PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=709355}

Lewiatan

Leviafan
7,4 31 398
ocen
7,4 10 1 31398
7,3 27
ocen krytyków
Lewiatan
powrót do forum filmu Lewiatan

Przez cały film oglądałem Lewiatana pod kątem rywalizacji z Idą. I przez 75% filmu nie miałem wątpliwości, że Ida jest lepsza. Problemem są te pozostałe 25%. Po zakończeniu padło na remis. Jednak pytania takie jak: co to jest grzech? Dlaczego chcecie mnie przygarnąć? Czy przypowieść o lewiatanie w ustach popa muszą wcisnąć w fotel. A trzecioplanowa rola lokalnego kacyka partyjnego jest absolutnie genialna :)

ocenił(a) film na 8
skif

Zgadzam się z Tobą w ocenie roli kacyka - jedna z lepszych kreacji, jakie widziałem w ostatnich latach.
Pozdrawiam :)

skif

Lewiatan to świetny film. Jednak to co najbardziej mi uzmysłowił to to jak niesamowitym filmem jest Ida.
Lewiatan mam wrażenie, że jednak jest trochę zbyt dosłowny, postaci są zbyt przejrzyste i do tego wyczuwam minimalną mizoginię w nim (wzmacnianą wrażeniem poprzedniego filmu Zwiagincewa).
Natomiast Ida wydaje mi się bardziej oryginalna i wyjątkowa. Ma nieznane mi do tej pory połączenie aspektów technicznych jak nietypowy kadr, czarno-białe zdjęcia, strzelistość obrazu, kompozycja która czasem pokazuje tylko część twarzy głównej bohaterki. Jest do tego subtelny i nienachalny. Spokój w jaki są nam podawane dramatyczne sceny sprawił, że dla mnie te sceny są jeszcze bardziej poruszające. No i postać Wandy Gruz jest bardzo złożona, niejednoznaczna, jakby sama w sobie sprzeczna.
Podsumowując oba filmy są świetne ale ja jednak wolę Idę.
Może oba filmy "pogodzi" Timbuktu? Nie przekreślałbym szans tego filmu.

tml1

Lewiatan to jednak film mający na celu w poetycko-turpistyczny sposób wykrzyczeć krytykę społeczeństwa rosyjskiego. Film jest o Rosji i dla Rosji i Rosjan. Ma boleć, ale nie nas, tylko ich. Ida natomiast jest filmem bardziej uniwersalnym. Nie musi wcale rozgrywać się w Polsce. Takie historie były wszędzie: kompletnie poczochrani psychicznie żydzi po wojnie mniej lub bardziej świadomie wybierali samozagładę swojej kultury i tożsamości. W Idzie obie kobiety zginęły. Obie Żydówki poległy. Ale to była ich decyzja.

ocenił(a) film na 8
skif

Nie wszystko oglądałem, bo nigdzie nie mogę zobaczyć "dzikich historii", ale jak na razie widziałem "Mandarynki", "Idę" i "Lewiatana". Cóż pytasz jedynie o "Idę" i "Lewiatana" to powiem Ci, ze "Ida" przy "Mandarynkach" wymięka jak mandarynka, a przy "Lewiatanie" nawet nie rzuca cienia. Ale to moje zdanie. Film jest antyrosyjski i antyputinowski, a w związku z obecną sytuacją na Ukrainie myślę, że "Amerykanie" wręczą z tego tytułu "lewiatanowi" statuetkę. W sumie zasłużenie. Ale to moje zdanie. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 6
skif

Moim zdaniem "Ida". I to zdecydowanie. "Lewiatan" nie umywa się do poprzedniego filmu Zwiagincewa - "Eleny".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones