Mariusz Kiljan

7,7
1 953 oceny gry aktorskiej
Ten utalentowany i wrażliwy aktor pokazał swoje możliwości na scenie, a są one jeszcze większe. Jednak błyskotliwe osiągnięcia w piosence aktorskiej przesłoniły trochę jego role filmowe.

Swoje pierwsze role kinowe zagrał w produkcjach Jana Jakuba Kolskiego -jako pastuch w "JAŃCIO WODNIKU" [1993] i w roli Ściborka w "CUDOWNYCH MIEJSCACH" [1994]. W telenoweli "ŻYCIE JAK POKER" [1998-1999] pojawił się jako mecenas Leśnicki. W popularnym serialu TVP 2 "M JAK MIŁOŚĆ" [2001-2003] wcielił się w postać Jacka Walata zwanego 'Bankrutem', człowieka 'Złotego'.

Urodzony w 1970 roku, tuż przed ukończeniem wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, w 1994 roku został laureatem XV Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, za wykonanie własnej wersji piosenki Stinga pt. "Księżyc nad Burbon Street". Ten sukces zainspirował młodego wrocławskiego artystę do przygotowania recitalu opartego na piosenkach byłego lidera Police. Ich niepowtarzalny klimat wspaniale oddają polskie tłumaczenia tekstów autorstwa Piotra Zazuli i bogate aranżacje Tomasza Łuca. Na XVI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w 1995 roku z miejsca zawojował widownię swoim urokiem, naturalnością. Mariusz Kiljan w spektaklu "Słyszę czasem kroki" w reżyserii Jacka Bunscha śpiewał piosenki Stinga wykorzystując też fragment dramatyczny i Becketta. Recital ten został utrwalony na płycie "Tribute to Sting" [Luna, 1997].

Razem z aktorem Konradem Imielą nagrał drugą płytę pt. "Stare, nowe, najnowsze..." [Luna, 1998], będącą efektowną mieszanką folkloru miejskiego, repertuaru biesiadnego, muzyki rodem z amerykańskiego "piano baru" oraz piosenki aktorskiej. W marcu 1999 roku użyczył swojego głosu Kulfonowi, jednemu z bohaterów bajki muzycznej na kasecie "Porwanie Dalmatyńczyków" na podstawie powieści Doodie Smith, wydanej przez Studio MIX we Wrocławiu. Wykonana przez niego piosenka pt. "Kawalerskie noce" znalazła się na albumie "Piosenki Kazimierza Grześkowiaka" [2000].

Wystąpił na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu w przedstawieniu "Nasz człowiek" Andrzeja Ostrowskiego [premiera: 5 kwietnia 1998], musicalu "Przygody Tomka Sawyera " Marka Twaina [1998 -utwory zostały wydane na płycie Luna Music], spektaklu "Czwarta siostra" Janusza Głowackiego [premiera: 10 grudnia 1999]. Wyraźnie pozytywnie wyróżniał się na tle poprzednich wykonawców roli Leslie w przedstawieniu "Wszystko w rodzinie" [listopad 2000], dobrze prezentował się jako Klitander w spektaklu "Mizantrop" Moliera [przedpremierowy spektakl sylwestrowy na Scenie Kameralnej: 31 grudnia 2003].

Nagrał płytę z kolędami na jazzowo [Luna, 2000]. Wraz z "Piosenką wiecznych kochanków" Jacques'a Brela wyśpiewał II nagrodę na zakończonym 21. października 2001 roku (w niedzielę) w Lubinie XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej.

Zagrał w przedstawieniu S.R. Rosenfeld "Chłopiec o 13 ojcach" [1997] w adaptacji, z tekstami piosenek i w reżyserii Jerzego Bielunasa, Teatru K-2 z Wrocławia.

Na scenie Teatru Muzycznego -Operetki Wrocławskiej wystąpił w spektaklu Dei Loher "Przypadek Klary" [premiera: 30 listopada 2001, reż. Paweł Miśkiewicz] prezentowanym w Warszawie na Festiwalu Festiwali Teatralnych "Spotkania", jako Jackie Brown -szef londyńskiej policji w dramacie muzycznym Bertolta Brechta i Kurta Weilla "Opera za trzy grosze" [premiera: 24 października 2002, reż. Wojciech Kościelniak], był rewelacyjny w piosence "Diabeł w ciebie wcielił się" ("Devil In Disguise") i udźwignął ciężar widowiska muzycznego z legendarną muzyką Elvisa Presley'a "Gorączka" [premiera: 21 grudnia 2002, reż. Wojciech Kościelniak], brał udział w spektaklu "Mandarynki i pomarańcze'' na podstawie tekstów Juliana Tuwima [premiera: 4 kwietnia 2003, reż. Wojciech Kościelniak], który był prezentowany podczas Gali XXIV Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Piosenka "Następny" (1994) w jego wykonaniu ukazała się na płycie "Laureaci Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 1976 - 2004" [Luna Music, 2004]. W dniu 28 sierpnia 2004 roku wystąpił w ramach VIII Nocy Teatru i Poezji na specjalnym koncercie z okazji 50 urodzin Jana Wołka pt. "J.W. sztuk-mistrz spod Lublina" w Podzamczu, na Starym Mieście w Elblągu.

Prowadził we wrocławskiej TVP3 teleturniej dla drużyn młodzieżowych "Budujemy mosty" (prod. Fajgel sp. z o. o.) jako starosta baśniowej krainy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones