PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=709584}
7,1 5 870
ocen
7,1 10 1 5870
7,2 12
ocen krytyków
Magical Girl
powrót do forum filmu Magical Girl

Jigsaw puzzle

ocenił(a) film na 7

W pewnym momencie filmu jeden z bohaterów kończy układać puzzle na około 1000 elementów i po tak czasochłonnej robocie okazuje się, że jednego brakuje. Podobnie jest z tym filmem: składa się z porozrzucanych fragmentów fabuły, ale im bliżej końca tym mniejszą mamy pewność, że wszystko zostanie wyjaśnione. W momencie gdy widzimy napisy końcowe pozostajemy zostawieni z wątpliwością czy faktycznie reżyser zafundował nam puzzle bez jednego elementu, czy to my go zgubiliśmy. Twórca lubi bowiem trzymać w tajemnicy nawet najmniej istotne motywy, tylko po to by zabawić się ciekawością widza.

Największą siłą "Magical Girl" jest właśnie gra z naszą wyobraźnią. Skoro nie wszystko jest jasne (ale do przewidzenia) podczas seansu intensywnie zastanawiamy się nad ciągiem dalszym. Są tu jednak sceny, które zmuszają nas do wymyślania co dzieje się poza kadrem, z tą wiedzą że dzieje się coś bardzo złego. Vermut pastwi się nieco nad naszym umysłem każąc generować bardziej chore sekwencje, niż sam byłby w stanie przedstawić. Z drugiej strony znajdziemy tu kilka momentów które mają swoje puenty, a my karcimy się, że na nie nie wpadliśmy (choćby odpowiedź na pytani: po co dziewczynka kazała poczekać ojcu chwilę w kuchni gdy grało radio). To ciekawy sposób gry na emocjach, daleki od uczuciowych szantaży serwowanych przez mainstreamowe kino. A przy tym dobra rozrywka dla cierpliwych.

"Magical Girl" jest kinem gdzie nie występuje zawiła intryga, a zagadkę stanowią szczegóły. Stąd moje porównanie do puzzli. Jeśli nie odrzucają Cię układanki, z pewnością warto zmierzyć się z tą ;)

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

Jest już późno i jestem zmęczony, a poza tym nie miewam specjalnie fajnych/odkrywczych przemyśleń w odróżnieniu od Ciebie, więc zwrócę Twoją uwagę na coś, co chyba Ci umknęło, a co pewnie dodatkowo wzbogaci Twoje omówienie. A zatem - zauważyłeś, że ten brakujący element układanki pojawia się już na początku filmu? Luis znajduje go na ulicy, chyba tuż przed tym, gdy zatrzymuje się przed sklepem jubilerskim (pierwszy raz, nie z cegłą w ręku). A, i jeszcze inny szczegół - ciekawe czy to czysty przypadek i niezamierzone podobieństwo, a ja tylko nadinterpretuję, czy też to celowy zabieg: rana na czole Barbary jest uderzająco podobna do berła Magical Girl, przez które sprawy już zupełnie potoczyły się źle.

ocenił(a) film na 7
Gabbriel

Powiem Ci szczerze, oba szczegóły mi umknęły. I faktycznie rzucają one światło na interpretację. Po pierwsze bo to sugeruje że Damian był pod domem Barbary po wyjściu z więzienia (bo chyba to on mógł ten puzzel jakoś przenieść, wystarczy że zawinął mu się w ubranie): a gdybać można z jakiego powodu ;) Po drugie, bo może reżyser chciał zasugerować jakąś analogię między dziewczynką a Barbarą. Może mamy je traktować jako baśniowe przeciwieństwa (dobro/zło), a może mają one ze sobą więcej wspólnego niż się wydaje...

Pozdrawiam i dziękuję za wpis :)

Gabbriel

Czyli dobrze mi się wydawało z tym puzzlem, którego Luis znalazł obok jubilera:D
..nińa de fuego https://www.youtube.com/watch?v=wi_ioClROr0

Lucky_luke

W związku z tym, że później Damian układa puzzle i brakuje mu jednego, a akurat Luis na początku filmu znalazł jeden puzzel, mam taką intepretację: Damian wyszedł z więzenia i chciał, żeby jego życie było w miarę "normalne", ale jak układa puzzle brakuje jednego kawałka - jego życie nie będzie wcale pełne i przeszłość nie pozwoli mu o sobie zapomnieć. Brakuje mu jednego kawałka, który znalazł Luis - to własnie obecność Lusia niszczy jego plany na powrót do normalności. Dlatego, gdy decyduje się pomóc Barbarze i zająć się Luisem, niszczy swoje puzzle, zaczynając od miejsca z brakującym kawałkiem. W ten sam sposób niczszy swoją szansę na poukładane życie. Puzzle same w sobie są sztuczne, więc ich układnie może być symbolem tego, jak wielką iluzją był jego plan o powrocie do normlanego życia i zapomnieniu o przeszłości. A można to też widzieć w ten sposób, że Luis jest brakującym kawałkiem w jego życiu, nie będzie mógł "ułożyć swoich puzzli" - w sensie swojego życia - dopóki nie zajmie się Luisem.

ocenił(a) film na 7
locust

Nie zgadzam się, on ani myśli o poukładanym życiu. Według mnie Damian był osobowością psychopatyczną, miał obsesję na punkcie Barbary, a w szczególności pragnął zemsty za upokorzenie, jakiego od niej kiedyś doznał. W ostatniej scenie swój zamiar spełnia, całkiem zresztą przypadkowo, bo gdyby nie historia z Luisem nie miałby ku temu okazji. I tu wchodzą te puzzle. Moim zdaniem puzzle mogą być symbolem planu zemsty, jaki facet układał w myśli, a który mu się nie składał, bo nie istniały okoliczności, które pozwalałyby zaplanować zemstę doskonałą . Brakowało jakiegoś elementu… Tym elementem okazał się Luis (dlatego Luis symbolicznie podnosi brakującego puzzla). Kiedy podczas rozmowy z Luisem Damian początkowo wyraża chęć odejścia z tego świata, interpretuję to jako wyraz bezradności i poddania się. Gdy poznaje prawdę, jako umysł matematyczny w mig kalkuluje, że wreszcie nadarza się idealna okazja na zemstę doskonałą i z zimną krwią realizuje ad hoc obmyślony plan. Ja tak to widzę…

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones