PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=874065}

Najgorszy człowiek na świecie

Verdens verste menneske
7,3 38 458
ocen
7,3 10 1 38458
7,8 47
ocen krytyków
Najgorszy człowiek na świecie
powrót do forum filmu Najgorszy człowiek na świecie

KOGEL-MOGEL

ocenił(a) film na 7

To film o poszukiwaniu swego miejsca poprzez... wiązanie się z kolejnymi samcami z jednoczesną obawą "zajść, czy nie zajść". Taką ścieżkę bohaterka wybrała. Zgoda - płytkie. I to akurat nie wymaga wielkiej filozofii - przecież wystarczy spirala (wazektomia jednak trochę kosztuje i jest ryzyko, że może być nieodwracalna).

Podobny temat podejmują oryginalne polskie... "kogle-mogle" (tu jednakże ze skrajnie patriarchalną wymową: kobieta ma mieć jednego seksualnego partnera, rodzić mu dzieci i trwać przy mężu, a nie uczyć się i nie daj Boże samorealizować).

Tym niemniej to co prezentuje film norweski też jest mało odkrywcze.
Pierwsze 30-40 minut filmu obiecuje bezkompromisowe poszukiwania, które jednakże z upływem czasu sprowadzone zostają do dylematu:
wiązać się czy nie
rodzić czy nie
bo dostanę w d.

Fatalny kierunek ten film obrał. I jednak, mimochodem, patriarchalny, Do tego zupełnie traci impet i anarchistyczny pazur. A może nigdy go nie miał? Tylko to sobie wmawialiśmy nastrojeni przez materiały marketingowe...

ocenił(a) film na 9
AutorAutor

Ciekawe jak bardzo na nasz odbiór danego filmu wpływ ma to jakie wcześniej obejrzane dzieło akurat przyjdzie nam do głowy.

Ty nastrojony przez materiały marketingowe myślałeś: tu nie jest anarchistycznie tylko "tu jest jakby luksusowo" i wszystko stało się płaskie.

Ja na seans wybrawszy się niemal w ciemno i nie szukając pazurów miałem inne skojarzenia.
Tak mogłaby wyglądać "LICORICE PIZZA" gdyby kręcono ją według rzetelnie rozpisanego scenariusza, a nie wstępnego szkicu.
Gdyby pozbyć się z niej naiwnej tonacji słodko-nostalgicznej.
Gdyby zawrzeć tam prawdziwą esencję epoki, a nie suche fakty (kryzys paliwowy, łóżka wodne) przeplatane z nie wyszczególniającymi jej evergreen'ami (klepnięcia pośladków, trudy życia randkowego gejów).
A tworzenie szczerej panoramy epoki w której żyjemy jest trudniejsze od oddania czasów minionych i jednak budzi większy szacunek. A przy tym ustanowienie jej nie w oderwaniu, ale jako wynikającą z tego co było przed jest już nie lada umiejętnością.



W dodatku powiązałem to z "Ziemia drży" Viscontiego i nagle otrzymałem film którego nie wiedziałem że potrzebuję.

ocenił(a) film na 7
Konto_na_filmw

Każdy widzi to, co wie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones