PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=875647}

Menu

The Menu
6,7 76 175
ocen
6,7 10 1 76175
6,0 42
oceny krytyków
Menu
powrót do forum filmu Menu

Przeczytałem na forum wiele komentarzy, że film nie ma sensu ani logiki, nie wiadomo o co w nim chodzi, ni to komedia ni horror i w ogóle jest beznadziejny. Osobiście się z tym nie zgadzam, proponuję więc próbę interpretacji.

Film odebrałem jako satyrę o wypaleniu zawodowym artysty i rozczarowaniu odbiorcami sztuki, poniekąd także na dzisiejszy świat w którym nie liczy się sam produkt, tylko związane z nim "doświadczenie". Slowik był zdaje się kucharzem z powołania, czerpał radość z robienia burgerów i z tego, że jego sztuka (kulinarna) sprawiała radość innym osobom - przychodziły do niego spróbować świetnych hamburgerów, a nie po prostu napchać brzuchy. Niestety wraz z rozwojem kariery następuje wypalenie zawodowe - klienci nie przychodzą już dla przyjemności jedzenia (czy też generalnie - obcowania ze sztuką), tylko z innych pobudek. Ich poszczególne typy reprezentują filmowi goście restauracji. Niektórzy odwiedzają restaurację w celu okazania swojego statusu, Tyler - jako psychofan Slowika - dla lansu i pochwalenia się w mediach społecznościowych, krytyczka szukała tylko czego się przyczepić. Właścicielowi restauracji zależało na zysku, chciał żeby do przygotowywania potraw używano tańszych zamienników. Pogłębiająca się frustracja Slowika sprawia, że nie czerpie już żadnej radości z tworzenia sztuki, która była całym jego życiem, chce więc dać nauczkę osobom które są za to odpowiedzialne. Erin unika kary, bo pokazuje Slowikowi, że jako jedyna z gości przyszła po prostu dla dobrego jedzenia. Dzięki temu Slowik co ten choć na chwilę poczuł znowu radośc z tworzenia, którą utracił, pozwala więc Erin odejść.

Film nie jest typowym thrillerem czy komedią, tylko satyrą, dlatego jest groteskowy, postacie są przerysowane i raczej płaskie (nie pogłębiano ich historii ani charakterów), nie należy go też traktować zbyt dosłownie. Myślę, że stąd niskie oceny od osób które nastawiały się jednak na kino mieszczące się w którejś z typowych szufladek. Oglądałem go już jakiś czas temu, przepraszam więc za ewentualne nieścisłości i chętnie podyskutuję o innych sposobach odczytywania filmu.

petermarlowe

Podziwiam, że CI się chciało tyle pisać na temat tego gniota. Owszem masz rację, to wszystko prawda co napisałeś. Ale czy to wymaga aż tak wnikliwej analizy, tu wszystko jest podane na tacy, jak dania w filmie i chyba każdy to zrozumiał. Film jest banalny.

petermarlowe

Ten, kto nigdy nie tworzył z pasji, nie zrozumie tego filmu. :)

petermarlowe

no to nie mógł tego wszystkiego rzucić w cholerę, i wrócić do barakowozu z chamburgerami?

ocenił(a) film na 5
Vitcher

Nie mogl. Bo i to nie sprawialo mu juz przyjemnosci.

petermarlowe

a moim zdaniem ten film powstał tylko po to aby odróżnić SPECJALISTÓW i fanatyków dopisujących mu większe sensy, od zwykłych ludzi, którzy po prostu nazywają rzeczy po imieniu, inaczej mówiąc, że film jest po prostu słaby, bez sensu, bez żadnych wyjaśnień albo możliwości szukania tych wyjaśnień.

Idealnie pokazała to dwójka głównych bohaterów, czyli ten co dopisuje wielkie idee do żarcia, którym ani się nie najesz, do żarcia, które jest bez sensu, np chleb bez chleba - on jest tobą i tymi wszystkimi co tak myślą.

Ja natomiast reprezentuje podejście głównej bohaterki, nie szukając ukrytych cech i ohów ahów, bo po prostu ich nie ma, idealnie ona komentuje te dania. Tak też komentuję ja ten film.

I myślę, że to jedyny cel tego filmu. Żeby może tacy pseudoznawcy doszli do konkluzji.

RezZer

Raczej celem filmu jest pokazanie, że nie ważne jak się postarasz i ile serca w coś włożysz, zawsze znajdą się ludzie, którzy Cię dojadą. Co gorsza, Ci ludzie sami siebie w tym filmie nie widzą, więc nie wywołuje on u nich autorefleksji. Beton to beton.
Ludzie pracujący w tej restauracji przechodzili sami siebie, a i tak nie byli doceniani - ciągły stres, frustracja i poczucie klęski spowodowały, że sfiksowali właśnie przez takich ludzi jak Ci goście.
Ją puścili tylko dlatego, że ona wie jak to jest pracować "w usługach" i nie jest rozczeniowym niewdzięcznikiem jak reszta.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones