PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=651955}
6,6 223
oceny
6,6 10 1 223
Wiera Gran
powrót do forum filmu Wiera Gran

Nie pamietam kiedy ostatni raz zmuszony zostałem opuścić salę kinową przed końcem
projekcji.
Nie pamiętam czy wcześniej jakikolwiek film dokumentalny wyprowadził mnie w podobny
sposób z równowagi.
Nie pamietam abym po obejrzeniu filmu dokumentalnego miał więcej informacji na temat
jego autora niż tematu filmu.

W przypadku filmu "Wiera Gran" wszystko to miało miejsce. Film jest parodią dokumentu.
Nie mogę mu jednak odmówić jednego. Jest sztuką. Sztuką całkowitego marnotractwa
niesamowicie ciekawego tematu, świetnych materiałów i doskonałych rozmowówców.

Posiadając tak oryginalny temat jak ten, który wybrała sobie Pani Maria Zmarz-
Koczanowicz, archiwalne materiały filmowe, a co najważniejsze, niesamowicie ciekawych
rozmówców, udało się stworzyć film przedstawiający WSZECHWIEDZĘ autorki.

Na tym jednak nie koniec. Na tym filmie nie tylko zostajemy zatopieni w filmowo-
promocyjnej papce, ale również zostajemy po 100kroć przekonywany, w wypowiedziach
samej autorki, jaki jest cel filmu oraz co nim nie jest.

W filmie znajdziecie odpowiedz na wiele interesujących pytań!
Dowiecie się w jaki sposób można być aroganckim wobec rozmówców
Czy możliwe jest aby autor filmu dokumentalnego sprzeczał się z własnymi interlokutorami
Jak rozpocząć tysiąc wątków ale żadnego nie doprowadzić do końca.

Po filmie dowiedziałem się jednego. Doskonale orientuje się jaka jest opinia Pani Marii na
temat filozofii, historii i mody. Szkoda, ze nie dowiedziałem się zbyt wiele o jej rozmówcach
i... Wierze Gran.

ocenił(a) film na 8
mdumienski

Hmm... Może chodzi o Agatę Tuszyńską? :)

potasznia

Rzeczywiscie. Glowna postacia byla Agata Tuszynska.

ocenił(a) film na 8
mdumienski

No, niestety. Też to poruszyłam w temacie "gdzie obejrzeć". Wywiązała się nawet dyskusja.

mdumienski

Pozwolę sobie nie zgodzić się z Państwem. Ten film to nie biografia. To raczej opowieść o próbie dojścia do prawdy o Wierze Gran, a także o procesie powstawania książki-biografii. Ale mimo że w istocie główne bohaterki są dwie, po obejrzeniu filmu utkwiła mi w głowie tylko jedna - ta, która powinna.

mdumienski

miałem po wyjściu z kina identyczne wrażenie. świetny temat, bardzo ciekawa postać, ale jej biografia potraktowana po łebkach, niezłożona w całość, bez początku, środku i końca. chaotyczny wybór materiałów, brak konsensusu - no i wszędobylska pani Tuszyńska. czy ten film w zamierzeniu miał być czymś więcej niż promocją jej książki? wątpię.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 6
mdumienski

Nie zgadzam się z tym, że jest arogancka. To jest dziennikarka śledcza zdaje się i niestety, dziennikarz śledczy pomija wszelkie kurtuazje. Jego interesują fakty, bez słodkiej otoczki. Nie biła pokłonów przed osobami, z którymi rozmawiała, choć były one osobami wielkiego formatu(w przeciwieństwie do tych pokazywanych obecnie w telewizji), jednak nie można powiedzieć, że odnosiła się do nich z szacunkiem. Żeby człowiek wyrzucił z siebie to co skrywa głęboko trzeba albo być z nim bardzo blisko(serdeczna przyjaźń, miłość, prawdziwa rodzina) albo przyjąć metodę "przesłuchiwania". Ona jako dziennikarz śledczy musi w pewnym sensie wyciągać zeznania ;)
Prawdą jest z pewnością to, że dokument rzeczywiście został zmarnowany. Wywiady były ok, ale rzeczywiście Pani redaktor za bardzo skupiała na sobie uwagę. Jak oglądałem "Alfabet mafii" nie przypominam sobie by dziennikarze skupiali na sobie uwagę i zapadli mi w pamięć.
Film ma w sobie jakąś magię, pewnie z racji udziału w nim ludzi z klasą, na poziomie, takich jakich dziś jest niestety niewielu.
Niestety, rzeczywiście, nie daje jasnej odpowiedzi na to czy plotki o Wierze Gran to prawda czy też wręcz przeciwnie. Podważa prawdziwość tez Jonasza Turkowowa i Szpilmana.
Muzyka, niektóre ujęcia, zdjęcia, podobały mi się.
Najważniejsze, moim zdaniem, jest to, że ktokolwiek podjął temat. Przywrócił pamięć o tej artystce i zadbał o to by został transmitowany w telewizji.
Pora o która był transmitowany, wskazuje na to jakim jesteśmy społeczeństwem. Gdyby oglądalność takich filmów była większa, zapewne byłoby ich więcej i byłby transmitowane o znośniejszych porach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones