PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=838524}

Matrix Zmartwychwstania

The Matrix Resurrections
5,0 52 297
ocen
5,0 10 1 52297
4,8 38
ocen krytyków
Matrix Zmartwychwstania
powrót do forum filmu Matrix Zmartwychwstania

Jak chyba każdy wychowany na trylogii matrixa zastanawiałem się jak do cholery oni chcą pociągnąć tę historię, skoro została ona definitywnie zamknięta w trzeciej części. Nastawiony komentarzami o politpoprawnej papce spodziewałem się kaszany i wiecie co? Absolutnie za taką matrixa 4 nie uważam. Biorąc pod uwagę że już na samym wstępie twórcy puszczają oczko do widza niejako "przepraszając" go sceną w której pada tłumaczenie o naciskach chytrej na kasę wytworni, cała reszta naprawdę tytanicznym wysiłkiem stara się spiąć to wszystko fabularnie w całość tak, aby nie wyszedł z tego kolejny mierny wyciągacz kasy żerujący na rozpoznawalnej marce. Odbiór tego filmu jest trochę jak half-life 3 dla graczy (gdyby powstał) - jakkolwiek dobry by nie był to poprzeczka postawiona przez poprzednie części i napompowany do granic możliwości balon oczekiwań nie da najmniejszych szans na sukces. A moim zdaniem jeżeli zdejmujemy okulary nostalgii to matrix czworka jest nawet lepszy niż 3 część trylogii. Owszem, znalazłoby się kilka niepotrzebnych scen, może dobór obsady w niektorych wypadkach średnio wyszedł (agencie Smith, do pana pije), może choreografia nie ta co za, jeszcze, braci Wachowskich, ale na litość boską, to nie jest imo film 5/10, szczególnie biorąc pod uwagę to z jakim materiałem źródłowym się mierzył. Nie wiem też skąd pojawiające się tu i ówdzie opinie, że film ma promować jakieś "nowoczesne" ideologie, bo sam będąc akurat szczegolnie wyczulony na kulturkampf w dziełach kultury jakoś nie zauważyłem tu czegoś takiego w ogóle. No chyba że ktoś za coś takiego uważa nadanie Trinity szczególnie ważnej roli, ale jak dla mnie to ta postać miała równie ważną rolę i we wcześniejszych częściach. Poza tym była dobrze napisana i wszystko do siebie dobrze pasowało. Dlatego choć z początku byłem mocno sceptyczny do tego filmu to teraz recenzentów narzekaczy widzę bardziej jako januszy-nosaczy typu "kuuurła kiedyś to było".

Gordon

Do jakiego poziomu poprzeczka została sprowadzona, skoro uważasz Zmartwychwstania za lepsze od części 3? Albo inaczej, jeżeli zdjąć te rzekome różowe okulary, dlaczego ktoś nadal ma 4 uważać za dobry film? I jak dla mnie, fabularnie niewiele zrobił by usprawiedliwić swoje istnienie. Po to trzeba skakać po googlach i dowiadywać się z wywiadów z reżyserką, ale za parę lat nikogo to już nie będzie obchodziło i zaczynając 4 zaraz po trylogii widzowie spotkają się po prostu ze śmiesznym pamfletem bez ładu i składu. Samo usprawiedliwienie jest nawet dosyć marne - rezonuje ono tylko z twórcą w sferze osobistej, której nie dano poznać widzowi. Natomiast rezultat nie sugeruje, by ktoś tu chociaż próbował z tego uczynić ani świetną sztukę ani świetny film.
Trinity tu prawie w ogóle nie istnieje jako postać, włącznie z jej relacją z Neo. Jest zwykłym wytrychem fabularnym, który budzi się dopiero pod koniec fabuły.

ocenił(a) film na 7
_Kuze

Nie wiem co było powiedziane w wywiadach z reżyserką bo żadnego nie czytałem. Odczytałem natomiast ze sceny w której Smith mówi "zrobią to tak czy owak, z nami czy bez nas", że skoro wytwornia już postanowiła że czas wydoić tą markę to lana wachowski wolała sama się podłożyć żeby chociaż spróbować uratować ten projekt zanim przyjdzie ktoś kto po prostu zrujnuje całą legendę trylogii po całości. Celowo piszę "podłożyć" bo myślę że zdawała sobie sprawę z tsunami hejtu jaki wyleje się na ten film. Whatever, nie twierdzę że to godny następca, ale też imo nie zasługuje na miano szmiry 1/10. Jestem przekonany że gdyby zrealizowano go jako niekanoniczną część w formie np. animacji to spotkałby się z zupełnie innym przyjęciem. No a tak, niezależnie od tego jaki by nie był to i tak był skazany na porażkę.

ocenił(a) film na 7
Gordon

Jednej rzeczy nie potrafię zrozumieć. Przeciez Neo obudzil sie z matrixa, widział go na wskroś. To jakim cudem juz nie rozpoznawał matrixa w 4? To byl jakis inny Neo?

ocenił(a) film na 5
jpack

Spojler!!!! Neo został że tak powiem zresuscytowany przez maszyny, które przy okazji wymazały jego pamięć. Na początku 4ki był po prostu zwykłym Thomasem Andersonem, który pisał gry komputerowe. Przebłyski wspomnień uważał za pomysły, które mu przychodzą do głowy, aczkolwiek nie do końca czuł się z tym dobrze. Obejrzyj może jeszcze raz.

ocenił(a) film na 6
Gordon

Podchodziłem do tego filmu mocno sceptycznie, ale w większości zgadzam się z twoją opinią. Film oglądało się całkiem przyjemnie i dość dobrze się na nim bawiłem. Nie rozumiem tych "fanów", którzy tę część ocenili na 1, a poprzednie części wychwalają, bo na tak niską ocenę M4 nie zasługuje.

ocenił(a) film na 10
Gordon

Popieram w 100 - procentach

ocenił(a) film na 10
Gordon

Swoją drogą to jeszcze się zgodzę że większość hejterów tego filmu to Janusze typu " kuuurła kiedyś to było" którzy w dodatku czepiają się tego że kobieta odgrywa w filmie ważną rolę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones