PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=838238}
6,3 2 147
ocen
6,3 10 1 2147
5,1 8
ocen krytyków
Respekt królowa soul
powrót do forum filmu Respekt - królowa soul

Bo dobrze i dość wiernie pokazuje środowisko, które ją kształtowało: charyzmatyczne protestanckie kościoły "otwartego portwela", przemoc fizyczną i seksualną w jej zamożnym domu rodzinnym, wszechogarniające szpanerstwo wśród znajomych.

Dość delikatnie, ale jednak pokazuje problemy, o których wstydziła się mówić za życia: pierwsza ciąża w wieku 12 lat i problemy z nadużywaniem alkoholu i jedzenia.

Ale zdecydowanie najlepsze są w tym filmie sceny pracy studyjnej muzyków (nawet jeśli studio nagrań to kościół nagrań). Świetnie pokazują ścieranie się różnych koncepcji artystycznych jednocześnie pokazując kontekst społeczny i rodzinny.

Dla tych, którzy obawiają się kolejnego filmu przeznaczonego wyłącznie dla czarnoskórych widzów: na szczęście ten film taki nie jest. Ja bym nawet stwierdził, że dość śmiało pokazują, że przeciw-rasizm (czy rasizm odwrotny) to nie anty-rasizm.

Osobiście to muzycznie ten film mnie bardziej ziębi niż grzeja, większość jej nagrań to takie disco-ameriko, to nie jest na moja watrobę (ale plusuję za pokazanie sprzątania butelek). Ale film rozpoczyna się i kończy dobrymi utworami muzyki kościelnej w stylu gospel (kiedyś zwanym negro-spirituals.)

Dodatkowy plus to polska wersja z lektorem i z napisami tłumaczącymi teksty śpiewane.

ocenił(a) film na 7
Wujek_Sylwek

Gdzie obejrzałeś ten film?

ocenił(a) film na 8
pierro_ferrep94

W domu, pobrany "z sieci."

ocenił(a) film na 7
Wujek_Sylwek

szkoda że tak dużo w nim jest zmyślone (https://www.rollingstone.com/feature/fact-checking-aretha-franklin-biopic-respe ct-1213587/)

ocenił(a) film na 8
GeorgeNelson

Serdecznie dziękuję za podpięcie tego artykułu. Dla zainteresowanych szybko go podsumuję: szczegóły (1) i szczególiki (2-8).

Ad.1 Jej pierwsze dziecko było niestety z nieprawego łoża, a z którego dokładnie nie warto się spierać.
Ad. 2-8. Te siedem rzeczy może być ważne tylko dla kogoś zainteresowanego podziałem tantiemów i innymi tego typu sprawami szołbiznesowymi.

Najważniejszych rzeczy wpływających na charakter i osobowość A.F. ani nie ukryli ani nie przekręcili: dostawała od ojca z liścia i od męża z fleka. I ani jeden ani drugi specjalnie się z tym nie kryli. Takie przejścia mają prawo przekrzywić psychikę.

Wujek_Sylwek

Przyznam że troche sie nie zgadzam z twoim pierwszym wnioskiem, bo ja widzę różnicę między gwałtem starszego faceta na 10latce, a seksem między dwoma dzieciakami z ławki (to jedna z teorii biografów; a mieli wtedy 12 lat oboje). Również, nie wiem jak tobie ale mi zapadła w pamiec scena z przewracanym stolikiem przez Dinah Washington, a fakt że to zmyślili jest śmieszny i nie potrzebny.

I właśnie słowem "niepotrzebne" określiłbym takie sztuczne podkręcanie dramatyzmu, za bardzo sie ten film skupia na otoczce, brakowało mi trochę pokazania rozwoju Arethy. Nie tłumaczy dobrze czemu piła, nie o się stało że tak się pogubiła, nie pokazuje jej samotnosci tak na prawdę. Oto "po prostu teraz zaczęła pic", i "nagle stała się divą". Zasługiwała na dużo lepszy film. A ten tu, jest jak by porównywać książkę do artykułu w brukowcu- niby informacje sa, ale wszystko opatrzone krzykliwymi nagłówkami, a brakuje duszy (tzn. Soul, pun intended)
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
GeorgeNelson

> ja widzę różnicę między gwałtem starszego faceta na 10latce, a seksem między dwoma dzieciakami z ławki

Chyba się nabrałeś na ten "gwałt" albo bezrefleksyjnie powtarzasz amerykańskie frazesy w stylu "statutory rape" or "toxic masculinity".

Ja już tak się przyzwyczaiłem do amerykańskich filmów obsadzających dorosłych (Marlon Wayans) w rolach nastolatków, że ta scena nie zwróciła mojej większej uwagi. Rzeczywiście powinni obsadzić kogoś podobnego do MW w tej scenie a nie tylko ucharakteryzować go na młodzieniaszka.

Wcinanie się w dyskusje pomiędzy różnymi dętymi szpanerami przemysłu rozrywkowego (AF vs DW) mnie nie interesuje i nie będę dochodził szczegółów. Dla mnie to przysłowiowe "wcinanie się między wódkę a zakąskę." Ogólnie film bardzo dobrze oddaje obyczaje tego środowiska i rozumiem, że nie jest to dokument pozwalający ustalić kto i kiedy był większą "attention whore".

Wujek_Sylwek

Ciekawe masz zdanie, ale kompletnie się z nim nie zgadzam. I w sumie moznaby tu postawić kropkę

ocenił(a) film na 8
GeorgeNelson

Nie dziwię się, że ten film zbiera niepochlebne recenzje w kręgach poprawności politycznej. Bo patrząc powierzchownie to jest 100% poprawny politycznie, o czym n.p, świadczą złośliwe komentarze domagające się obsadzenia w roli głównej białej piosenkarki.

Ale zaraz po zdrapaniu powierzchni film pokazuje to, o czym w kręgach poprawności politycznej nie wypada mówić w dobrym towarzystwie. Rozumiem więc dlaczego musieli czekać jakiś czas po śmierci AF na sfinansowanie i nakręcenie tego filmu.

Zgadzam się na postawienie kropki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones