PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=829441}

Młody Ahmed

Le jeune Ahmed
6,3 2 465
ocen
6,3 10 1 2465
6,7 20
ocen krytyków
Młody Ahmed
powrót do forum filmu Młody Ahmed

Skąd się bierze zło?

ocenił(a) film na 7

Radykalizujący się młodzi muzułmanie to nie jest nowy temat – ani w filmie, ani w literaturze. Tu jednak przedstawiony z bardzo ciekawej perspektywy. Z jednej strony nie ma żadnych spektakularnych scen pokazujących przemoc czy jej eskalację. Z drugiej jednak – mroczny bohater całą siłę swojego samostanowienia poprzez chęć eliminacji drugiego człowieka nosi głęboko w sobie i nic poza nią nie widzimy. Rytuały, religijna obsesja, obsesyjny także porządek spraw i wartości, które nadzwyczaj trwale zapisują się w umyśle chłopaka. Umyśle, do którego nie mamy dostępu. Tak, to mroczne memento, bo każda radykalizacja jest niezmiernie osobista. Daje nadzieję zakończenie, ale czy nie jest to tylko sprytna wolta, by pokazać, że Europa i świat mają się czego bać? Dobrze zobrazowana samotność nastolatka i równie dobrze skontrastowany z nim świat. Pokazujący prawa i zasady, a jednak bezradny wobec tego, czemu się tu nie możemy przyjrzeć. Bo tożsamość nie musi być pochodną świata, lecz przerażającym dążeniem do uproszczeń, nawet kosztem zbrodni i przemocy. To film mówiący o tym, że zło się wydobywa zewsząd i czasem zupełnie nie mamy na to wpływu, bo czynią je okoliczności. Naprawdę dobry.

JaCze

Nie zgodzę się. Tu zło rodzi się z niewiedzy, a bardziej nawet z wiedzy niekompletnej. Ahmedowi wydaje się, że coś wie, bo poczytał trochę Koranu i nauczył się na pamięć kilka sur. Nie ma pojęcia, że Koran - jak każde święte pismo - podlega wielu tłumaczeniom i interpretacjom i taką właśnie interpretację (w duchu wojującego islamu) dostaje od imama. Łatwo staje się narzędziem manipulacji - co nie jest jego winą, po prostu jest w wieku, kiedy człowiek się uczy.

Ale: to, że jest obiektem perfidnej manipulacji powinni mu uświadomić dorośli. Nie krzyczeć, nie płakać, ale w spokojnej rozmowie przekazać mu wiedzę. Po pierwsze o Koranie i islamie, który przecież nie jest tylko, a nawet przede wszystkim, religią wojującą. Po drugie o metodach, jakimi posługują się naganiacze śmierci. Rzecz w tym, że nikt w jego otoczeniu nie jest w stanie takiej wiedzy mu przekazać - w momencie, kiedy jeszcze chce słuchać. Matka i rodzeństwo są muzułmanami właściwie z nazwy - z przyzwyczajenia, z tradycji domowej. Nauczycielka muzułmanka podobnie. Jest taki moment, kiedy pyta Ahmeda, w którym miejscu Koran wzywa do walki z niewiernymi. Ahmed z pewnością siebie mówi: Tak jest napisane w surze II wersecie 120. [Tak to zapamiętałam, być może źle - ale to nie ma właściwie wpływu na tok wywodu]. Rzecz w tym, że ten werset nie mówi o zabijaniu niewiernych. Nie wiemy, co powiedział na ten temat imam - jeśli to on jest autorem interpretacji, to znaczy, że celowo zmanipulował znaczenie Koranu. Być może sam Ahmed tak naprawdę nie pamiętał tego konkretnego miejsca w Koranie. Ale to w zasadzie nie ma znaczenia. Dlatego że w tym momencie, kiedy Ahmed podaje numer wersetu, nauczycielka powinna wiedzieć, że chłopiec jest w błędzie. Powinna znać na tyle Koran, żeby zaprzeczyć jego interpretacji i zacytować fragmenty, które mówią o pokojowym nastawieniu wyznawców islamu do chrześcijan i żydów.

Społeczeństwo Europy nie jest przygotowane na odpieranie dżihadu - i wcale nie chodzi o jakieś wielkie przygotowania zbrojne. Nie jest przygotowane na ich prostacką przecież manipulację, bo brakuje mu wiedzy. Wystarczyłoby, żeby każda rodzina muzułmańska zadała sobie trud zgłębienia religii, w której wychowują dzieci, i obserwowania ich w okresie, kiedy najbardziej potrzebują autorytetów, żeby wkroczyć, zanim będzie za późno. To samo zresztą dotyczy wszelkich ekstremizmów, rodzących się na bazie tradycji rodzinnej, wyznaniowej lub narodowej...

ocenił(a) film na 7
ACCb

Dlatego napisałem "czynią je okoliczności".
W tym przypadku to, co bardzo ciekawie opisałeś.
Nie wiem, z czym się nie zgadzasz. :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones