Wybieramy najciekawsze tytuły o przetrzymywaniu w piwnicy

Filmweb / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najciekawsze+filmy+i+seriale+o+przetrzymywaniu+w+piwnicy.+Top+10+produkcji%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-150151
Wybieramy najciekawsze tytuły o przetrzymywaniu w piwnicy
źródło: materialy promocyjne
Pojedyncza, prawie przepalona żarówka zwisająca z niskiego sufitu. Mroczne zejście po skrzypiących drewnianych schodach. Regały zastawione nieużywanymi narzędziami, które przez lata tylko zbierają kurz - taki obrazek zna każdy fan lepszego czy gorszego kina. Nasi bohaterowie schodzą do piwnicy, gdzie nie wydarzy się nic dobrego. 

W tym rankingu skupiamy się na filmach i serialach, które dotyczą przetrzymywania pod domową podłogą. Ta lista to zbiór, który pomija niektóre wybitne, ale oczywiste wybory pokroju pamiętnej sekwencji z "Pulp Fiction". Fabuły poddane selekcji to pozycje, które wykorzystują rzeczywiste przestępstwa do opowiedzenia zajmującej historii. Wśród nich znajdują się też propozycje korzystające z opowieści wymyślonych w pełni przez twórców. Przed wami najciekawsze tytuły o tematyce uwięzienia w piwnicy, które pokazywano w kinach i w telewizji.

Tradycyjnie odsyłamy także do naszych pozostałych zestawień, w których wybraliśmy m.in. najlepsze filmy i seriale o adopcji dziecka, najlepsze filmy o porwaniach czy najlepsze seriale o piratach.

Wybieramy najciekawsze filmy i seriale o przetrzymywaniu w piwnicy



Reżyser David F. Sandberg to twórca obu filmów o superbohaterze Shazamie. Swoje zawodowe szlify zbierał w produkcjach gatunkowych pokroju "Kiedy gasną światła". To horror, którego akcja toczy się w nowym domu dwójki rodzeństwa, które uciekło przed demonami dorastania. Młodszy Martin jest świadkiem przerażających sytuacji z pogranicza snu i jawy. Jak się okazuje, istota, którą widuje, jest powiązana z matką chłopaka. Na pierwszy plan wysuwa się trudna relacja, którą w mrocznej personifikacji muszą pokonać jeszcze nie w pełni dorośli ludzie. Taki film, choć osadzony na dość oryginalnym pomyśle, nie udałby się bez wprawnego reżyserskiego warsztatu. Sandberg, dla którego był to debiutancki projekt pełnometrażowy, wyszedł z zadania obronną ręką. W roli głównej wystąpiła Teresa Palmer ("Księga czarownic").


"Czarny telefon" to thriller psychologiczny w reżyserii Scotta Derricksona, twórcy horroru "Sinister" czy widowiska "Doktor Strange". Film koncentruje się na postaci Finneya, cherlawego chłopaka, który wraz ze swoją siostrą żyje w rozbitej rodzinie. Wśród uczniów jego szkoły trwa seria niewyjaśnionych zniknięć, a bohater okazuje się kolejną ofiarą. Tajemniczy mężczyzna, który porwał dziecko, zamyka je w piwnicy. Chłopak musi walczyć o przetrwanie i spróbować wydostać się z dźwiękoszczelnego pomieszczenia. Pomagają mu w tym duchy poprzednich ofiar, które porozumiewają się z nim za pomocą tytułowego telefonu. Fabuła oparta na opowiadaniu Joe Hilla w pewnym momencie odstępuje od bycia thrillerem na rzecz pełnoprawnego kina grozy. Historię wzbogaca przede wszystkim antagonista, który został odegrany przez Ethana Hawke'a.

"Czarny telefon" - zobacz zwiastun filmu




Oparty na prawdziwej historii film "Amerykańska zbrodnia" jest poruszającą opowieścią o dwóch siostrach, które trafiły pod opiekę prawdziwej tyranki. W 1965 roku Gertrude Baniszewski postanowiła ukarać Sylvię i Jennie Likens poprzez zamknięcie w piwnicy i torturowanie. Historia, która wstrząsnęła opinią publiczną w Stanach Zjednoczonych, musiała znaleźć się na liście filmów o porwaniach ze względu na trudny do przytoczenia charakter samej zbrodni. Film Tommy'ego O'Havera efektywnie oddaje przebieg zdarzeń, choć nie inscenizuje ich z kronikarską precyzją. W rolach głównych Elliot Page, Catherine Keener, James Franco i Hayley McFarland. Pisarz Jack Ketchum zainspirował się tą samą historią przy tworzeniu swojej powieści "Dziewczyna z sąsiedztwa". Stworzony na jej podstawie film o tym samym tytule to jednak seans dla widzów o wyjątkowo mocnych nerwach.


"Barbarzyńcy" to kolejna produkcja z listy filmów o przetrzymywaniu w piwnicy, która opiera się na pozornie sztampowym pomyśle. Bohaterką filmu jest podróżująca w sprawach służbowych młoda kobieta o imieniu Tess. Wynajęty dom w Detroit, jej miejsce noclegu, jest jednak okupowany przez dodatkowego lokatora. Zdenerwowana bohaterka będzie musiała podzielić się przestrzenią i spędzić wieczór ze śpiącym obok nieznajomym. To nie koniec niespodzianek, które przygotowało dla niej to miejsce. Mury kryjące w sobie mroczną historię sięgającą do przeszłości stanowią miejsce akcji tego thrillera. Film powtarza znane motywy gatunku i przetwarza je na własną modłę. Scenariusz produkcji napisał Zach Cregger, który także stanął za kamerą. W głównej roli wystąpiła Georgina Campbell, a partnerowali jej Bill Skarsgård i Justin Long.


Serial "W zamknięciu" to czteroodcinkowa produkcja brytyjska napisana przez Stevena Moffata, twórcę "Sherlocka" i powracającej po latach odsłony "Doktora Who". Fabuła produkcji łączy w sobie historie kilku bohaterów, które tworzą gęsty dramat pełen zwrotów akcji. Piwnica pełni tu istotną funkcję, ponieważ jest miejscem przetrzymywania jednej z postaci. Tytuł w reżyserii Paula McGuigana obserwuje swoich bohaterów niczym studium reakcji na największy życiowy stres - zachowując się wbrew logice i bazując na wyostrzonych instynktach, napisane postacie stają się wyjątkowo ludzkie. W obsadzie znaleźli się: David Tennant, Stanley Tucci, Lydia West i Dolly Wells.


Na ekranie filmowi bohaterowie muszą mierzyć się najczęściej z innymi wrogo nastawionymi ludźmi. "Pełzająca śmierć" Alexandra Ajy to dowód, że na drodze do bezpiecznego wyjścia czasem stają siły natury. Hailey (Kaya Scodelario) ignoruje informacje o zagrożeniu powodziowym, aby odnaleźć własnego ojca. Gdy dociera do ciężko rannego Dave'a (Barry Pepper), oboje kończą poniżej poziomu gruntu w pomieszczeniu, które stopniowo wypełnia się wodą. To nie jedyny problem - do piwnicy wpłynęły wygłodniałe aligatory. Opowieść przybiera formę walki o przetrwanie, dostarczając postaciom kolejnych przeszkód do pokonania. Nawet atak krokodyli na stacji benzynowej obserwowany przez bohaterkę zza piwnicznego okna potrafi ekscytować - to zasługa umiejętnego budowania stawki oraz wykorzystywania ciasnych przestrzeni jako świadome ograniczenie. Jedna z pozycji, która może zainteresować fanów niemal każdego gatunku, choćby widzów lubiący horrory i kino akcji.


"Cloverfield Lane 10" to jedyny wśród tytułów z listy filmów o przetrzymywaniu w piwnicy, który nie dzieje się w rzeczywistej przydomowej kanciapie. Miejscem akcji filmu Dana Trachtenberga jest bowiem starannie wyposażony i przygotowany na każdą ewentualność podziemny schron. Jego właściciela Howarda (John Goodman) można by posądzić o porwanie - w końcu Michelle (Mary Elizabeth Winstead) znalazła się tam w niewyjaśnionych okolicznościach, bez udzielenia własnej zgody. Mężczyzna twierdzi, że uratował jej życie, a za oknem trwa apokalipsa spowodowana atakiem najeźdźców z kosmosu. Włączając do grona kierowcę Emmetta (John Gallagher Jr.), trójka bohaterów utknęła pod ziemią na nieokreślony czas. Kobieta nie ufa jednak podstarzałemu preppersowi i zamierza doświadczalnie sprawdzić, czy powietrze rzeczywiście zostało zatrute. Im bliżej końca historii, coraz wyraźniej maluje się perspektywa na szczęśliwe zakończenie. Twórcy przygotowali jednak jeszcze jeden twist, który w momencie premiery wyraźnie podzielił widzów. To utrzymana w napięciu opowieść o faktach w obliczu wątpliwości, a także rozegrany na trzy role pełnokrwisty dramat.



Klasyczna animacja Disneya to także jeden z filmów, w których występuje motyw przetrzymywania w piwnicy. W opowieści o przeklętym księciu będą to zamkowe lochy, w których osadzony zostaje ojciec Belli. Ofiara porwania może zostać uwolniony, ale tylko wtedy, gdy córka zdecyduje się zająć jego miejsce. W taki sposób młoda dziewczyna, wychowująca się dotąd w małym miasteczku, rozpoczyna relację z głównym bohaterem opowieści o karze za egoistyczne i aroganckie życie. Ta wersja słynnego romansu bez wątpienia zasługuje na swoje uznanie.

Dwóch mężczyzn budzi się przykutych do zardzewiałej rury w piwnicy. Muszą walczyć o przeżycie w grze nieznanego sprawcy. Do ich dyspozycji pozostaje piła, która może przeciąć skórę i kości, lecz nie kajdany, którymi są przypięci do ścian. W tym samym czasie detektyw Tappa (Danny Glover) poszukuje uprowadzonych. Komu pierwszemu uda się dostać do albo wydostać z piwnicy? Bez wątpienia reżyser James Wan udowodnił, jak minimalizm i udany scenariusz może zapewnić sukces i wielkie zyski. Oczywiście "Piła" dała początek całej serii kolejnych filmów powstających niemal nieustannie. Do pozornie prostej "jedynki" jakością nie zbliżono się jeszcze ani razu. 


Pewnego dnia zostaje uprowadzona młoda dziewczyna. To córka pani senator, więc do pracy zostają zaangażowane oddziały federalne. Młoda agentka FBI ma nakłonić do współpracy przebywającego w więzieniu doktora Hannibala Lectera, wybitnego psychiatrę i seryjnego mordercę. Nawiązująca się relacja przekracza granicę gry w kotka i myszkę, ponieważ niesamowita inteligencja i przenikliwość osadzonego daje mu niezbywalną przewagę. Widz oglądający "Milczenie owiec" wie więcej niż agentka Starling. Nim sama trafi na mordercę, na ekranie można dowiedzieć się więcej o postaci "Buffalo Billa", w tym o jego metodach pracy. Porwana nastolatka jeszcze żyje, ale jest przetrzymywana w piwnicy. Klaustrofobiczna przestrzeń przeraża nie tylko jej lokatorem - to lokalizacja warsztatu psychopaty, który tworzy trofea z ciał swoich ofiar. Mistrzowskie budowanie napięcia, legendarna rola Anthony'ego Hopkinsa to elementy, których nie można pominąć przy tworzeniu takiej listy. Po prostu film kultowy. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones