Zygmunt Samosiuk

7,5
582 oceny zdjęć
powrót do forum osoby Zygmunt Samosiuk

Tym co popełnił w Brzezinie i Austerii zapisał się na trwałe w historii polskiego kina. Szkoda że tak szybko odszedł, wiele na tym straciliśmy.

Kilinski

akurat na planie "BRZEZINY" to ponoć się nie spisał, skoro zastąpił go EDWARD KŁOSIŃSKI

ale w "AKADEMII PANA KLEKSA" rzeczywiści spisuje się na medal - ten marsz wilków - za każdym razem mam ciarki

AutorAutor

Hmm pierwszy raz słyszę zeby zasąpił go Kłosiński. Z tego co mi wiadomo to późniejszy mąz Jandy był na planie Brzeziny tylko operatorem kamery zas zdjęciami zajmował się Samosiuk nawet Wajda o tym wspominał w jednym z wywiadów.

Kilinski

To prawda, ale ponoć Samosiuk miał po prostu inny temperament do opowiadania za pomocą kamery, Wajda widać lepiej porozumiewał się z Kłosińskim i ponoć bardzo mu się podobało jak ten ustawiał tory do kamery i usiłował zdynamizować historię Brzeziny, na czym Samosiukowi wcale nie zależało.
Nie wiem, czy to prawda, ale faktem jest, że to Kłosiński stał się potem nadwornym operatorem Wajdy. Zrobił z nim więcej filmów niż nawet z samym Witoldem Sobocińskim. Ale trudno się dziwić po tym jak mu sfotografował "Człowieka z marmuru".
Gigantyczny operator, nic nie ujmując Samosiukowi, który też był znakomity. Taka "Sprawa gorgonowej" - wzorowa robota. Zresztą "Krajobraz po bitiwe" też. Nie wspominając o brawurowym "Trzeba zabić tę miłość"!
No i pan Zygmunt miał prześliczną żonę, Irenę Karel (panna Nowowiejska z "Pana Wołodyjowskiego"!)

AutorAutor

A ja słyszałem, że Samosiuk miał inne zobowiązania i Kłosiński został sam na planie Brzeziny,

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones