PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33141}

Podróż na Księżyc

Le voyage dans la lune
7,7 19 230
ocen
7,7 10 1 19230
7,8 16
ocen krytyków
Podróż na Księżyc
powrót do forum filmu Podróż na Księżyc

W ostatnim odcinku świetnego serialu From The Earth To The Moon z 1998 r. Tom Hanks stawia bardzo ostra tezę, iż Melies został okraziony przez Thomasa Edisona, którego ludzie przekupiwszy własciciela kina w Anglii podkradli jedną kopię filmu i przekopiowali wypuszczając film w całej Ameryce na rachunek Edisona a Melies nie miał z tego ani grosza...

Ciekawe czy to prawda, ale to straszne skur****syństwo

ocenił(a) film na 9
owain

http://en.wikipedia.org/wiki/A_Trip_to_the_Moon <- na wiki jest to nawet napisane pod distribution.

użytkownik usunięty
owain

Wczoraj na Ale kino! leciał dokument o tym filmie i wspominali tam o tym, na początku myślałam, że się przesłyszałam... wiem, że post jest z zeszłego roku, ale jeśli przyda się to komuś to dobrze :)

ocenił(a) film na 8
owain

To nie tak. Edison wymyślił kinetograf (albo kinematograf, już nie pamiętam) lecz jakoś specjalnie nie przejął się swym dziełem i go nie zabezpieczył prawami autorskimi. No i gdy Melies skorzystał z tego urządzenia i zarobił już nieco grosza, wtrącił się Edison. Pozwał Meliesa do sądu i wygrał rozprawę (zapewne miał dowody) i wycwanił go co do grosza. Melies biedny wylądował w przyczółku, gdzie zmarł w latach 30.

weekendowy_filmowiec

Kinematograf z tego co wiem wynaleźli bracia Lumière.

ocenił(a) film na 8
Jachu95

Edison wymyślił kinetograf, Lumiere udoskonalili go w kinematograf.

weekendowy_filmowiec

Okej. Wymienisz mi różnice między kinetografem a kinematografem?

ocenił(a) film na 8
Jachu95

Nie kinetograf, a kinetoskop. Literówka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kinetoskop
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kinematograf

weekendowy_filmowiec

Ok, teraz już rozumiem, właśnie się zastanawiałem czy jest kinetograf. Dzięki!

ocenił(a) film na 8
Jachu95

Służę pomocą

weekendowy_filmowiec

co ma piernik do wiatraka? wykradł mu film i na nim zarabiał tzw. piractwo i to na wielką skalę, i to jest skur*****

weekendowy_filmowiec

Skąd masz takie rewelacje? W dokumencie "Niezwykła podróż" była informacja, że po spaleniu swoich 500 filmów oraz zburzeniu kina przez władze zajął się wraz z żoną sprzedażą zabawek. Nie było nic o sądach ani o życiu w biedzie.

ocenił(a) film na 8
BartSmith

To skąd ty żeś wytrzasnął ten dokument? Chyba że to dokument fantasy

weekendowy_filmowiec

Dokument leciał przed "Podróżą na księżyc" na Ale Kino. Powstał z racji wydania pełnej, kolorowej i zremasterowanej wersji wspomnianego tytułu. Więc wątpię żeby te informacje były nieprawdziwe. Współreżyserem dokumentu jest Eric Lange - to on znalazł kolorową kopię, on zaryzykował stosując środki chemiczne, aby rozwinąć taśmę filmową, gdyż była twarda jak drewno. Po za tym we filmie "Hugo" (zaznaczam, że nie widziałem jeszcze) także widziałem scenę, gdzie filmowy Melies stoi na stoisku z zabawkami.

Stąd pytam się skąd masz takie informacje i czy są z pewnego źródła. Dokument na pewno nie był ocenzurowany, gdyż była m.in. informacja o kradzieży kopii "Podróży..." oraz rozprowadzenia go przez Edisona po USA.

ocenił(a) film na 8
BartSmith

Ja mam info z gazet popularno-naukowych i tematycznych o filmach

ocenił(a) film na 8
weekendowy_filmowiec

Wg wikipedii żył przez pewien czas w biedzie, ale z czasem stał się sławny i francuskie Towarzystwo filmowe załatwiło jemu i jego żonie dom. Rzeczywiście, był to przytułek dla emerytowanych filmowców, życie skromne, ale już nie biedne (Melies pisał: "To wielka radość, nie martwić się, że pewnego dnia pozostanie się bez domu i chleba!"). Ponadto wciąż był aktywny - pomagał w tworzeniu filmów młodym artystom, rysował, wystąpił w kilku reklamach oraz został kustoszem nowopowstałego archiwum Cinémathèque Française.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones