PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9982}
7,8 7 234
oceny
7,8 10 1 7234
8,1 15
ocen krytyków
Szpital Przemienienia
powrót do forum filmu Szpital Przemienienia

Cały film jest powiązany z tzw Akcją T4 czyli nazwą programu realizowanego w III Rzeszy w latach 1939–1944 polegającej na fizycznej „eliminacji życia niewartego życia” (niem. „Vernichtung von lebensunwertem Leben”). W ramach akcji mordowano chorych na schizofrenię, niektóre postacie padaczki, otępienie, pląsawicę Huntingtona, stany po zapaleniu mózgowia, osoby niepoczytalne, chorych przebywających w zakładach opiekuńczych ponad 5 lat, oraz ludzi z niektórymi wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi. Liczba zamordowanych w czasie trwania tej akcji jest trudna do oszacowania ze względu na jej półoficjalny charakter (a w późniejszym okresie jej utajnienie), przeniesienia chorych pomiędzy poszczególnymi zakładami opiekuńczymi i na ogół niewielkie zainteresowanie rodzin losami chorych umieszczonych w zakładach opiekuńczych. Szacuje się, że w okresie szczytowym tego programu, tj. w latach 1940–1941, zabito w jego ramach 70 273 chorych i niepełnosprawnych, w tym także pensjonariuszy szpitali psychiatrycznych na terenach okupowanych. Uważa się także, że ogółem w latach 1939-1945 zabito (rozstrzelano, zagazowano lub otruto) ok. 200 000 ludzi upośledzonych i niepełnosprawnych.
Centrala T4 w Berlinie opublikowała oficjalne sprawozdanie z przeprowadzonej akcji w latach 1940–1942. Raport podzielono na dwie części. W pierwszej z nich podsumowano liczbę zabitych osób. W 1940 roku zamordowano w Niemczech 35 224 chorych, a w 1941 35 049, co do 1 września 1941 dało ogólną sumę 70 273 pacjentów[1]. Druga część raportu („Was wird durch die Desinfektion von 70 273 Kranken an RM erspart?”) wyliczała jakie oszczędności dała akcja T4 dla budżetu III Rzeszy w perspektywie 10 lat. Wyliczono w nim szczegółowo koszt utrzymania pacjenta oraz zestawienie, ile pacjenci zjedliby poszczególnych produktów spożywczych, jak chleb, mąka, margaryna, jaja, ser, jarzyny, sól itp. Z obliczeń tych wynikało na przykład, że przez 10 lat zaoszczędzono by 33 731 041 jaj i 88 544 040 kg jarzyn. Ustalając koszt dzienny utrzymania pacjenta na 3,50 marki, obliczono w raporcie, że suma oszczędności wyniosła 885 439 800 marek niemieckich.
Oto niemiecka dokładność

ocenił(a) film na 9
Myszkin_filmweb

Dziś w Polsce też jest bardzo znany polityk, który twierdzi, że "życie ludzkie nie jest najwyższa wartością" oraz, że "ludzie chorzy psychicznie są ekonomicznie bezwartościowi" Już wiem skąd czerpie inspiracje

Myszkin_filmweb

A czy ty sama sie nie zgadzasz z tymi haslami?

ocenił(a) film na 9
xDrix

O pierwszym mogę dyskutować,, z drugim nie zgadzam się. Ciekawe ile wyznawców JKM wie, że on naprawdę czerpie garściami z polityki III Rzeszy.

ocenił(a) film na 8
Myszkin_filmweb

Drugi cytat Google znajduje tylko w Twoim wpisie. Możesz podać źródło? Być może takie stwierdzenie nigdy nie padło z jego ust. Ja znalazłem natomiast taką informację: "Janusz Korwin-Mikke powołał w 2007 roku Fundację Indywidualnego Kształcenia, która zajmuje się pomocą w edukacji dla osób niepełnosprawnych. Ale w mediach i tak określany jest jako wróg ludzi niepełnosprawnych." Źródło: wgospodarce.pl/informacje/12753-10-faktow-o-januszu-korwin-mikke-ktorych-nie-zna cie

III Rzesza to narodowy-socjalizm natomiast przekonania JKM to coś niemal przeciwnego: konserwatywny liberalizm, wolnościowy konserwatyzm. Naprawdę trudno doszukać się tu podobieństw.

ocenił(a) film na 7
Myszkin_filmweb

ba, są nawet środowiska, które twierdzą, że osoby niepełnosprawne można mordować profilaktycznie, jeszcze przed urodzeniem, ciekawe ilu z tych proaborcjonistów wie, że tak naprawdę czerpie garściami z polityki III Rzeszy

ocenił(a) film na 9
pavel13

Jeśli kilka komórek jest osobą, to jajko jest kurczakiem. Z ignorancją w sprawach biologii dyskutować nie sposób.

Myszkin_filmweb

Mieszasz pojęcia. Osoba to nie termin biologiczny. I nie jajko czy kilka komórek, ale zapłodniona komórka jajowa jest już przedstawicielem swojego gatunku. Posiada wbudowaną informację pozwalającą jej na rozwój i wzrost przy wykorzystaniu zasobów otoczenia. A to, jak wygląda i co jest wspomnianym otoczeniem to zagadnienie drugorzędne i raczej z dziedziny filozofii czy socjologii.

ocenił(a) film na 9
pavel13

Poza tym w III Rzeszy aborcja była ZAKAZANA. O jakim czerpaniu garściami waćpan piszesz? Ach, do ignorancji w sprawach biologii dochodzi ignorancja historyczna. Ciekawy przypadek acz nieodosobniony. Typowy dla korwinistów.

ocenił(a) film na 7
Myszkin_filmweb

du lugst, du polacke, nie lubie jak ktoś kłamie, ale dobra zakładam, że wynika to po prostu z twojej niewiedzy, masz może się czegoś nauczysz, mam nadzieję, że znasz angielski
https://en.wikipedia.org/wiki/Law_for_the_Prevention_of_Hereditarily_Diseased_Of fspring
"Along with the law, Adolf Hitler personally decriminalised abortion in case of fetuses having racial or hereditary defects for doctors, while the abortion of healthy "pure" German, "Aryan" unborn remained strictly forbidden."
tak btw. to bliżej mi do narodowego socjalisty niż do korwinisty, w sumie nie wiem co bardziej was boli, więc dobra, możesz sobie wybrać

ocenił(a) film na 9
pavel13

" in case of fetuses having racial or hereditary defects" z powodów rasowych współcześnie? Waćpan kpisz. A co do wad dziedzicznych to w dwudziestoleciu międzywojennym "art. 233 polskiego Kodeksu karnego zalegalizuje aborcję w dwóch wypadkach:
1. z powodu ścisłych wskazań medycznych;
2. gdy ciąża zaistniała w wyniku zgwałcenia, kazirodztwa bądź współżycia z nieletnią poniżej lat 15"
Kodeks karny. (Dz. U. z dnia 15 lipca 1932 r.) to czerpanie garściami z polityki III Rzeszy?

ocenił(a) film na 7
Myszkin_filmweb

haha o czym ty bredzisz, ty wiesz o czym jest ta dyskusja? stwierdziłeś, że aborcja w III Rzeszy była zakazana, teraz jak już się dowiedziałeś, że jednak nie do końca, to wyjeżdżasz z jakimiś przepisami z międzywojennej Polski, co to ma do rzeczy? swoją drogą to trzeba być niezłym tytanem logiki, żeby twierdzić, że naziści mordowali niepełnosprawnych, a jednocześnie zakazywaliby aborcji takich osób, haha wyciągasz sobie jakieś informacje z dupy i jeszcze zarzucasz innym ignorancję, urocze :D
kurde chłopie, wkleiłeś artykuł z wikipedii (ciekawe, czy w ogóle go przeczytałeś) i jakieś 2 cytaty korwina, po czym stwierdzasz, że czerpie garściami z polityki III Rzeszy, haha ogarnij się :D

ocenił(a) film na 9
pavel13

Spokojnie calm DOWN. Twierdzisz, że środowiska proaborcyjne czerpią z III Rzeszy, więc okazuje się, że jednak NIE. Bo o zabijaniu płodów z powodów rasowych nie ma mowy (!), a aborcje z powodu wad genetycznych były dozwolone w Polsce sanacyjnej. Więc argument waćpana o tym, że czerpią z III Rzeszy są jak kula w płot. Dotarło? Pewnie nie. Widzę, że tagra Tobą bezsilność.
JKM czerpie garściami z III Rzeszy. Niestety historyczni ignoranci tego nie widzą.
Coś jeszcze? Mam nadzieję, że tyle. Ciao bambino.

ocenił(a) film na 7
Myszkin_filmweb

haha fajnie się miotasz :D rozumiesz, że jedyne co robię, to posługuje się twoją logiką :D stwierdziłeś, że Korwin czerpie garściami z polityki III Rzeszy, argumentując to jakimiś 2 cytatami (swoją drogą ciekawe czy ich też nie wymyśliłeś, bo w sumie to po co podawać źródła), ale dobra, załóżmy, że są prawdziwe, stwierdzenie "życie ludzkie nie jest najwyższą wartością" można równie dobrze odnieść do partyzantów, którzy walczyli z nazistami i gotowi byli poświęcić życie za wolną ojczyznę i co, oni też inspirowali się filozofią Hitlera? na tej zasadzie to można wszystko udowodnić, wedle uznania, wystarczy znaleźć podobieństwo, więc zgodnie z twoją logiką aborcja osób niepełnosprawnych jest czerpaniem z polityki III Rzeszy, ba i to jest jasny postulat polityczny, a nie jakiś pogląd filozoficzny, który notabene można przypisać Bolszewikom, Powstańcom Warszawskim, Gagarinowi i pewnie milionowi innych osób, w sumie to nawet nie wiem co takiego kontrowersyjnego jest w tym zdaniu.
A drugi cytat "ludzie chorzy psychicznie są ekonomicznie bezwartościowi" (też nie wiadomo, czy sam go sobie nie wymyśliłeś), cóż położyłbym nacisk na słowo "ekonomicznie" (które pewnie wygodnie byłoby tutaj pominąć), wydaje mi się, że utrzymanie i leczenie takich osób jest dość drogie i summa summarum kosztuje to więcej niż są oni w stanie włożyć do "wspólnej kasy", więc pewnie są ekonomicznie bezwartościowi i co, z tego wyciągnąłeś wniosek, że Korwin chciałby ich zabijać, tak? eh ja rozumiem, że w internecie można wypisywać różne głupoty, "bo może nikt nie sprawdzi", a w razie czego to przecież można powyzywać od ignorantów, heh troszke to żałosne nie sądzisz?

ocenił(a) film na 9
pavel13

W dzisiejszych czasach JKM nie powie, ze trzeba ich zabijać. Natomiast jego poglady to przedśpiew do Akcji T4. Kubek w kubek. Jak można powiedzieć o kimś pokrzywdzonym przez los, że jest ekonomicznie bezwartościowy? Naziści wyliczyli oszczędności. JKM też pewnie by wyliczył. Całkowita dehumanizacja. Do Akcji T4 tylko jeden krok!
Wyzywanie bezbronnych dzieci od "bredzących debili", postulat oddzielenia ich od "normalnych". „Dzieci chore umysłowo do szkół wprowadza się celowo, aby obniżyć poziom edukacji". Tak, tak, oczyśćmy społeczeństwo.


Natomiast co do hasła o wartości ludzkiego życia napisałem, że można z tym dyskutować, czytaj uważnie.

ocenił(a) film na 7
Myszkin_filmweb

"w dzisiejszych czasach nie powie", "jakby babcia miała wąsy..." chłopie, ty czytasz czasami te bzdury, który wypisujesz? to ma być argument? "do akcji T4 tylko jeden krok", nie uderzyłeś się w głowę przypadkiem? ty chcesz dyskutować o faktach, czy o swoich urojeniach?

ocenił(a) film na 9
pavel13

To nie są bzdury. Podejście JKM do niepełnosprawnych jest takie jak nazistów. Identyczne. Dehumanizacja i ekonomiczne wyliczenia. Do Akcji T4 tylko jeden krok. JKM popiera eugenikę. Czy to się wam podoba czy nie.

ocenił(a) film na 7
Myszkin_filmweb

ta, z tą różnicą, że naziści ich mordowali, a z tego co widzę to Korwin założył nawet jakąś fundację, rzeczywiście identyczne, dobra nara, bo widzę, że chyba zdałeś sobie sprawę z tego, że się wygłupiłeś i teraz jakiejś dziecięcej głupawki z tego powodu dostałeś, bez pozdrowień

ocenił(a) film na 9
pavel13

Założył fundację po medialnej nagonce. Specjaliści od PR działają. Proszę poczytać o eugenice, sięgnąc do historii z XIX wieku i porównać to z tym co mówi JKM.

ocenił(a) film na 9
pavel13

Przepisy aborcyjne w III Rzeszy były, w porównaniu do innych państw, BARDZO RYGORYSTYCZNE. Dlatego napisałem, że była zakazana. Mea culpa. Tak, tak. Proszę się douczyć, wrócić do dyskusji (lepiej nie). Ja nie Stasia Bozowska. Nie mam zamiaru douczać.

ocenił(a) film na 7
Myszkin_filmweb

teraz już nie zakazana, tylko "bardzo rygorystyczna", wielkimi literami oczywiście, a jak :D a jak ci powiem, że aborcja w III Rzeszy była również dopuszczalna w przypadku zagrożenia życia matki, to już zostanie samo "rygorystyczne" (oczywiście wielkimi literami) haha a co, jak ci wygodnie, zmieni się :DD a swoją drogą to popełniasz podstawowy błąd logiczny, implikując, że skoro aborcja w III Rzeszy mogła być dokonywana z 2 niepowiązanych ze sobą powodów, to zwolennicy jednego muszą być automatycznie zwolennikami drugiego, no nie, tak to nie działa

ocenił(a) film na 9
pavel13

"że aborcja w III Rzeszy była również dopuszczalna w przypadku zagrożenia życia matki" ?? To nie ma znaczenia. Była bardziej rygorystyczna, bo rasy aryjskiej nie można było wyskrobać w przypadku " gdy ciąża zaistniała w wyniku zgwałcenia, kazirodztwa bądź współżycia z nieletnią poniżej lat 15". Rozumiesz czy nadal problem?

ocenił(a) film na 7
Myszkin_filmweb

to ty tu chyba czegoś nie rozumiesz, podajesz nieprawdziwe informacje i nie wiem czy zwyczajnie kłamiesz bo tak ci wygodnie, czy po prostu jesteś głupi, na drugi raz polecam sprawdzić czy to co wypisujesz nie uroiło się przypadkiem w twojej chorej głowie, bo ktoś to później przeczyta i gotowy uwierzyć w te brednie

ocenił(a) film na 9
pavel13

Ja nie kłamię. Narodowi socjaliści i ich eugeniczne postulaty z 1933 roku mają wiele punktów wspólnych z poglądami JKM. To widać gołym okiem. Będę o tym pisał, bo tak nakazuje mi moje sumienie.

Myszkin_filmweb

Tylko JKM jakoś na razie nie nawołuje do Eugeniki. A o ile mnie pamięć nie zawodzi to wiele kraju postępowej Europy, Stany, Eugenikę w życie wprowadziły wiele lat temu. Dopóki JKM nie będzie mówił wprost że będzie mordował niepełnosprawnych to twoje domysły są nic nie warte.

Poza tym to nie JKM zarabia na zawodach niepełnosprawnych. Inną sprawą są już dyskusje o sumieniu. Dla przykładu; Postępowa Europa dopuszcza by biologiczny facet biegał wśród kobiet, czy protestujesz? A skąd.

Nie wiem skąd masz porównanie że JKM fascynuje się Hitlerem. Ale używa wielu analogi. Rzecz leży w tym że Mikke pokazuje że wiele ustawodawstw Europejskich garściami czerpie z Hitlera i Nazizmu. Zresztą to nie jest na temat filmu.

Akcja T4 była tylko wstępem do oczyszczenia narodu Niemieckiego. Potem brano się za pod rasy.

Myszkin_filmweb

A co powiesz o zarządzonym przez Hitlera pełnym prawie do niczym nieograniczonej aborcji wprowadzonym 9 III 43 roku na ziemiach słowiańskich podbitych, czyli też w Polsce?

ocenił(a) film na 9
Wydmin

Do "podrasy" (wg Hitlera) słowiańskiej stosowano inne reguły.

Myszkin_filmweb

Otóż to, więc przyzwolenie na legalną i prawie nieograniczona aborcję przyjęte w 1956 roku przez komunistów w Polsce wygląda tym fatalniej - zastosowano politykę antyurodzeniową praktykowaną przez Hitlera wobec "podludzi", potraktowano w hitlerowski sposób naród polski. Od 56 r. ustawa o aborcji była tylko pozornie ograniczona, ustawowe konsultacje i czasem gremia lekarskie to było mało istotne, praktycznie była to aborcja na życzenie. O jej przywrócenie walczył po r.97 prezydent Kwaśniewski, kiedyś towarzysz z partii, która wprowadziła ustawę w 56 r .- jednak zablokował jego usiłowania Trybunał Konstytucyjny.

ocenił(a) film na 9
Wydmin

To nie była polityka antyurodzeniowa. To normalność. Szkoda, że Kwaśniewski poległ. Polityka Hitlera wobec rasy nordyckiej była nienaturalna, polegała na eugenice, wyselekcjonowaniu najlepszych okazów. Tyle w tym temacie.

Myszkin_filmweb

Mordowanie innych ludzi, obojętne na jakim etapie rozwoju, jest zbrodnią, a nie normalnością.

Myszkin_filmweb

BRAWO MYSZKIN_filmweb!!!!
super argumenty od 10-ego lutego 2016. Nic dodać nic ująć

ocenił(a) film na 7
STBerry

ująć akurat można bo np, z tego co czytałem, 96% biologów zgadza się ze stwierdzeniem, że życie zaczyna się w momencie poczęcia, także metafora do jajka jest nietrafiona.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones