PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=238107}

Yamato

Otoko-tachi no Yamato
6,4 2 994
oceny
6,4 10 1 2994
Yamato
powrót do forum filmu Yamato

Przed chwilą obejrzałem Yamato i mnie film się podobał.Opowiada historię jednego z dwóch najpotężniejszych pancerników II wojny światowej. Kulminacją filmu jest samobójcza misja Yamato (wraz z krążownikiem Yahagi i 8 niszczycielami) w operacji Ten-go ,Niebiosa.
Cały film dla widza, który oglądał Szeregowca Ryana, Wróg u bram itp. może wydawać się nudny i wcale się nie dziwię.Nie ma tutaj takich widowiskowych scen walki- jest praktycznie tylko strzelanie z działek p-lotniczych i sceny masakrowanej załogi Yamato.
Ten film na pewno inaczej odbierają Japończycy; dla nich jest to część Ich historii-takiej , jak dla nas Westerplatte.
Ciekawie w filmie przedstawiono atmosferę Japonii u schyłku wojny, kulturę, relacje międzyludzkie itd.
Coś z historii:
-Yamato zatonął 7 kwietnia 1945 r o godz. 14.23 razem z 2498 ludźmi, ocalało 23 oficerów i 246 marynarzy, Amerykanie stracili 10 samolotów.
Jeśli chodzi o los Yamato i jego "przeznaczenie" to po zatonięciu Mushashi w bitwie o Leyte dowództwo floty japońskiej po wielu naradach i sporach postanowiło wysłać Yamato na samobójczą misję stwierdzając"Uważam, że dają nam godną szansę śmierci".
Wszystkim, którzy interesują się II wojną polecam kampanie na Pacyfiku- ta jest o wiele ciekawsza od wojny na zachodzie Europy.

użytkownik usunięty
uzik9mm

W pełni zgadzam się z powyższym komentarzem. Warto też dodać że Yamato miał największe działa jakie kiedykolwiek zainstalowano na okręcie wojennym (9x 467mm) które w jednej tylko salwie wystrzeliwały łącznie 13,5(!) tony amunicji. Sama wieżyczka z działami ważyła tyle ile duży niszczyciel w tamtych czasach.

ocenił(a) film na 5

Mała korekta,Yamato miał 9 dział kalibru 457mm z których mógł strzelać ogniem przeciwlotniczym (szrapnelami) ale nie będę cytował wiki jak ten wyżej .

ocenił(a) film na 5

Niestety Panowie widać po Was niezdrową fascynację wojną. Japończycy byli wszyscy grzeczni i posłuszni, żadnych różnic zdań. Aż ciężko sobie wyobrazić, że to takie bydlaki. Czy Ci kadeci w ogóle myśleli, że w tej wojnie to ich kraj jest agresorem? Wiem, że w Niemczech Hitler miał wrogów a jak było w Japonii? Wszyscy umierali z honorem za cesarza, sami nie myśleli?

filozof71

Niby tak, ale nie do konca. Poczytaj o tym, jak Japonia zostala wepchnieta do wojny przez USA i sojusznikow...
A Yamato mial dziala kalibru 460mm.

ocenił(a) film na 4
uzik9mm

Mimo że też jestem fanem filmów wojnnych to Yamato nie przypadł mi do gustu. O ile sceny na pokładzie pancernika oraz finałowa walka 7 kwietnia są bardzo widowiskowe to reszta filmu już nie. Lecz sceny te to około 20min. filmu. Mało też jest ujęć zdaleka samego pancernika choć jest pięknie wykonany :/ . Sceny nie rozgrywające się na pokładzie strasznie nużą nie mówiąc już o czasach teraźniejszych.
A propos to operacja którą zadaniem było wspomożenie obrony Okinawy nazywa się Ten-Ichi-go co onacza dosłownie niebo numer jeden. O ten misji można znaleźć więcej informacji np. w miesięczniku Militaria XX wieku nr lipiec-sierpień 2006.
P.S. I tak najlepszy film wojenny to Wojna Zimowa.

Ocena 4

KAMELEON_333

Zgadzam się z KAMELEONEM. Sceny walk są ok., choć gdzie niegdzie widać, że jest to obraz wygenerowany przez komputer, ale jednak trzyma to przyzwoity poziom. Natomiast pozostała reszta filmu to ckliwy, banalny kicz, w dodatku okropnie źle zagrany i okraszony tandetną muzyką. Gdyby zrobili dokument + dodali te fabularne sceny walk, to by wyszło dużo, dużo lepiej. Ogólnie, poniżej oczekiwań, a więc 4/10. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
KAMELEON_333

Co prawda minęło 10 lat od komentarza KAMELEONA, ale chcę sprostować kłamstwo, które może zniechęcić innych do obejrzenia filmu: podliczyłem i sceny rozgrywające się na pokładzie pancernika Yamato trwają w sumie 69 minut, w tym sekwencja bitwy 7 kwietnia 1945 r. trwa 37 minut.

ocenił(a) film na 4
uzik9mm

Dla mnie jako znawcy tematyki morskiej film jest ponizej oczekiwan.Na zeszłe swieta mialem zamiar kupic ten film na DVD i cale szczescie,ze najpierw go obejzałem, bo jak dla mnie klapa.Sceny okretu ograniczaja sie generalnie do widoku mostka...Brakuje scen, gdzie okret widac by bylo w calej krasie.Poza tym odnosze wrazenie po tym filmie, ze to Japonia zostala zaatakowana i wciagnieta do wojny, a nie jak to miało miejsce naprawde.

użytkownik usunięty
Samael071

Odniosłem takie samo wrażenie, Japończycy zaczęli tworzyć propagandowo-patriotyczne dzieła robiąc z siebie ofiary wojny z nieodłączną atomówką na koniec. Inny przykład to "Kamikaze boski wiatr".

ocenił(a) film na 9

A dla mnie bomby atomowe na Japonie to czyste ludobójstwo, powinni rozliczyc z tego Amerykanow...
Film bardzo mi sie podobał, nawet sie wzruszyłem 9/10

ocenił(a) film na 4
Morfo_2

Ale japonski atak na Pearl Harbour to czysty humanitaryzm ?? Proponuje sie zastanowic przed napisaniem czegokolwiek.

ocenił(a) film na 9
Samael071

Japońce zaatakowali jednostke wojskową, obiekt strategiczny pierwszego rzędu do zniszczenia...a amerykanie miasta (choć w nich stacjonowały resztki armii Japońskiej), zresztą już po zrzuceniu pierwszej bomby japończycy byli skłonni sie poddać

ocenił(a) film na 4
Morfo_2

Nie mniej doprowadzilo to do wojny miedzy tymi krajami.Atomowka to efekt/odwet za napasc na ten kraj bez wypowiedzenia wojny !! Dziwie Ci sie, gdyz Niemcy w taki sam zdradziecki sposob zaatakowaly nasz kraj i wg Ciebie kazdy ewentualny i wszelkiego rodzaju odwet jest ludobójstwem ?? Chyba tak jak Czesi powinnismy sie poddac bez jednego wystrzalu... :D Widze,ze tylko amerykanie bombardowali miasta...A co z Londynem,Coventry,Warszawą bombardowanych przez Niemców ??!! Nie pomyslales,ze tam takze w tych miastach japonskich byl jakis przemysł ?? Poza tym po co wysylac 10 eskadr bombowcow skoro mozna wysłac 1 samolot...Wlasnie po to ulepsza sie uzbrojenie,zeby zadac wrogowi jak najwieksze straty,a wlasne ograniczyc do minimum i atomowka byla wtedy przelomem i gdyby pierwsi ja zbudowali Niemcy czy Japonczycy to myslisz,ze byli by oni tacy łaskawi ?? Wojna jest wojną i okrucienstwo jest w nia wpisane i nie ma zmiłuj sie czy sie to komus podoba lub nie.To,ze byli sklonni sie poddac nie ma tu znaczenia,bo to oni byli agresorem i łaski nikomu nie robili,ze zakonczą swoją nieudolną agresję.

ocenił(a) film na 7
Samael071

Napisałem to również niżej. Czy Oświęcim był również efektem działań wojennych. No w pewnym sensie tak, ale z wojną tego nie porównuj. To ludobójstwo. A po zamachu na Saddama - wyrżnięcie ludności cywilnej - to też efekt za napaść - usprawiedliwisz go. Wyobraź teraz sobie, że np. dochodzi do wojny pomiędzy USA a Iranem. No i Iran w odwecie spuszcza atomówkę na np. Los Angeles i Detroit. Też wytłumaczyłbyś Irańczyków.

PS. Oj Samael posłuchaj sobie kawałka On Earth, o czym Vorph śpiewa....

ocenił(a) film na 10
stasiuvino

Popieram Stasiuvina. Zresztą a propos Yamato... Japonia wcale nie jest ukazana jako ofiara wojny! Nie wiem jak wy oglądacie ten film! Jedyne co widzę to nieuchronne poczucie klęski ciążące nad kadetami... A co do patosu i patriotyzmu w tym filmie... Warto wspomnieć, że "Yamato" to dzieło mające uczcić pamięć załogi i samego okrętu w tym samym stopniu co "Katyń" ma uczcić pamięć Polskich oficerów. Warto również nadmienić, że Japonia była wówczas bardzo patriotycznym krajem...

stasiuvino

Musze przypomnieć że bomba atomowa tak naprawdę uratowała życie około 20-70 mln ludzi i to w większości Japończyków. Co by się stało gdyby Amerykanie wraz z Brytyjczykami musieli desantować Japonię. Istniały plany takiego ataku, zakładające śmierć około 1 mln żołnierzy aliantów w PIERWSZYM TYGODNIU WALK! Dodać trzeba że ludność cywilna walczyła by do śmierci, to była by ogromna IWO JIMA w której poległa by niemal cała ludność Japonii.Dopiero po zrzuceniu bomby atomowej cesarz zrozumiał że tej wojny nie wygra.

ocenił(a) film na 7
sebek__

Tak a gdyby Bin Laden nie rozwalił paru budynków w USA to wybuchła by III wojna światowa...

ocenił(a) film na 9
stasiuvino

Bomby były skierowane w cele militarne w owych miastach. A poza tym gdyby nie ten atak zginęło by o wiele więcej ludzi w boju.

ocenił(a) film na 9
stasiuvino

A co ty wymyślasz?? Jaka III wojna??? Spróbj stwierdzić fakty, a nie wymyślać jakieś głupoty

ocenił(a) film na 7
Przecier77

Poczytaj trochę kolo, to nie boli...
Globalny konflikt między "światem cywilizowanym" a "terrorystami" bardzo często określany jest w tabloidach jako II wojna światowa. To fakt a nie głupota.

ocenił(a) film na 7
stasiuvino

Sorki za literówkę, jako III wojna światowa oczywiście...

sebek__

Wojna była juz przegrana, Amerykanie za późno zrobili tz bombkę ale postanowili na siłę ssie pokazac światu. Hej!

ocenił(a) film na 7
baca350

Na moje oko amerykanie użyli bomby w dobrym momencie.
Iwo-Jima, Okinawa alianci tam ponieśli spore straty (przynajmniej dla nich samych :)) TO CO DOPIERO JAPONIA.

użytkownik usunięty
baca350

japsy chcieli zmobilizować do obrony wysp ok 30 mln obywateli :)
ps. był jeszcze jedne powod użycia atomoiwki w japonii, tym powodem był....ZSRR i chęc pokazania mu co się stanie gdyby zechciał zacząć nagle wyzwalać zachód europy

ocenił(a) film na 4
baca350

Poczytaj ile trwaly prace, bo zrobili ja w miare szybko. Mieli nowa bron to ja chcieli przetestowac i po jej uzyciu zmiekla rura Hirohito :)

Samael071

I rura zmiękła tez Amerykanom, bo okazało sie że to za poważna zabawka jak na dużych chłopaków.

Zważcie, ze od Japonii nie zastosowano tej bomby w celach militarnych, albo czegoś nie wiem. Zwyczajnie wszyscy mieli cykora by tego Pandora z puszki wypuścić.

Hej!

[uwaga cyce, tekst zawiera pułapkę na wasza czujność i wykształcenie ogólne! ]

ocenił(a) film na 4
baca350

Tak, powazna, ze skonstuowali cos mocniejszego :) Zdaje sie,ze eskadra z atomowkami zostala wyslana jako straszak do Korei,ale nie jestem pewien - cofne sie w ksiazce zeby sie upewnic :)

użytkownik usunięty
stasiuvino

jednostka 731 i Nankin, jak się zaczyna wojne i prowadzi w taki sposób to trzeba się liczyć z tym że będzie się miało hiroshime lub drezno, tyle w temacie

ocenił(a) film na 4
Morfo_2

Czytam teraz Woloszanskiego - "Wladcy ognia" i wg niego niestety tylko Hirohito chcial sie poddac,a reszta generalow etc. chciala walczyc dalej, wiec nie wiem skad masz te rewelacje...

ocenił(a) film na 8
uzik9mm

Mogłoby być lepiej ,film momentami zbyt mocno nuży poza tym mnogość bohaterów sprowadza się do tego ,że z młodych marynarzy potrafię rozpoznać tylko głównego bohatera i jego najlepszego kolegę.Można by również pogłebić relacje miedzy trójką starych przyjaciół( kapitan-Karaki,Bosmani Ucida i Moriwaki). Sceny batalistyczne nie są wcale takie złe przecież miały być zgodne z prawdą historyczną choć pokazywanie ciągle jednej burty okrętu mija się trochę z celem.Może trochę jest za pompatycznie ale tak wtedy było i niezgodzę się z tym,że film jest całkowicie propagandowy chociazby wypowiedz jednego z starszych oficerów podczas kłótnii młodych oficerów-"Japonia wybrała drogę postępu zamiast drogi rozwoju i powinniśmy być dumni z tego,że nasza ofiara przyczyni się do odrodzenia nowej Japonii". No dobra trochę zbyt pompatyczne ale pokazuje,że japończycy byli świadomi przyczyn swej klęski i Yamato jest symbolem klęski zapędów imperialnych Japonii, która jak ów kolos miała być wielka i wieczna a szybko poszła na dno pociagają za sobą miliony ofiar.

ocenił(a) film na 9
Maro_11

"choć pokazywanie ciągle jednej burty okrętu mija się trochę z celem."nie przesadzajmy dobrze wiesz jaki gigantyczny byl yamato.myslisz ze producenci wybudowaliby calego yamato?niestety zajolybo im tyle miejsca w porcie Kure ze nie wchodzi to w rachube.po to zeby go potem calkowicie zniszyczyc na planie?to mijaloby sie z celem:)pozatym chcialbym dodac male info wybudowali tylko polowe makiety yamato jesli dobrze poszukasz w internecie a dokladnie tylko prawa burte yamato od pierwszego dziala do komina.
i do dzisiaj stoi zachowana dla odwiedzajacych...pozdrawiam

ocenił(a) film na 7
uzik9mm

Film nie jest zły. Oczywiście (akurat nie tu) jest masa idiotycznych wypowiedzi typu dno-syf albo arcydzieło-rewelacja. Ale to już przecież standart. Zgadzam się, że film momentami mocno przynudzał (szczególnie ostatni kwadrans) jak również z tym, że finałowa scena walki była doskonała i z wielkim rozmachem.
I nie czepiajcie się kitajców, że mają swoich bohaterów. Każdy naród takowych posiada.
PS. Co do użycia bomby atomowej - nic nie tłumaczy ludobójstwa. Czy oświęcim był również wynikiem działań wojennych czy ludobójstwem? Trochę pokory i szacunku dla ofiar II wojny światowej proszę.

ocenił(a) film na 9
stasiuvino

Dokładnie. Nic nie tłumaczy ludobójstwa. Bardzo święte słowa.
Film dokładnie opowiada nie o propagandzie, tylko misji samobójczej Yamato i to co się na nim działo. Ciekawe ilu Polaków by poszło na taką śmierć, wiedząc, że to jest "śmierć pewna", jak myślicie?

Film oceniłem na 9 za przekaz obrazu widzianego oczami Japończyków. Oni tak to odbierali i należy to zaakceptować. Tak samo amerykanie przedstawiają swoją wersję widzianą własnymi oczyma. To jest normalne.
Co do atomówki, to amerykanie żałują, że ich użyli, bo skutki są odczuwalne do dziś (związki promieniotwórcze rozkładają się chyba o połowę na kilkadziesiąt lat, mogę się mylić, to mnie poprawcie). Ludzie się nauczą szacunku wobec siebie kiedy przyjdzie zagłada, czas apokalipsy. Wtedy zaczną doceniać życie, w momencie kiedy będo świadomi, że zginą.

ocenił(a) film na 4
uzik9mm

"Tylko dla znawców" - buahahaha!!!
Co wy wogóle wypisujecie za brednie, ludobujstwo?!?
Mogli się poddać w każdej chwili, nikt im nie kazał walczyć do końca. USA to nie Rosja. Uważali się za lepszych ludzi, dominującą rasę, dokładnie tak samo jak Niemcy i z takim samym przekonaniem walczyli. Jak możecie wogóle porównywać Hiroszimę i Nagasaki do Oświęcimia, dla mnie to bluźnierstwo. Jedną jedyną wspólną cechą dla tych 3 miast jest tylko to, że tu i tam zginęli ludzie i absolutnie na tym koniec!!! Nie będę się więcej nad tym rozpisywał. Ten kto tego nie rozumie, ten nie zrozumie tego nigdy.

ocenił(a) film na 9
amigo210

Tak jak gliniarz wobec przestępcy tak USA wobec Japonii mogli wykonać strzał ostrzegawczy. To jest bomba atomowa do cholery jasnej a nie petarda, ogromna moc ogromna otpowiedzialność. A gdyby tak USA zrzuciłoby by 10 takich bomb też byc uwarzał że to nie jest ludobójstwo?? Czy wtedy by coś zmieniło w Twoim myśleniu?? Chyba nie...Przypominam że w tym czasie Japończycy nie mieli już Marynarki Wojennej i resztki Lotnictwa. USA mogło zdetonować bombe powiedzmy na odludziu a skala mocy tej detonacji i tak by spowodowała strach wystarczający do kapitulacji

ocenił(a) film na 4
Morfo_2

A ty myslisz,ze ktos wtedy mial pojecie o skutkach ubocznych tej bomby ?? Czyli przychylasz sie do glosow niemieckich,ze takie naloty na Drezno, bez uzycia bomby atomowej to ludobojstwo takze ?? Wilhelm Gustloff rowniez jest ludobojstwem,ale rozstrzeliwanie rozbitkow przez U-booty jest cacy,bo przeciez jest wojna ;] Chyba zapominaja niektorzy kto te pieklo rozpental,malo tego zrobili to dwa razy.

ocenił(a) film na 8
Samael071

Poczytaj kolego o walkach na Marianach albo desancie w Normadi luknij zwłaszcza na liczbę niemieckich jenców dziwnie mało co nie?

Wojna to też ekonomia zniszczony samolot łatwo zastapić zabitego pilota już się nie da.....

ocenił(a) film na 4
przemek_klaja

No akurat na temat Normandii sporo czytalem,ale nie kapuje do czego pijesz...

ocenił(a) film na 8
Samael071

Chodzi mi o to że czasem lepiej zabić jeńców gdyż jest to bardziej ekonomiczne.

Wiem ze tu chodzi ludzkie życie ale wojna nie ma praw, nie ma też podziału an dobrych i złych wszystko zależy od tego po jakiej stronie stoimy i jakie mamy poglądy.

Co do filmy to bardzo przyjemny , nie ma w nim co prawda akcji bo nie o to chodzi ale przedstawia ludzi z tamtego okresu i ich poglądy i dramatyczne losy. Nie ma tez tu tego amerykańskiego kiczu typy śmierć na fladze narodowej( oglądałem dzień wcześniej Spiderman 3 i myślałem ze ***** jako zobaczyłem spiderman na tle flagi amerykańskiej) czy haseł boże błogosław ameryke ...........

ocenił(a) film na 8
przemek_klaja

A co do Normandi to w filmie Szeregowiec Rayan po zdobyciu plaży amerykanie zestrzeliwują z zimna krwią(żartując przy tym) 2 żołnierzy z batalionów wschodnich bodajże Czechów, którzy się podają!!To co musieli robić z pojmanymi jeńcami niemieckimi....

użytkownik usunięty
Morfo_2

Ludobójstwo... ludobójstwo to było w Nankin. A Amerykanie nie zrzucili 10 tylko 2 bomby atomowe, których działania wcale nie byli pewni. Nie mieli ich też na pęczki. Tak więc najrozsądniejszym wyjściem było zrzucenie ich tam, gdzie skutki ataku byłyby najbardziej przerażające dla przeciwnika. Amerykańscy stratedzy oceniali "koszt" lądowania na wyspach macierzystych na ooło 100 tysięcy zabitych żołnierzy - mając choćby minimalną szansę na uniknięcie takiej masakry... wybrali mniejsze zło.

ocenił(a) film na 7

1)Nankin to szczera prawda.
2)Sam nalot b-29 na tokio zabił więcej niż hiroszima i nagasaki razem wzięte.
3)Mogli jankesi zamiast atomówek robić ciągle naloty ale po a) chcieli mieć jak najszybciej wojnę za sobą i b) chcieli też pokazać światu swoją siłę.
4)Bitwa o japonię nie była by raczej tak krwawa gdyż te "wielkie" straty jankesów na iwo jimie i okinawie było spowodowane systemami tuneli itp. w samej japoni po pierwsze już raczej nie było prawdziwych żołnierzy żółtych tylko zwykłych cywili z karabinami i katanami a po drugie japończycy by strzelali gdzie budować te tunele. Po drugiej zaś stronie prócz jankesów byli by brytyjczycy, franscuzi, australijczycy czy kanadyjczycy. W czasie bitwy o okinawę japończycy użyli ostani poważniejszy okręt wojenny i trzon ocalałego lotnictwa. Bitwa o Japonię była by wręcz bitwą kilku lwów z baranami.

użytkownik usunięty
Lwie_Serce

Hehe... lubię te Twoje teorie (vide 4), bo zawsze starsz się być mądrzejszy od zawodowych strategów i generałów. ;P A tak na serio, to też uważam, że prognozy amerykańskich doradców były przesadzone... oczywiście co do strat po stronie amerykańskiej. Japsy powinny na kolanach dziękować Trumanowi za te atomówki, bo jakby cały naród rzucił się umierać za boskiego Cesarza, to straty w ludności cywilnej byłyby o wiele większe niż po zrzuceniu dwóch bomb.

ocenił(a) film na 7

Fakt. Spadły na nich dwie jedyne bojowe atomówki a są jedną z największych przemysłowych potęg świata.
A my teoretyczni zwyciężcy dwóch wojen czym jesteśmy.

użytkownik usunięty
Lwie_Serce

hm... ale my mamy swoje powstania i bohatersko przegrane bitwy! ;)

ocenił(a) film na 7

My kiedyś potrafiliśmy osiągać wielkie zwycięstwa ale mieliśmy je w dupie i chwilę później sami dostawaliśmy niezłe lanie.
Niemcy i japończycy odwrotnie, przegrali całkowicie II wojnę i proszę czym są.

użytkownik usunięty
Lwie_Serce

No wiesz... my mamy ważniejsze sprawy do roboty... a jak nie mamy to zawsze możemy ponapierd...lać się między sobą o jakiś krzyż przed pałacem albo kolejną aferę. Zawsze tak było i będzie - cud, że nadal jesteśmy na mapie Europy.

ocenił(a) film na 7

Tego krzyżu broni chłopska i głupsza część społeczeństwa. To po prostu absurd. Ale absurdu z Lechem na wawelu nic nie pobije.

użytkownik usunięty
Lwie_Serce

Uważaj Kolego, bo Cię zaraz zaatakuje koleżanka Jehanne... wierna wyznawczynie ojca dyrektora i pogromczyni pogaństwa na filmwebie ;)

ocenił(a) film na 7

Niech mnie nawet na pal wbiję a nie cofnę swego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones