PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=712896}

Nowy początek

Arrival
7,3 190 158
ocen
7,3 10 1 190158
6,8 45
ocen krytyków
Nowy początek
powrót do forum filmu Nowy początek

"jeśli szukasz naukowej odpowiedzi udaj sie do tatusia".
Te słowa wypowiada bohaterka do swojej córki wiedząc, że jej mąż jest naukowcem. To Ivan.

Ale od początku.
Dostajemy w filmie bohaterkę, która przez całe swoje życie miewa jakieś przebłyski.
Widzowi wydaje się, że są to reptrospekcje z przeszłości, ale tak nie jest. Są to futurospekcje. W pewnym momencie filmu bohaterce raz ukazuje się wizja spotkania po wszystkim z prezydentem Chin. I wtedy dociera do nas, że przez cały film migała jej przed oczami przyszłość. Zresztą sama wypowiada zdanie, iż dopiero teraz zacznie się historia jej córki - Hanny. A ona (pewnie bazując na opowieściach i informacjach z mediów) będzie rysowała swym rodzicom kanarki w klatkach oraz obcych lepiła z plasteliny. Nasza bohaterka wie też, że córka urodzi się chora i umrze. Wie też, że mąż będzie ją krytykował za decyzję o dziecku. Jego śmierć będzie dla niego zbyt wielkim ciężarem i nie mogąc bezczynnie czekać i na nią patrzyć - Ivan od nich odejdzie. A sami obcy dali nam swój język do nauki, powiedzieli że tym nam pomagają i że za 3 tysiące lat powrócą na ziemię bo będą potrzebować naszej pomocy. Wtedy będziemy już znać ich język i się dogadamy. Czyli niejako znają przyszłość.

Dobrze zrozumiałem?

Tylko jedno mnie nurtuje, postać bohaterki. Skąd, jak i gdzie nauczyła się przewidywać przyszłość. ten motyw mnie zaskoczył.

ocenił(a) film na 9
BUNCH

Dostała wizję od obcych. Częstsze kontakty z nimi nasilily wizje. Jeden z nich powiedział jej - Louis widzi przyszłość. Dzięki nim przestała patrzeć na czas w ludzki sposób.

ocenił(a) film na 9
ludowy

Była mowa o pewnej teorii w filmie, ale nie pamiętam kto był jej autorem. "Jeżeli uczysz się języka, obcej kultury, to zaczynasz rozumować po ichniejszemu" - sens mniej więcej taki :D

PrinceMorfex

A jeszcze jedno... ten wybuch w środku. Kto był za to odpowiedzialny? Jakie były jego kulisy bo nie wiem czy wszystko tutaj zrozumiałem.

ocenił(a) film na 9
BUNCH

Odpowiedzialni byli żołnierze z bazy, ktorych poniosło po filmikach z internetu. Te filmy byly pełne nienawisci do Obcych. Ci żołnierze uznali więc, że ich obowiązkiem jest chronić Świat.

sybilla_filmweb

I to było strasznie słabe...

ocenił(a) film na 8
BUNCH

Może i słabe ale całkiem prawdopodobne. Ale fakt że mnie też to mocno zmyliło - nie wiedziałem czy to plan wojska czy... No ale to, że niektóre rzeczy nie są oczywiste (standrodowo były by strzałki i w tle lektor by jeszcze tłumaczył, żeby standardowy Amerykanin zrozumiał sens sceny) to tylko na plus filmu. Człowiek odwykł już od współczesnych filmów tego typu :)

ocenił(a) film na 9
PrinceMorfex

Ta teoria to hipoteza Sapira - Whorfa.

BUNCH

BUNCH - napisałeś bardzo dobry skrót filmu. Tego wątku o przyczynach rozwodu ja nie załapałem. Dzięki. Jednak brak ci wiedzy o języku. Wyobraź sobie jakiś obraz, np. Bitwę pod Grunwaldem Matejki. Wystarczy rzut oka, by wiedzieć co jest przedstawione na tym obrazie. Gdybyś jednak chciał to opisać słowami zajęło by to dużo czasu. A teraz wyobraź sobie język, który tak zapisuje treść, że wystarczy tylko rzut oka i pojmujesz w lot to, co ma być wiadome. O to chodzi w tym języku kosmitów. To język przy którym mózg pracuje na zupełnie innych obrotach.

Albo inny przykład. Rozsyp na stole kilka zapałek. Bez liczenia będziesz wiedział, że jest ich na przykład pięć czy sześć. Po prostu to zobaczysz. Przy większej ilości już ci się to nie uda. Natomiast Oliver Sacks pisał o genialnych idiotach, którzy nie potrafili mówić, ale potrafili powiedzieć ile jest rozrzuconych zapałek rzucając tylko okiem, gdy tych zapałek było kilkaset. Jak to robili? Nikt tego nie wie. Możliwości ludzkiego mózgu są niezbadane.

Hipoteza o której wspomina vasper jest najważniejsza dla tego filmu. Bez tego ani rusz. Jeśli masz ochotę poznać ją to zapraszam do lektury mojej analizy filmu: http://dersu-uzala.info/cinema/nowy_poczatek/

mariuszkwiatkowski

Hej! Bardzo dziękuję za wartośćiowy komentarz. Przyznam, że to co napisałeś brzmi ciekawie.

BUNCH

Dziękuję również. Zajrzałem ponownie do tej historii o bliźniakach "ludzkich kalkulatorach" opisanych przez Olivera Sacksa w książce "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem". Zapałek było 111. Jak tylko upadły na podłogę wykrzyknęli tę liczbę jednocześnie, a potem powiedzieli trzy razy 37. Trochę tu skłamałem, bo oni umieli mówić, ale byli mocno ograniczeni umysłowo. Najciekawsze jest to, że nie potrafili zrobić najprostszego dodawania czy odejmowania. Nie rozumieli co to jest mnożenie czy dzielenie. Warto przeczytać całą tą książkę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones