Detektyw
powrót do forum 4 sezonu

Wcześniej tego nie zauważyłem ale w całym sezonie przewijają się dwa/trzy kolory. Zielony/cyjan i pomarańczowy.

Pierwsze sceny ze stacji badawczej są wręcz nimi przesycone.

Można powiedzieć że cyjan to nowy kolor śmierci.

Twórcy czasami bawią się z widzem poprzez znaczeniem kolorów. Chyba jest też w tym przypadku.

ocenił(a) serial na 7
kespl

Możliwe poniżej SPOILERY.

Przejrzałem jeszcze raz odcinki zwracając uwagę na kolory i praktycznie pomijając większość dialogów (tak się lepiej ogląda polecam).

Można je dzielić na ciepłe i zimne. Można też bardziej szczegółowo:

- zieleń, cyjan, niebieski - każdy kto dopuszcza się przemocy fizycznej ma zazwyczaj coś w odcieniach ciemnej zieleni. Pierwsze sceny w fabryce z krabami pokazują że kobieta która znokautowała chłopaka swojej koleżanki miała na sobie zielone ubranie. Ten agresywny chłopak też miał zieloną kurtkę. Obydwoje użyli przemocy.

Cała pierwsza sekwencja w stacji badawczej jest wręcz przesycona tymi kolorami. Na zmianę zielony i pomarańczowy. Od prostych akcentów jak przybory kuchenne i jakieś szmatki i płyny w pralni czy nawet karteczki samoprzylepne po ubiór naukowców ten jest wręcz przesycona kolorem zielonym. Tam musiało dojść do wielkiej tragedii. To nasuwa pomysły na rozwiązanie tej zagadki.

A i bym zapomniał. Obrazek Darwina Priora chyba jest najbardziej wymowny jeśli chodzi o kolorystykę.

Nawarro kiedy odwiedza stacje badawczą ma na sobie zielony płaszcz. Mundurowa koszula Navarro rzuca się w oczy od samego początku bo jest specyficznego koloru.

Hank Piror ma zieloną czapkę w scenie w której uderza w twarz syna za kradzież akt. Chyba nigdy wcześniej i też potem nie ma na sobie tej czapki.

W scenach retrospekcji kiedy Denvers i Nawarro "znalazły" napastnika który właśnie zabił swoja kobietę ten napastnik był cały oświetlony na zimny niebiesko zielony kolor.

Oliver Tagaq (technik samotnik co zostawił kamień z symbolem) w swojej scenie miał niebieskie okrycie i może nie dopuścił się przemocy ale był agresywny. Możliwe że stopniowanie tych odcieni coś symbolizuje.

Takich scen jest więcej.
Niejasne pozostaje ciągle kolor włosów siostry Navarro oraz Kowtok. Jeśli symbolika kolorów ma jakieś znaczenie to musiały się dopuścić czegoś naprawdę strasznego.

- pomarańczowy, czerwony, żółty - może symbolizować ofiarę.
W scenie w fabryce z krabami ofiara napaści miała pomarańczowe włosy. Co zabawne kraby też miały pomarańczowe pancerze - padły ofiarą połowu.

Brat Kowtok zawsze jest ukazywany w czerwonym swetrze. Po części jest ofiarą wydarzeń związanych ze śmiercią siostry.

- pomarańczowy - jest też jedna scena w której widać symbol biohazardu na pomarańczowym tle więc pomarańcz może też oznaczać zagrożenie biologiczne.

Co zabawne w innej scenie kiedy Prior wraca zawiedziony z lotniska na posterunek to w kuchni jest sprzątaczka i ona ma na sobie grube pomarańczowe rękawice. Jeśli to jest symbol zagrożenia biologicznego to również sugeruje rozwiązanie jednej z zagadek.

- biały - jest kilka scen w której ludzie maja na sobie białe ubrania, kurtki itp. ale nie mam jednoznacznego symbolu tego koloru on wydaje się neutralny.

- czarny - symbole na twarzach i tatuaże rdzennej ludności są czarne, duchy też bywają czarne, policjanci ubierają się na czarno ale to nie musi być nic niezwykłego. Nie mam jednoznacznego znaczenia tego koloru.

Są tez mieszanki kolorów np. w chacie do łowienia pod lodowego są dwa wyraziste kolory. Oświetlający wszytko zielony/cyjan i po stronie Navarro czerwona lampa. Navarro w tej scenie musi się trochę otworzyć przed Qavvikiem. On cały czas próbuje do niej dotrzeć. Sama chata jest ciekawych kolorów. Niebieska z krawędziami czerwonymi podświetlona od spodu kolorem zielonym. Nie wiem co symbolizuje spotkanie tych wszystkich kolorów.

Takich symboli kolorystycznych jest z pewnością więcej. Część z nich może być fałszywymi tropami albo moją nadinterpretacja ale coś chyba jest na rzeczy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones