, materiałów nie brakuje, naprawdę - więc zamiast tracić energię na swoje ignoranckie i rasistowskie wysrywy polecam się doedukować

pani olga

Już się zdecydowaliśmy. Wprawdzie nie wiem dlaczego piszesz do mnie w liczbie mnogiej ale ja już jasno wyraziłem swoje poglądy. To, że masz inne to już nie mój problem. Nie muszę niczego czytać bo dobrze wiem jak wyglądała sytuacja w tamtych latach. Tobie z kolei polecam zapoznać się z obecną sytuacją, z tym jak wygląda rasizm w wykonaniu czarnych, ilu białych ginie z ich rąk, jakie szkody wywołują te ich tak zwane protesty, porażająca ilość przestępstw popełnianych przez tych biednych, ciemiężonych ludzi. A nazywając mnie rasistą wcale mnie nie obrażasz.

ocenił(a) serial na 8
ReveAnge

Wyobraź sobie teraz ze jakiś Niemiec ogląda polski serial Pt jak rozpętałem 2 wojnę światowa. Dla niego ten serial to będzie nacjonalizm polski w czystej postaci. Niemcy to debile, źli i okrutni sadyści zdjąć z anteny!

Masakra w Tulsie naprawdę miała miejsce. W wolnym i demokratycznym kraju. Zginęło dużo ludzi i spalono ponad tysiąc domów. Nie przyznano czarnym odszkodowań . Nie ukarano sprawców. A w Oklahomie o tym zdarzeniu uczy się dopiero od 2001 roku! To naprawdę szokujące fakty.

Czy nur fur dojcze nie kojarzy Ci się z only white? Ja osobiście jako Bialy Polak czerpałem pewna satysfakcję z oglądania jak źli biali Amerykanie obskakują wpierdziel.

Podobna satysfakcję odczuwałem oglądając np Powstanie 44 kiedy pokazywali udane akcje naszych powstancow..

Dziwie się ze my Polacy nie solidaryzujemy się tutaj z ofiarami jakimi byli czarni. Czarni Przeżyli gorszy hardkor niż my pod zaborami. Ta agresja której doświadczyli dalej jest w nich. Niestety ale ta trauma której doświadczyli nie minie w przeciągu jednego pokolenia. Stad różne akty wandalizmu, fascynacja wielu czarnych gangsterka itd. Nie można tego oczywiście tolerować. Ale druga strona tego medalu jest taka ze to biali Amerykanie sami sobie ten problem wyhodowali.

aidan_filmaniak

obejrzałam dwa odcinki, pomijając rasistowską politykę lat 50 USA, którą dopiero uczę sie rozumieć, sam film też jest rasistowski. Nie da się nie zauważyć, że dotychczas pokazane wszystkie postacie białych są złe, okrutne, niebezpieczne i złośliwe. Nikt nie jest sympatyczny, chyba, że jest czarny. To jest objaw rasizmu, dla mnie nieakceptowalnego w żadną stronę.

ocenił(a) serial na 8
Martes_foina

"Obejrzałem dwa odcinki". Oglądałeś 2 odcinki i się jeszcze wypowiadasz?

"Nikt nie jest sympatyczny, chyba, że jest czarny" - Montrose moczymorda jest w cholerę sympatyczny :) Ale zaraz - nie obejrzałeś, gówno wiesz.

"To jest objaw rasizmu, dla mnie nieakceptowalnego w żadną stronę." No tak, to prawda. Przecież nawet wyżej podsumowałem wasze postrzeganie tego co rasistowskie a co nie.


Zalegalizowane prawa dzielące obywateli ze względu na rasę na gorszych i lepszych, lincze i morderstwa na tle rasowym, brutalna policja - NIE RASISTOWSKIE

Biali antagonistami a wśród czarnych bohaterów kulturalne, inteligentne postacie -RASIZM JAK CHOLERA.

Tyle w temacie.

MojaNazwaTo

Najlepsze jest to, że takie książki piszą samobiczujący się nienawidzący własnej rasy biali marksiści.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones