PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5153}

Nie oglądaj się teraz

Don't Look Now
6,7 6 838
ocen
6,7 10 1 6838
7,0 12
ocen krytyków
Nie oglądaj się teraz
powrót do forum filmu Nie oglądaj się teraz

To nie był horror, to była bardziej komedia (szczególnie ogladając go w dzisiejszysz czasach), śmieszna była scena zabójstwa gdy polała się "krew" (ach ta czerwień). Strasznie sie ciągnął ten film. Miałem nadzieje, że się rozkręci, ale minął cały film, a tu nadal nic. Najbardziej dynamiczna była scena erotyczna! Widocznie jest to film dla prawdziwych koneserów, ja nie widze w nim żadnych pozytywów. Jeden z najgorszych filmów jaki widziałem! Nie róbcie sobie krzywdy i nie oglądajcie!

użytkownik usunięty
foxx76

No rzeczywiście, kupa śmiechu :/ Myślę, że do tego filmu trzeba dorosnąć - kiedy widziałam go po raz pierwszy nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia, ale oglądany po raz kolejny, powalił mnie na kolana ;)
Ciekawe, co w nim śmiesznego?

foxx76

biedne, niedojrzałe dziecko :(
Sięgnij po to kiedyś, choć wątpie czy to coś da..

ocenił(a) film na 9
foxx76

Mnie się ten film podobał, nie nudziłam się, ale rozumiem, że dla niektórych mógł być usypiający. Kwestia gustu.

ocenił(a) film na 8
BinBin

Niewiele jest straszniejszych filmów. Palców jednej ręki do policzenia ich pewnie starczy. Ten nastrój, cholera jasna! Rewelacja. A założyciela tematu mi żal.

ocenił(a) film na 7
Indrid_Cold_84

Niestety wiele.
Miałem podobne odczucia.
Film zwyczajnie się zestarzał. Nie straszy. Refleksja nad tragedią rodzinna pozostaej, ale lęku nie ma wcale.
Pyszna scena erotyczna, świetni aktorzy, bure zdjęcia, ale jako horror film zupełnie się nie sprawdza, a wbrew pozorom czas nie powinien odgrywać tu roli.
Są starsze filmy, a wciąż dają radę, choćby wyborny film "W KLESZCZACH LĘKU" (The Innocents).
Niemniej to klasyka, warto poznać i ocenić samemu.

użytkownik usunięty
AutorAutor

Absolutnie nie mozna powiedziec ze film sie zestarzal - operuje bardzo zaawansowanym jezykiem skojrzeń - obrazu, montazu i dzwieku, nieosiagalnym dla wielu dzisiejszych rezyserow i scenarzystow, choc minelo juz 50 lat. Jedynie brak DI i cyfrowych systemów montazowych/dzwiekowych a wiec bardzo precyzyjnego narzedzia, ktorym dysponujemy obecnie w jakis sposob daje o sobie znac. Wspolczesny przekaz narzucił/przyzwyczaił/zmusił widza do szybkosci postrzegania duzej ilosci elementow często o "niskiej zawartosci merytorycznej" w bardzo krotkim czasie, nie wydaje sie jednak aby takie mechanizmy rzadzily działaniem ludzkiej pamięci i emocji.
Las zawsze będzie wzbudzał w ludziach jakiś rodzaj lęku, tego nie trzeba szybko montować, wystarczy ze las jest.
Dziwne grymasy twarzy, opustoszałe, stare mury pustego miasta na wodzie - podobnie, chociaz w gre wchodzi tez kwestia indywidualnej wrazliwosci.

ocenił(a) film na 8

Film powstał w 1973, więc nie 50 lat, a niespełna 40 lat.
Ale fakt - nie wiedzieć czemu klasyfikuje się ten film jako horror. Dlaczego? Nie wiem. Film jest intrygujący, dobrze zrobiony, ale trudno nazwać go horrorem. Mimo wszystko uważam, że to bardzo interesujący obraz. I też nie rozumiem, co tutaj może śmieszyć. Ludzie chyba chcą zakamuflować swą niewiedzę takim pisaniem, że niby film jest dziecinny, a oni są bardzo wytrawnymi widzami. Wytrawny widz zawsze będzie takie filmy oglądał z zainteresowaniem, a nie śmiejąc się.
Finał jest bardzo poruszający.

ocenił(a) film na 10
wojteczek

Film jest horrorem, bo zawiera elementy nadprzyrodzone i jednocześnie potencjalnie straszne. A jaki inny gatunek by to był? Bo chyba nie fantasy...

ocenił(a) film na 8
littlelotte52996

Hmmm...No niby tak, ale...W 'Siódmej pieczęci' Bergmana główny bohater gra ze śmiercią w szachy, a jednak trudno to nazwać horrorem czy kinem fantasy. Nie spieram się, ale 'Nie oglądaj się teraz' to oczywiście jest film, który od zawsze kwalifikowany jest jako horror, tylko jak dla mnie dosyć nietypowy, coś na wzór jakiejś psychodramy.

użytkownik usunięty
wojteczek

Uznanie za thriller bądź horror jest moim zdaniem sprawą indywidualną.Nie zmienia to jednak faktu że w większości można się zorientować jakie było zamierzenie reżysera.Thriller jest to film ponury i lekko trzymający w napięciu,a horror to film mający wzbudzać przerażenie.Scena ostatnia tego filmu było tak skonstruowana że miała wzbudzić w widzu dreszcz zgrozy,a nawet jeśli u niektórych nie wzbudziła to da się zorientować co miał w zamierzeniu reżyser.Wszystkie filmy i również horrory mogą należeć do tych uniwersalnych(co straszą większość) jak i do tych przeznaczonych dla wybranych(co są w stanie przerazić niewiele osób,ale jak ktoś już jest tą osobą to film ten może być dla niego potworniejszy dużo bardziej niż dla osoby z tej pierwszej grupy horror uniwersalny).Filmy psychologiczne z reguły należą do tej drugiej grupy zarówno jak się łączą z komedią,thrillerem,horrorem czy dramatem.Ten film na przykład był według mnie pomieszaniem tych dwóch ostatnich gatunków.Wiem,że dla niektórych cały film Roega mógł być nudny,dla niektórych nawet śmieszny,jeszcze dla innych była straszna tylko ostatnia scena,a jeszcze dla innych mógł być to po prostu przejmujący bądź też przeciętny dramat psychologiczny.Ludzie mogą go różnie przyjmować(czasami może być też taki przypadek,że jest to kwestia podejścia do filmu).Mnie ten film trzymał od początku w napięciu tak silnym,że aż przeradzało się ono w strach,a scena ostatnia była dla mnie wręcz najpotworniejszą sceną w historii kina i przerażająca była dla mnie też pierwsza(jak john wyciąga z wody martwą córeczkę i wydobywa się z niego potworny krzyk).Myślę że dla tych również,którzy znają fabułę film może nie być straszny,bo zaskakuje trzykrotnie nagłymi zwrotami akcji.Mogę jeszcze dodać że na przykład film wywiad z wampirem nie był dla mnie horrorem,lecz filmem fantasy.W zamierzeniu reżysera myślę że nie miał on wzbudzać przerażenia,a przede wszystkim wciągać swą przewrotną fabułę,lecz filmy o wampirach z założenia traktuje się jako horrory,a jedynym przyjętym kryterium powinien być strach.Definicja horroru jak np.ta w wikipedii jest niespójna.W. z w. określił bym mianem thrillera fantasy,a sam nie wiem czemu taki gatunek nie funkcjonuje,skoro byłby najlepszym określeniem tego filmu,choć dla niektórych przyznaję ten obraz to może być również horror nawiązując do mojej wypowiedzi z pierwszego zdania.

"operuje bardzo zaawansowanym jezykiem skojrzeń - obrazu, montazu i dzwieku, nieosiagalnym dla wielu dzisiejszych rezyserow i scenarzystow"
Niby dlaczego nieośiągalnym? Co stoi na przeszkodzie, aby współcześni reżyserzy i scenarzyści nie mieli sięgać po tak zaawansowany język skojarzeń? Pewnie dlatego, że się on nie sprawdza. A w tym filmie jest wręcz irytująco nachalny co sprawia wrażenie pretensjonalności. Oczywiście z dzisiejszego punktu widzenia, bo niegdyś, jako nowość pewnie zwalało z nóg.

Leszy2

skąd sie biorą takie SMUTASY?? problemy ze wzwodem?

ocenił(a) film na 7
kotbury

https://www.youtube.com/watch?v=vO0Rf79x7cs

AutorAutor

skąd sie biorą takie SMUTASY?? problemy ze wzwodem?

foxx76

Też sie zgodze, gdzie tam jest horror?, w porywach może być thriller psychologiczny, przypominał mi trochę z poczatku teledysk Becka "Deadweight" choc po pewnym czasie ten montaż i tajemnicze zblizenia na twarze, stoliki, sciany, obrazy, krzyze itp powoli zaczęły draznić, no i po co ta rozwleczona przekombinowana 5minutowa scena erotyczna pt "nic to nie wniesie ale sex musi być"

użytkownik usunięty
marckoza

Scena erotyczna była po to by zmylić czujność widza.Film jest jednym wielkim manipulowaniem ludzkimi emocjami.

ocenił(a) film na 10
foxx76

Ach, profesor biologii się znalazła, krew nie jest czerwona (faktycznie, w niektórych przypadkach nie jest). Przecież ta morderczyni uderzyła go w szyję, więc krew polała się z tętnicy. Dlatego jest taka czerwona.
Co Ciebie w nim śmieszyło? Mógł znudzić, rozumiem, ale rozśmieszyć?

użytkownik usunięty
littlelotte52996

Krew faktycznie wygląda nierealistycznie.Ale no cóż film powstał w 1973r.

ocenił(a) film na 10

Zaskoczę Cię, ale krew z tętnicy mniej-więcej tak wygląda (może była trochę za jasna, faktycznie). I co to za argument, że to rok 1973? Kolor krwi ewoluował przez te 40 lat?

ocenił(a) film na 8
littlelotte52996

Otóż to. Zauważyłem, że obecnie widzowie zawracają sobie głowę detalami (krew nie taka, przedmiot w jednym ujęciu był, a w drugim już nie) zamiast skupić się na opowiadanej historii. Nie dziwię się potem, że filmowcy, żeby ukryć brak pomysłu wypełniają film rozlicznymi efektami, to sprawia, że widzowie patrzą na aspekt techniczny filmu, a nie na treść i jak została ona przedstawiona. Dla mnie krew mogłaby być nawet zielona. Kompletnie mi to zwisa.

ocenił(a) film na 10
wojteczek

Świete słowa :)

użytkownik usunięty
littlelotte52996

Kolor nie dewaluował,lecz zdolności techniczne.Jeśli chodzi o sam film to jeden z najlepszych jakie w życiu widziałem.Pozdrawiam.

użytkownik usunięty
littlelotte52996

Kolor nie ewoluował,lecz zdolności techniczne,ale bardziej mogło chodzić o finansowe,te nie ewoluowały,ale sądzę że Nicolas Roeg nie dysponował zbyt dużymi pieniędzmi.Jeśli chodzi o sam film to jeden z najlepszych jakie w życiu widziałem.Podobał mi się też m.in.film"Suspiria",mimo że krew tam wygląda już kompletnie żałośnie.Pozdrawiam.

dobrze ze cie wykopsali!

foxx76


wypracowanie gimbusa pt. 'ten film jest be', czyli pierdoły spod stodoły.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones