Lilli Palmer

Lillie Marie Peiser

7,2
185 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Lilli Palmer

Z pochodzenia niemiecka żydówka, z urodzenia poznanianka.Urodziła się w Poznaniu w 1914, przy ul.Paulkirschstrasse / obecnie Fredry - centrum miasta, kamienica istnieje do dzisiaj./
Pasjonuje mnie historia miasta Poznania i historia filmu; tym samym względy sentymentalne zaważyły na osobistej sympatii jaką darzę Lilli Palmer.
Aktorka z klasą, o ciekawej urodzie, miłej aparycji, która osiągnęła międzynarodową sławę, z korzeniami genealogicznymi rodowodu poznańskiego.Na podstawie starych albumów, stylowych fotografii i pocztówek, przy odrobinie wyobraźni, wyłania się niepowtarzalny klimat miasta z minionych lat w , których Lilli Palmer spędziła tu okres niemowlęcy w tętniącym wówczas gwarem śródmieściu Poznania.Należy też przypomnieć, że w czasach zaboru pruskiego w stolicy Wielkopolski funkcjonowała koegzystencja trzech kultur i narodowości polsko - niemiecko - żydowskiej.Rozwinięcie tego ciekawego wątku nie jest tematem mojej wypowiedzi.Tamten świat już nie istnieje.
Pozostały wspomnienia, dorobek filmowy i okruchy pamięci o niej.Ocalić od zapomnienia - wydaje mi się trafnym hasłem odnośnie przypomnienia sylwetki aktorki Lilli Palmer, która po zakończeniu I wojny światowej z całą rodziną wyemigrowała z Poznania do Berlina.Antysemickie nastroje w hitlerowskich Niemczech lat 30 - tych XX wieku zmusiły ją do kontynuacji wędrówki po świecie.
Tym razem swoje losy związała z Paryżem....
Życiowe losy opisała w autobiografii "Lilli Palmer wspomina".Książka znajduje się w moim księgozbiorze filmowym.
Predyspozycje aktorskie odziedziczyła po matce.Udało jej się wystąpić z uwielbianym w dzieciństwie Gary Cooperze w filmie "W tajnej misji" / 1946 / Fritza Langa - przed laty wyśw. w TVP.
"Julio jesteś czarująca", "Montparnasse 19", "Niecierpliwość serca"....to tylko niektóre tytuły obejmujące prawie 80 filmów z jej filmografii.Obejrzałem zaledwie 16 tytułów.
Niestety nie wszystkie filmy dotarły na nasze ekrany.Niektóre nie wyróżniły się wysokim poziomem.W wielu filmach wystąpiła obok aktorów światowego kina; Gregory Peck, Jean Gabin, Dirk Bogarde, William Holden, Fred Astaire, Curt Jurgens, James Coburn......Jeden z ciekawszych filmów "Dziewczęta w mundurkach" / wyśw. w kinach - 1961 / - rzadko przypominany, powinien ponownie ujrzeć światło dzienne.
Bez cienia wątpliwości można Lilli Palmer uznać obywatelką świata.Jej pierwszym mężem był niestabilny w uczuciach "pożeracz serc" , znany aktor angielski Rex Harrison, drugie małżeństwo z argentyńskim aktorem Carlosem Thompsonem było bardzo udane.Przeżyli wspólnie 30 lat, aktorka zmarła w 1986 w Los Angeles na raka.
Niestety nie natrafiłem na ślad informacji, żeby w późniejszych latach odwiedziła rodzinne miasto.Okazuje się, że aktualnie jestem jedynym użytkownikiem, który umieścił Lilli Palmer / 1914 - 1986 / na piedestale ulubionych aktorek.

jurado51

Lilli Palmer posiada świetnie skonstruowaną francuską stronę biograficzno - filmograficzną.
Z przyjemnością załączam link.
http://encinematheque.net/acteurs/F40/index.asp?page=filmo1.htm

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones