PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10014817}
5,8 4 340
ocen
5,8 10 1 4340
Powrót klątwy
powrót do forum filmu Powrót klątwy

Zachęcony opinią z netlixa zajrzałem do tego tytułu. Generalnie typowe jak dla tego gatunku jump scery przeplatane dłużyzną aczkolwiek kogoś kogo jara japońska religijność znajdzie tam parę zacnych smaczków.

Film skoczył o dwa oczka bo pokazano tego głównego złego i było to zrobione z bardzo dobrym pomysłem.

SPOILER ALERT
J zrozumiałem to tak Klątwa 1-3 opisuje pewnego rodzaju opętanie oraz straszenie duchami, ale genezą tego był fakt że główna ofiara/duch z pierwszej części była karmiona/magazynowano w niej w dzieciństwie "demonami" wyegzorcyzmowanymi przez jej rodziców (zajmujących się tym wręcz zawodowo). Co sprawiło, że była tykającą "duchową" bombą zegarową która eksplodowała w momencie zamordowania jej przez męża i rozpoczęła "duchową" infekcje wszystkich z kim się zetknęła i tak dalej i dalej.

Ta część filmu poświęcona jest całej tej wiosce oraz tym rytuałom. Jak się okazuje źródłem tych wszystkich demonów było coś co znajdowało się w tej wiosce. Wszystkie te "demony" są elementem jednej klątwy pochodzącej od TZN matki buddy istoty zamkniętej pod ziemią pod postacią statuy z zakrytą twarzą + ukazany cały ten loch pełen ołtarzy grozy i dziwnych przejść.

I właśnie za ten element czyli to zejście do piekła/lochu oraz ukazanie głównego złego film zyskuje dodatkowy walor. SPOILER alert znów...

Owa twarz to tak naprawdę Otwór/Paszcza wyglądająca jak żywa tkanka która niejako jest dla mnie właśnie taka bramą do piekła. To wraz z tantryczna muzyką sprawiło, że film zyskał w moich oczach (większość scenarzystów wtedy urwała by film jak przy pierwszym blair witch albo wstawiła by coś tandetnego jak przy nowym blair witch.) Głowna bohaterka niejako odkryła tą twarz przed kamerą by jak najwięcej ludzi ją ujrzało. Wtedy efekt klątwy rozniósł by się na wiele istnień i w ten sposób osłabiło to przekleństwo (i uratowałaby córkę która została zainfekowana).

ocenił(a) film na 7
Gierrapa

A i zapomniałem dodać, takich zejść do "piekła" czyli małych drzwiczek wykutych w skale wraz z siecią tuneli jest kilka w "oficjalnym" wejściu do świata umarłych wokół jeziora Usorii. Bardzo klimatyczne miejsce.

ocenił(a) film na 8
Gierrapa

Podesłał_a byś jakieś artykuły na ten temat? Albo jakieś słowa kluczowe do dalszego researchu? :)

ocenił(a) film na 7
Keberatan

W różnych anime i horrorach Japonskich są wzmianki an ten temat. Najlepiej zajrzeć do google maps i zrobić sobie wirtualną wycieczkę.

Gierrapa

Klątwa 1-3 a film Powrót klątwy nie mają kompletnie nic ze sobą wspólnego. Akcja pierwszego uniwersum rozgrywa się w Japonii (pomijając remake'i) a drugiego na Tajwanie. Kompletnie inne miejsca, kultury, wierzenia. Jedyne co mają wspólnego to w tytule słowo klątwa, a to dlatego że w Polsce tytuł tego filmu został źle przetłumaczony, bo film tak naprawdę powinien nazywać się w języku polskim ,,Zaklęcie" (Zhou/Incantation).

ocenił(a) film na 7
Citharaphobia

Tak zgadza się;] Mój błąd, aczkolwiek obydwa rytuały wywodzą sie z tego samego buddyjskiego rdzenia (chociaż w przypadku horroru klątwa to mamy do czynienia z mieszanką shinoizmu i buddyzmu).

ocenił(a) film na 7
Gierrapa

Ponadto zasugerowałem sie scenerią, która jest bardzo podobna do wioski i świątyni w Japonii nad jeziorem Usori. Tam tez pełno jest małych budd oraz drzwiczek z przejściem do podziemnego świata.

ocenił(a) film na 7
Gierrapa

Ale np. ucięła tej córce ucho i co nikt w szpitalu na to nie zareagował?

ocenił(a) film na 7
Gierrapa

A z tym uchem to niby o co chodziło

ocenił(a) film na 10
siedlecki_1417

Ta dziewczyna, która miała te symbole na ciele sama wcześniej powiedziała, że to ucho zostało ofiarowane tej marce Buddzie. To drugie , które odcięła jej główną bohaterka miało być oferowane za jej córkę jak się domyślam.

Gierrapa

"japońska religijność" ło królowie... Niby nie od wczoraj jestem w internecie, ale zawsze zaskakuje mnie poziom tolerancji. Jesteśmy na Tajwanie, ludzie mówią po chińsku, sekta ma być jakaś buddyjska z korzeniami w Indiach, ale ten wyskakuje z Japonią, bo to Azjaci.

ocenił(a) film na 6
Zapiekanka

Jedno i to samo, wszyscy skośnoocy

Zapiekanka

Co ma niewiedza/ignorancja wspólnego z tolerancją?

dr_racewicz

haha autokorekta jakaś musiała tu wskoczyć, tam powinna być ignorancja

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones