PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=613320}

Ocalony

Lone Survivor
7,5 84 727
ocen
7,5 10 1 84727
5,9 12
ocen krytyków
Ocalony
powrót do forum filmu Ocalony

Krótka piłka na start: najlepszy dramat wojenny od czasów Black Hawk Down. Czterech Navy Seals ma do wykonania zadanie, coś idzie nie tak, wpadają w zasadzkę - tak mniej więcej przedstawia się fabuła. Brzmi nieskomplikowanie ale zrealizowano to rewelacyjnie. Wszystkie podchody, planowanie i początek operacji - mimo, że nic się nie dzieje - czuć emocje i nieznośne napięcie. Potem jest równie dobrze. Oczywiście, jak w każdej produkcji, musi być trochę patosu i 'hameryki' ale w Ocalonym zachowano bardzo zdrowe proporcje. Z jednej strony widać, że ci kolesie są ze stali, postrzały przyjmują bez mrugnięcia okiem i bardzo długo zachowują zdolności bojowe. Z drugiej - nie są niezniszczalni, nie są nieśmiertelni. Nie mają też, co bywa bolączką w podobnych historiach, magazynków na tysiąc pięćset naboi. Podobała mi się też w miarę bezstronna narracja. Afgańczycy to nie jedna masa. Są wśród nich fanatycy, talibowie i są normalni, dobrzy ludzie. Nie ma jasnego podziału na dobrego Wujka Sama i hołotę do ubicie.

Walki to poezja kina. Dynamiczne, przerażające i jednocześnie człowiek nie dostaje oczopląsu od latającej kamery. Fantastyczne zdjęcia i krajobrazy pokazują surowość i niegościnność afgańskich gór.

Last but not least, opowieść nie jest fantazją, to prawdziwe wydarzenia z czerwca 2005 roku. Nawet jeśli sporo podkolorowano na potrzeby widowiska - to kolejny dowód, że najbardziej niesamowite scenariusze pisze samo życie. Zdjęcia bohaterów na samym końcu wkręcą w imadło niejedno gardło. Aktorsko super, Mark Wahlberg i Taylor Kitsch wypadli świetnie, reszta także bez zarzutu. Jeśli komuś podobał się Black Hawk Down - Ocalony to pozycja obowiązkowa, innym... polecam równie mocno. Film nie miał wielkiej reklamy, przeszedł bez echa, a zupełnie na to nie zasługuje.

P.S. Zanim naskoczą na mnie wszyscy anty-fani filmu: przeczytajcie kilka książek o spec opsach, pogadajcie z jakimś, potem pogadamy. Bywają akcje gdzie ci ludzie o postrzale (np. stopy) dowiadują się po przylocie do bazy. Nie są supermenami, są po prostu wyszkoleni, wytrenowani, żeby znieść n razy więcej niż każdy normalny człowiek. Na pewno w filmie ciut przesadzili ale niekoniecznie tak bardzo jak zajadli krytycy sugerują. Skakanie ze skał? Nie no, jak nie ma innej drogi to powinni byli dać się zabić w kozim rogu. Tu poszli, a powinni byli tam, co za głupia decyzja taktyczna. Naprawdę? Jak czytam takie opinie ludzisk, którzy wojnę znają z Call of Duty to mnie śmiech pusty ogarnia. Nie ma co się bać wojny jak mamy takie zaplecze cywilne :P Żenada.

SithFrog

Żałuję, że na Filmwebie nie ma plusowania komentarzy...ale mogę napisać, że całkowicie się zgadzam, zwłaszcza z ostatnim akapitem:)

Goomchuck

Ja także.

ocenił(a) film na 9
SithFrog

Swietny komentarz kolego.Faktycznie szkoa że nie ma oceny komentarzy,bo do tego co napisałeś z chęcią założyłbym kilka kolejnych kont,żeby dać Ci jeszcze jednego plusa hehe.
Osobiście po obejrzeniu tego filmu miałem i mam nadal takie same odczucia. Jest to bez wątpienia najlepszy oprócz Black Hawk Down wspólczesny dramat wojenny. KAzdy kto wytyka że ten film to gówniana propaganda i patos itp powtarza tylko za poprzednim i nie odkrywa....Ameryki.Przecież wiadomo ze każdyamerykanski film jest w mniejszym bądź wiekszym stopniu przesiakniety patosem, nikt normalny nie zawraca sobie tym głowy...no chyba że jest zbyt nachalny to co innego,tutaj jest go bardzo mało. Aktorsko swietnie,realizacyjnie mistrzowsko po prostu. Wszelkie ujęcia sa bardzo klimatyczne,dynamiczne i co najwazniejsze niezbyt chaotyczne,przez co ogląda się film mega przyjemnie,bez uczucia że zaraz dostaniemy ataku padaczki z powodu zbyt szybkiego migania obrazu.
Mimo bardzo skromnego budżetu,do którego nawet Mark Whalberg się dokładał i bez zadnego rozglosu wyszedł kapitalny film,który być może za kilka lat stanie się klasykiem(dla mnie juz się stał) wśród miłośników kina wojennego.

SithFrog

Cały tekst to szczera prawda. Ludzie pograją w CODa i już niby wiedzą, jak wygląda wojna. Ignorancja i tyle.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones