PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9982}
7,8 7 260
ocen
7,8 10 1 7260
8,1 15
ocen krytyków
Szpital Przemienienia
powrót do forum filmu Szpital Przemienienia

Powinno być "Szpital Przemienienia" (z dużej litery oba słowa), tak samo jak w powieści Lema, bo to był Szpital im. Przemienienia Pańskiego, jeśli mnie pamięć nie myli. Nie chodzi o jakiekolwiek przemienienie.

ocenił(a) film na 8
Meowth

Tytuł filmu jest jak najbardziej słuszny. Nie chodzi o sam Szpital, tylko o relacje miedzyludkie w jego środowisku.Jak się"przemieniaja"w obliczu likwidacji pacjentów i personelu szpitala.

ocenił(a) film na 7
yeti33

Bardzo trafna odpowiedź;jak w pewnych warunkach (wojennych tutaj) cywilizacja ulega zbrodniczym wypaczeniom.

ocenił(a) film na 9
Borsuck

na plakacie jest prawidłowo z dużej

ocenił(a) film na 10
Meowth

Masz rację. Zgłosiłem to do weryfikacji. Za jakieś kilka miesięcy będzie z dużej.

Meowth

Nie natrafiłem w książce na pełną nazwę szpitala, ale nie odrzucam tej argumentacji. Może być tak, że w latach czterdziestych oczywistym było dla czytelnika, że to chodzi o Przemienienie Pańskie. Sakralny charakter tego słowa od razu nasuwa, że chodzi o skrót nazwy. W dzisiejszych czasach nieoczywiste. Ale pozwolę sobie zacytować fragmenty książki: "Nagle stary zmieszał się i opuścił oczy. Kiedy je podniósł, przemieniły się.", "(...) Tam to przyszło na mnie. Te wszystkie drzewa tam w sadzie... wiecie, panie, i stodoła.... jakosi przemieniły się."
Jedno drugiemu nie przeczy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones