PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=654154}

Odzyskać i stracić

Azul y no tan rosa
7,1 460
ocen
7,1 10 1 460
Odzyskać i stracić
powrót do forum filmu Odzyskać i stracić

Nie ma nic o filmie, więc coś napiszę. :) Wenezuelska produkcja, która w tym roku zgarnęła nagrodę Goya dla najlepszego filmu z Ameryki Łacińskiej - pierwsza wenezuelska produkcja, której się to udało od kiedy te nagrody istnieją. :P

W centrum filmu znajduje się Diego - homoseksualny fotograf. Ma partnera, który chciałby, żeby zamieszkali razem. Kochają się, są szczęśliwi. Tymczasem w wenezuelskiej telewizji, w niezwykle popularnym talk-show w stylu naszych "Rozmów w toku", prowadzi się dyskusje na temat tego, czy małżeństwa homoseksualne w niektórych krajach to nie jest zwiastun końca świata.

Diego ma nastoletniego syna. Kiedyś, kiedy miał jeszcze 15 lat, "wpadł" z dziewczyną, która obecnie żyje z ich dzieckiem w Hiszpanii. Ale musi "wysłać" syna do ojca na jakiś czas. Syna, którego Diego nie widział od pięciu lat i z którym nie utrzymywał zażyłych kontaktów (dlaczego? Wyjaśnia w filmie :P ). Syn śliczny, ale ma kompleksy i wydaje mu się, że jest brzydki. To ważne, bo pozwoli zawiązać równoległy wątek - chatowego "romansu" chłopaka z pewną wenezuelską dziewczyną.

Są jeszcze Delirio del Rio - kobieta transgenderowa (wielekroć powtarza, że kiedyś była chłopcem, tancerzem, teraz zdarza jej się śpiewać w klubach gejowskich i zajmuje się choreografią w przedstawieniach tanecznych; koleżanka Diega) i Perla Marina - kobieta często bita przez partnera, współpracownica Diega.

Oraz: homofobia, tango, sporo melodramatycznych nut i występy w klubie gejowskim.

Film niewątpliwie "zadłużony" u Almodovara. Nie stylem (no, może poza sceną otwierającą), ale treścią. Almodovar mógłby napisać taki scenariusz, jaki napisał Ferrari. Pewnie zrealizowałby go lepiej, bo film - nie ukrywam - ma kilka słabszych momentów. Ale można je wybaczyć, bo jako całość to spełniony i ciepły (mimo tragicznych nut) melodramat, który sprawił mi sporo przyjemności. :)

Więc polecam! :P

Davus

Czyli zero scenariusza, ciekawej fabuły. Ciekawe chyba tylko dal gejów/lesbijek. Dobrze, że się rozpisałeś - wole przeczytać taką opinię niż zmarnować 2 godziny na nachalną propagandę. Dzięki.

balech

LOL. Zwłaszcza z tego "zero scenariusza". Widać, żeś kretyn. :P

Davus

I zdyskwalifikowałes się jako poważny partner do rozmowy.

balech

I zrobiłem to bardzo chętnie, bo z kretynami nie lubię rozmawiać. :P

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
balech

A ty homofob, czyli znacznie gorzej. :)

Davus

Gdzie Ty tam homofobię widzisz... Po prostu znudził mi sie ten temat w filmach. Nic mnie nie interesuje życie erotyczne innych osób.

balech

Oj tam, oj tam. Nie widziałbyś wszędzie "nachalnej propagandy" gdybyś nie był homofobem.

Davus

Da się gdzieś obejrzeć z napisami polskimi/angielskimi ?

Tomususan

Oglądałem z angielskimi, więc w sieci są. :)

Davus

Szukałem znalazłem tylko wersję bez napisów. Będę wdzięczny za link.

Tomususan

Wpisz w google'u tytuł (po hiszpańsku lub angielsku) i "subtitles", wyskoczy Ci zapewne jakiś link do subtitleseekera. :)

Davus

Rozumiem, że masz film na dysku, tylko szukałeś napisów. Liczyłem na jakąś wersję z napisami online której brak :(

Tomususan

A, tak, tak. :) Sorki, źle Cię zrozumiałem. O wersji online nic nie wiem. :)

ocenił(a) film na 10
Davus

Film jest dostępny na outfilm.pl :)

ocenił(a) film na 9
Davus

:)

balech

Akurat film jest również o takich jak Ty (którzy zakatowali na śmierć jednego z głównych bohaterów, bo tylko na to ich stać; na ogół, by zagłuszyć własną orientację, bo jak wykazały badania, największymi homofobami są właśnie kryptogeje, którzy przemocą werbalną i fizyczną z przerażeniem próbują odsuwać od siebie jakiekolwiek podejrzenia o homoorientację i przed samym sobą udowadniać swą prymitywną "męskość"). Ja o tym filmie dowiedziałem się od znajomych hetero, których bardzo poruszył ten film, więc mi go polecili. Przygnębiające, że jeszcze zdarzają się w Polsce aż tak ograniczone jednostki (?), gdy nawet taka Wenezuela się rozwija; tym bardziej, że dostęp do szkolnictwa wyższego jest dużo łatwiejszy, niż w poprzedniej epoce...
A co do samego filmu, to niestety jest zbyt mało takich filmów, umiejętnie poruszających tyle ważnych i głębokich tematów (psychologicznych, emocjonalnych i społecznych) z doskonale zachowanymi proporcjami dramatu, komedii i psychologii... Na pewno nie jest tylko dla lgbt! Lecz po prostu dla każdego, kto ma minimum empatii i zdolności do autorefleksji. Fakt, to nie jest scenariusz dla bezmózgowców, więc tym nie polecam, bo rzeczywiście zmarnują te 2 godz. i nic z tego nie zrozumieją, dlatego lepiej jak zostaną przy filmach na poziomie np. American Pie... :)

ocenił(a) film na 8
Davus

Mi, poza Almodovarem kojarzyło się z filmami Ozpetka... Ogólnie sporo wątków które zostały przedstawione po macoszemu, jednak podsumowując nie jest źle :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones