PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=302838}

Wichry Kołymy

Within the Whirlwind
6,5 2 813
ocen
6,5 10 1 2813
Wichry Kołymy
powrót do forum filmu Wichry Kołymy

Pewnie bym był usatysfakcjonowany gdyby nie to że bardzo niedawno po raz któryś przeczytałem Opowiadania kołymskie Warłamowa i Archipelag Gułag oraz Ostatni dzień Iwana Denisowicza. W ogóle nie pokazano tu realiów tamtych czasów. Dekoracje, charakteryzacja, kostiumy po prostu mnie czasami rozśmieszały. Ma się to wszystko, poza dobrą fabułą nijak do prawdziwej historii. Jedynym bardziej zakłamanym historycznie filmem jaki widziałem był "Życie jest piękne". gdzie obóz koncentracyjny był pokazany jak kolonie letnie.

walkip

no niestety, przecież komunizm to romantyczne wiersze, wspaniała walka z uciskiem etc... Pilecki by się oczywiście nie zgodził jako i ja.
Ale to że ulicami jeździły wozy ze zwłokami z których lała się krew tego już nie zobaczysz.

Jeśli chcesz faktycznie film o tamtym okresie i który na 100% Cię nie zawiedzie to koniecznie zobacz "Czekista" (Chekist).
http://www.filmweb.pl/film/Czekista-1992-211771

Jak i "Głód - 33"
http://www.filmweb.pl/film/G%C5%82%C3%B3d+-+33-1991-307070

Prawdziwy obraz tamtych czasów.
Powinien być lekturą obowiązkową dla każdego młodego człowieka na Świecie.

markin

No, film to raczej nie lektura. Ale a propos Wichrów Kołymy - poleciłabym LEKTURE -"Stromą ścianę" E.Ginzburg. Zwłaszcza, że na niej bazuje scenariusz filmu - niestety z dużymi skrótami i uproszczeniami.

BaskaB

Dziękuję za polecone filmu i lekturę!

ocenił(a) film na 6
BaskaB

Stary wątek , film nie jest taki zły , a co do ,,Stromej ściany " to wywarła ona na mnie największe wrażenie jeśli chodzi o literaturę obozową czy łagrową .

ocenił(a) film na 7
walkip

nie "Ostatni dzień Iwana Denisowicza", a "Jeden dzień Iwana Denisowicza"

ocenił(a) film na 4
walkip

...i śniegu jak na lekarstwo.

walkip

Racja. To materiał na bardzo dobry film, ale amerykanie nie powinni kręcić filmów o Rosjanach i odwrotnie. Zbyt duża różnica kulturowa. To trochę jak western wydaniu rosyjskim. Podejrzewam że film nie jest do strawienia przez Rosjan. Właśnie przez to tło tj scenografia, etc. Całkiem inne realia ukazane.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones