PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=95747}

Mad Max: Na drodze gniewu

Mad Max: Fury Road
7,2 215 279
ocen
7,2 10 1 215279
8,5 52
oceny krytyków
Mad Max: Na drodze gniewu
powrót do forum filmu Mad Max: Na drodze gniewu

...stereotypy związane z rolami płci powielane bez przerwy w 90% filmów.

1.Kobiety nie są jedynie side-kickami. Ich losy są głównym wątkiem i pchają fabułę do przodu, od początku do końca.
2. Kobieta ratuje faceta z opresji, a nie facet kobietę-Max jedynie pomaga, ale gdyby nie Furiosa, to by zginął.
3. Przemoc seksualna? Owszem, jest, ale tylko wspomniana, nie pokazują brutalnych scen gwałtu.
4. Kobieta strzela celniej od faceta i używa jego ramienia do tego, a nie na odwrót.
5. Max daje propozycję dalszego planu, ale zostawia podjęcie decyzji Furiosie-ona jest leaderem.
6. To kobieta walczy z głównym bossem, nie Max.

Nekori

Tak jest!! :)

ocenił(a) film na 8
Nekori

UWAGA SPOILER! SPOILER~SPOILER!

Tak! Dla mnie to mocno feministyczny film i trochę metafora naszych czasów. Film o rewolucji, którą zapoczątkowały i wygrały kobiety, dając wolność i prawdę zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Kobiety uciekając od patriarchalnego świata, w którym są tylko przedmiotami- reproduktorkami (mężczyźni są także przedmiotami- albo mięsem armatnim, albo "workiem krwi" ;) karmiącym armię) Kobiety te są nośnikiem ŻYCIA przez duże Ż, nie reproduktorkami, służącymi prokreacji, tworzeniu żołnierzy, albo ich karmicieli, ale osobami dajacymi zycie (nie tylko rodzącymi, ale i te starsze kobiety, ktore mają nasiona do zasiania i odbudowania świata). Także stare kobiety także dają i utrzymują życie, ich obecność jest niezwykle ważna. idą tworzyć nowy świat, w którym wartością są ludzie, zarowno plci żeńskiej, jak i męskiej, a także przyroda, bez której istnieje tylko walka o dostęp do niezbędnych surowców, np. wody, paliwa. Piękna baśń, ze świetnymi wyrazistymi postaciami, wieloplaszczyznową symboliką, bogata wizualnie i znaczeniowo, dużo więcej niż film akcji.

joycel

To że film nie popada w utarte schematy, nie oznacza od razu że jest jakimś ideologicznym postulatem. Zarówno kobiety jak i mężczyźni odgrywają w tym filmie role, jakich po prostu wymaga od nich historia i świat przedstawiony. Nowy "Mad Max" to "tylko", a właściwie to "aż" film akcji.

ocenił(a) film na 7
joycel

Dzięki joycel :)
Czułem że oto w tym chodzi ale nie potrafiłem tego opisać , zwerbalizować .
Zrobiłaś to świetnie.
Jako facet czuję dyskomfort ale trzeba prawdzie spojrzeć w oczy . Gdyby nie kobiety i ich potrzeby dalej mieszkalibyśmy jaskiniach .
Nie dziwi mnie deszcz nagrod choć nie wiem czy jest choć jedna która wprost nagradza to o czym napisałaś.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones