PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=837101}
5,8 28 456
ocen
5,8 10 1 28456
3,1 17
ocen krytyków
Mayday
powrót do forum filmu Mayday

Rzadko spotykamy się z przedstawieniem sztuki teatralnej na ekranie. W tym przypadku mamy do czynienia z kultowym przedstawieniem Mayday. Sztuka pokazywana była w Polsce w wielu teatrach, a między innymi w mojej Bagateli. 5 lat temu obchodziliśmy 20-tą rocznicę jej powstania, w tym roku będzie to już ćwierć wieku. Wow. Zastanawiam się jak scenograf filmu ma zamiar to przedstawić, czy w bardziej teatralny czy może jednak filmowy sposób?

zzuch

lubię teatr bo żywi aktorzy jakoś bardziej mnie bawią:) ale nie skreślam, być może uda się mnie przekonać

saint_madalene

Wszystko zależy od tego jak twórcy podejdą do tematu, czy bardziej filmowo czy teatralnie ukażą postacie. Przy użyciu konwencji zostanie zbudowany charakter filmu tak naprawdę.

ocenił(a) film na 6
zzuch

Widziałem dobrych kilka lat temu tę sztukę w Bagateli i była świetna, ale wcale nie gorsza była wersja w Częstochowie - Michał Kula (Barszczyk z Pitbula) w roli Stanleya był zjawiskowy!

saint_madalene

Przed ponad dwudziestu laty widziałem "Mayday" w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Farsa została tam wcześniej wyreżyserowana przez Wojciecha Pokorę, ale gdy ja się udawałem do teatru, to Pokory dawno już w Katowicach nie było; wykonawcy działali z dużą dozą spontanu. Oto na przykład nieco wcześniej w realnym życiu politycznym cała Polska obserwowała "występy" posła Gabriela Janowskiego podskakującego przed kamerami telewizyjnymi. Zatem żywy aktor Adam Bauman sam z siebie zaimprowizował i w jednej ze scen też zaczął tak samo podskakiwać i krzyczeć. I publiczność zarykiwała się ze śmiechu. Gdyby zaś ktoś wtedy nakręcił film i taką samą improwizację doń włączyć - to dziś młode pokolenie absolutnie nie widziałoby w scenie nic a nic śmiesznego.

ocenił(a) film na 7
zzuch

Z tego co czytałam w którymś z artykułów to, aby właśnie nie zepsuć klimatu absurdu ale też nie przedobrzyć, został zbudowany nowy scenariusz na podstawie sztuki teatralnej. To jest jednak chyba niemożliwe aby w pełni zachować klimat teatru na ekranie, no chyba, że jest to teatr telewizji ;).

Tosiaa93

Chętnie wybiorę się do kina sprawdzić jak twórcy poradzili sobie z tym wyzwaniem. Widziałem sztukę Mayday 2 z Koterskim i Milowiczem, bawiłem się wyśmienicie. Myślę, że Woronowicz dobrze się sprawdzi, w zwiastunie wypada rewelacyjnie.

zzuch

Przenoszenie sztuki na ekran nie jest wcale rzadkością. "Wątpliwość:, "Rzeź", "Bliżej", "Pociąg zwany pożądaniem", "Śmierć komiwojażera", "Testosteron". Z Broadwayu do Hollywood przeniesiono setki sztuk, tak jak i w drugą stronę.

Dany74

To nawet nie zdawałam sobie sprawy, dzięki za informację. Rzeź jest świetnym filmem, też trochę w rodzaju takiego sytuacyjnego komentarza. Aż z chęcią przypomnę sobie ten film.

Dany74

Tramwaj, nie pociąg ;).

niunia123_filmweb

Ups... ale babola strzeliłem.

ocenił(a) film na 7
zzuch

Na pewno łatwiej jest przełożyć sztukę na ekran, bo nie trzeba zważać na prawa autorskie. Wykupujesz sobie prawo do takiego dzieła i bazujesz na nim. Gorzej gdyby sztuka była inspirowana jakimś dziełem wtedy trzeba by było bardzo uważać aby nie splagiatować. Wiadomo, że w wypadku Mayday była pełna dowolność tego co reżyser chciał zabrać ze sztuki, a czego wolał nie brać. Tak czy inaczej oceniam na plus film, który fajnie odwzorowuje sztukę teatralną.

ocenił(a) film na 3
madziaa_193

"fajnie odwzorowuje" sztukę teatralną?
Przecież ten film to jest żenada. A serial jeszcze gorszy.

ocenił(a) film na 2
zzuch

Zgadzam się w 100%. ŻENADA!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones