PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11173}

Tramwaj zwany pożądaniem

A Streetcar Named Desire
7,7 41 921
ocen
7,7 10 1 41921
7,9 27
ocen krytyków
Tramwaj zwany pożądaniem
powrót do forum filmu Tramwaj zwany pożądaniem

Wersja reżyserska

ocenił(a) film na 10

Przeczytałam dzisiaj ze w "Tramwaju..." wycieto kilka scen, miedzy innymi scene gwaltu i watku homoseksualnego, poniewaz w latach '50 byly one zakazane na duzym ekranie. Czy ktos moze slyszal cos o tym, badz lepiej, widzial te sceny? Jezeli tak to prosze o podzielenie sie informacja skad posiada te oryginalna wersje filmu:)

ocenił(a) film na 10
ankkaaa

Reżyserska wersja filmu jest bogatsza o około 3 minuty, jednak nie występuje w niej wątek homoseksualny - ten został odrzucony już przy tworzeniu scenariusza, ponieważ z góry był skazany na cenzurę - a scena gwałtu chyba pozostała bez zmian. Zmieniono za to scenę powrotu Stelli do męża (można ją zobaczyć tutaj: http://pl.youtube.com/watch?v=S1A0p0F_iH8) i rozmowy o tytułowym tramwaju. Wersja ta znajduje się na wydaniu DVD, razem z dodatkami, min. właśnie o wyciętych scenach.

ocenił(a) film na 10
anardil

Aha - link, który podałem (żeby go włączyć, musicie usunąć nawias na końcu; pomyłka ;P) jest ze sceną z wydania z 1993 roku. W wersji kinowej z '51 muzyka była bardziej patetyczna, a niektóre ujęcia zostały wycięte. Kilka innych co bardziej kontrowersyjnych scen też zostało tak potraktowanych. ;)

ocenił(a) film na 10
ankkaaa

Też dużo szukałam na temat tego filmu - jeden z najlepszych jakie widziałam. Tylko moje rezultaty wykazały jedna sprzeczną z twoją rzecz, zamiast wyciętego wątku homoseksualnego był pedofilski - Blanche miała kontakty seksualne z dziećmi w szkole w której uczyła. Reszta by się zgadzała. Kurcze znaleźliście coś więcej może? Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
goslawa25

Wątek pedofilski to według mnie za dużo powiedziane, chociaż rzeczywiście coś takiego znajduje się w oryginale (ale nie wyklucza wątku homoseksualnego; oba współistnieją bez przeszkód ;)). Blanche, kiedy mieszkała w swoim rodzinnym mieście, miała romans z siedemnastoletnim uczniem. To przeważyło o jej "wygnaniu", choć już wcześniej nie cieszyła się dobrą reputacją.
Aha, możesz poszukać w bibliotece (ewentualnie na Allegro, ale są małe szanse) czasopisma "Dialog". W szóstym numerze z 1957 roku było tłumaczenie "Tramwaju zwanego pożądaniem".

ocenił(a) film na 9
goslawa25

Pedofilia dotyczy kontaktów z osobami niedojrzałymi seksualnie (np. dziecko w wieku 5-10 lat)
Natomiast w filmie Blanche została wyrzucona z pracy za romans z 17-to latkiem, który był jej uczniem - nie ma to nic wspólnego z pedofilią.
Wątek homoseksualny, który znajduje się w sztuce w filmie został w ogóle pomięty ze względu na ówcześnie panujący Hays code. Analogiczna historia dotyczy ekranizacji "Kotki na gorącym, blaszanym dachu".

ocenił(a) film na 9
ankkaaa

Wszystko wyjaśniam tutaj:
http://www.filmweb.pl/film/Tramwaj+zwany+po%C5%BC%C4%85daniem-1951-11173/discuss ion/Informacje+z+DVD%3A+co+wyci%C4%99to+lub+zmieniono+z+powodu+cenzury,2954556

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones