PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=848344}
7,0 18 044
oceny
7,0 10 1 18044
7,1 46
ocen krytyków
Minari
powrót do forum filmu Minari

Nie rozumiem

ocenił(a) film na 8

Skąd te porównania do "Parasite"??
..bo koreańska rodzina jest bohaterem?!
Wysoko cenię oba filmy a jednak to dwie różne produkcje i "dwóch"różnych bohaterów. W "Parasite" mamy do czynienia z rodziną"cwaniaczków",oszustów, z dużą dawką bezczelności i inteligencji. A jednak sympatyzujemy z tą rodziną nie bardzo poprawną dlatego,że równie niepoprawny jest świat w jakim żyją(bardzo łagodnie mówiąc).
W "Minari" widzimy ciężko pracujących ludzi,którzy oszczędzają każdy grosz przez wiele lat,by wieść inne życie.
W pewien sposób-idealne ,na tyle na ile to możliwe, blisko natury. Zdrowe życie podporządkowane naturalnemu rytmowi. Ale to nie wizja całej rodziny. To decyzja ojca i męża. Dlatego obserwujemy powolny rozpad więzi. Przyjazd babci wbrew pozorom scala tę rodzinę. Jej słowa wciąż przywołują obraz jedności jaką stanowili w Korei.
"Wybór dobrego miejsca pozwala rosnąć roślinom bez pomocy" tak jak wybór miejsca zamieszkania rodziny pozwala naprawić wszystkie jej niedociągnięcia a nawet uleczyć choroby. To piękna,sentymentalna podróż do najważniejszych wartości,do zaufania i wiary w drugiego człowieka,którego wybraliśmy na towarzysza życia.
To nie żaden amerykański sen Koreańczyka. To sen człowieka o człowieku,który w zgodzie z naturą i swoim wnętrzem pragnie tworzyć głębokie więzi,których nie zerwie żadne tornado ani przypadkowo zaprószony ogień.

ocenił(a) film na 8
LapisLazuliLL

myślę, że porównania z Parasyte'm nie wywodzą się od podobieństw w filmach tylko o rozpoznawalności ;)

ocenił(a) film na 8
jakisbartosz

Rozpoznawalności ?

ocenił(a) film na 8
LapisLazuliLL

rok po zdobycie praktycznie wsyzstkiego przez pa Parasyte, pojawia się kolejny Koreański film, który jest jednym z faworytów do zdobycia tej najważniejszej statuetki. Taki same porównania były w Polsce pomiędzy zimną wojną a bożym ciałem na przykład

ocenił(a) film na 8
jakisbartosz

Czyli się przejęłam? ;-)) hehe

ocenił(a) film na 9
jakisbartosz

Tak się składa, że "Minari" jest filmem amerykańskim :)

ocenił(a) film na 9
LapisLazuliLL

bo to kolejna odsłona problemu najuboższych w Korei, tym razem zamiast walki kosztem innych, mamy walkę o lepsze jutro poprzez ciężką pracę. niezależnie w jaki sposób żyjesz i tak za bardzo nie masz wpływu na swoją przyszłość. jest pewna granica, której nie da się przekroczyć

ocenił(a) film na 8
Skold

Bo..nie żyjemy sami? Jaka granica..? Zaciekawiłeś(aś) mnie.

ocenił(a) film na 9
LapisLazuliLL

"Bo..nie żyjemy sami?"
- nie wiem co tutaj wymyśliła, rozwiń myśl.


"Jaka granica..? "
granica dobrobytu (zamożności) czy teraz jest jaśniej (: Bardziej dobitniej możnanapisać tak: W momencie kiedy jesteś biednym rolnikiem zdecydowanie ciężej jest zostać dyrektorem prestiżowej firmy, niż gdybyś urodziła się bogata. Albo bardziej na liczbach: Mając 100zł cieżej jest dorobić się 1mln, niż gdy masz 1mln i chcesz pomnożyć majątek do 10mln

"Zaciekawiłeś(aś) mnie."
Nie zaprzeczam, że jestem ciekawą osobą :P

ocenił(a) film na 8
Skold

Trudniej czy ciężej,nie oznacza niemożliwego. Czy każdy "biedny rolnik" chce być "dyrektorem prestiżowej firmy"? Nawet,gdyby jedna trzecia chciała,to szybko przestałby im się podobać np.brak wolności.
Ktoś kto bardzo chce być dyrektorem czy bogatym człowiekiem jest w stanie osiągnąć swój cel. Nie zaraz i nie bez "zapłacenia daniny". Jeśli nie studiujesz medycyny, nie praktykujesz medycyny-nie staniesz się medykiem.
Co do mojej wypowiedzi..
Pisałeś(aś) o granicy-dokończyłam Twoją wypowiedź. Tą granicą dla spełniania się często jest po prostu drugi człowiek oraz miejsce, w którym zaczynasz swoją życiową drogę. Ale zdeterminowana osoba przekracza te granice.
Nikt i nic nie powstrzyma człowieka zdeterminowanego,by osiągnąć cel.

ocenił(a) film na 9
LapisLazuliLL

nie zawsze możesz przekroczyć swoje granice, czasem los ma inne plany co do ciebie. wystarczyć spojrzeć na głównego bohatera Minari. bardzo chciał lepsze życie, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. starał się i walczył. cała jego praca spłonęła w kilka sekund.

Właśnie chyba tutaj jest punkt tego filmu, że zdeterminowana osoba nie zawsze osiąga sukces.

Jest taki kiepski żart: Chcesz rozśmieszyć Boga?! Opowiedz mu o swoich planach na przyszłość. Ten sam wątek był również w Parasite.

ocenił(a) film na 8
Skold

Z lejem krasowym czy piorunem też nie podyskutujesz.. ;-)
..

Może jest tak ,że gdy jesteś w drodze do osiągnięcia celu odkrywasz co tak naprawdę jest najważniejsze.

Nadal nie widzę połączenia między jednym a drugim filmem.

Jeden obnaża ludzkie słabości, bolączki systemu ,w sposób zamierzony i świetnie zaplanowany, zaś drugi uwłacza samemu celowi, pięknie go wizualizując i dramatycznie nagradzając doń dążącego.

Jakkolwiek by nie było..jest o czym myśleć(zawsze).
Pozdrawiam
:-)

ocenił(a) film na 9
LapisLazuliLL

Lej krasowy jest tak rzadki, że można uznać, że nie występuję. Przed burza można się zabezpieczyć - obecnie nie stanowi niebezpieczeństwa.

Mówi bardziej o podejmowanych decyzjach i ich nieprzewidywalnościach. Można tutaj wrzucić słynny efekt motyla.

Naturę da się opisać matematyką, decyzje człowieka już niekoniecznie.

Bolączkę systemu? Czy może okrutny los człowieka, z którego nie da się wyrwać od urodzenia. Jeśli urodzisz się w biednej rodzinie zostaniesz biedna do końca życia. Być może podniesiesz swój status ciut wyżej, ale nie będzie to drastyczny skok zamożności.

O tym są oba filmy - o okrutnym losie, na którego nie mamy wpływu. Główny bohater Minari niczego się nie nauczył po prostu zaakceptował swój los na końcu.

ocenił(a) film na 8
Skold

Polecam "Pusty dom" :-)

LapisLazuliLL

Pusty dom-fantastyczny film. Dzieło sztuki.

ocenił(a) film na 8
Liberyjka

Tak :-)

LapisLazuliLL

Pięknie, niezwykle trafnie i wzruszająco to ujęłaś Lapis - myślę że to Twój opis "Minari" powinien zdeklasować wszystkie wcześniejsze na Filmwebie.

ocenił(a) film na 8
Inesita

Dziękuję:-) <i tutaj nie wie co dalej napisać ..choć jej próżność została połaskotana ;-) >
Pozdrawiam ciepło.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones