PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=825152}
6,3 10 483
oceny
6,3 10 1 10483
7,4 8
ocen krytyków
Leaving Neverland: Ciemna strona Michaela Jacksona
powrót do forum filmu Leaving Neverland: Ciemna strona Michaela Jacksona

Poznałam te mechanizmy. Wiem, jak działa wyparcie. To, co zobaczyłam i usłyszałam... Nie wiem nawet, jak to ująć, ale ten dokument złamał mi serce. A jednocześnie pozwolił spojrzeć na własny horror z nowej perspektywy. W 100% utożsamiam się z tym, co powiedzieli ci dwaj skrzywdzeni mężczyźni - zwłaszcza odnośnie ich problemów w dorosłym życiu. Argumenty fanów broniących Jacksona są śmieszne. Wręcz przerażające. Ten czterogodzinny seans sprawił mi ogromny ból, a zarazem wielką ulgę. Temat w końcu wypływa na szerokie wody. Jestem jednocześnie wstrząśnięta i szczęśliwa, że wreszcie mówi się o tym głośno, w najdrobniejszych szczegółach.

Kaileena_Farah

Dziękuję za Twój komentarz. Wiem, że nie jest łatwo o tym mówić, czy pisać, nawet anonimowo na forum. Pamiętaj, że w Polsce funkcjonuje wiele bezpłatnych telefonów zaufania, gdzie możesz uzyskać pomoc, zasięgnąć rady, czy zwyczajnie porozmawiać z psychologiem. O przemocy seksualnej, szczególnie nieletnich należy mówić głośno, wręcz krzyczeć, bo jak pokazuje ten film, ofiary są osamotnione w swoich myślach i kłębiących się w nich uczuciach, a skutki molestowania są odczuwalne przez całe życie. Trzymaj się. Jesteś silna, co pokazujesz chociażby już tym, że potrafisz nazwać swoje uczucia i dopuszczasz do siebie myśl, że to, co cię spotkało, było złe i nie powinno się nigdy wydarzyć.

tolerancja91

Dziękuję za dobre słowo. Oraz za Twoje wnikliwe komentarze. Przeczytałam całą dyskusję tutaj, na imdb i reddicie. Zatrważające jest, jak wiele osób nadal broni Jacksona. Siła władzy, legendy i pieniędzy jest, po prostu, niewyobrażalna. Z drugiej strony pociesza mnie, że pojawia się mnóstwo głosów (także od fanów), które uznają wiarygodność ofiar. Mojej traumy to nie uleczy, ale pozwala wierzyć, że na świecie jest ogromna ilość ludzi, którzy nie zgadzają się na ten proceder. Im większa świadomość, tym więcej chronionych dzieci.

ocenił(a) film na 8
Kaileena_Farah

Podziwiam Cię, że masz tyle odwagi by pisać o tym co Cię spotkało tak otwarcie. Dzięki osobom takim jak Ty osoby dotknięte tym strasznym doświadczeniem mogą zobaczyć, że trzeba o tym mówić głośno. Trzymaj się.

barszcz33

Myślę, że o to - poniekąd - chodziło Robsonowi i Safechuckowi. O to, żeby w końcu uwolnić się od tego ciężaru. Mi zajęło to ponad 20 lat, ale było warto, bo szczerość względem bliskich dała mi bardzo dużo. Teraz staram się wszystko poukładać dzięki lekom, terapii i bezpiecznemu otoczeniu. Podobnie, jak Wade wpadłam w wir rozwoju osobistego i tak samo, jak James przeszłam niejedno załamanie nerwowe, czy próby samobójcze. Trzeba mówić o tym głośno. Trzeba wręcz krzyczeć, bo inaczej wielu nadal będzie miało klapki na oczach.

użytkownik usunięty
Kaileena_Farah

Tak bardzo chciał sie uwolnic od tego ciężaru wspomnień molestowania, ze do dzisiaj trzymam wszystkie pierścionki, obrączki, które otrzymywał w nagrode za sex z molestantem.
Abstrahując od tego, który 7-latek lubi biżuterie ....

A, sorry, trzyma, ale nie lubie na nie patrzeć ;))

Argument inwalida. Bo widzisz, gdybyś oglądała z uwagą, zrozumiałabyś, że oni obaj KOCHAJĄ Michaela. Mimo wszystko. I to jest w tej historii najbardziej uderzające. Ale rozmowa z fanatykami, to jak walenie głową w mur. Sama również byłam uzależniona od swojego oprawcy. Był moment, kiedy go uwielbiałam i przez 20 lat nie dopuszczałam do siebie myśli, że to wszystko miało miejsce i zniszczyło moją psychikę. Widzicie wszystko w czerni i bieli, nie dopuszczając do siebie opowieści, która nie skupia się wcale na fizycznej, ale psychicznej krzywdzie. Obaj przeżyli załamanie po śmierci Jacksona, bo traktowali go, jak wielką, pierwszą miłość. Nikt, kto tego nie doświadczył - nie zrozumie.

użytkownik usunięty
Kaileena_Farah

Tak, tak , pwtarzał, że go KOCHAŁ, czas przeszły, jak nie zauważyłaś. Równiez powiedział, że dla niego to trauma, że nie lubi sie na nie patrzeć .... ale ich sie nie pozbył
Ponoc Panowie leczyli sie u psychologów. A co psycholog w taki przypadku doradza? pytanie retoryczne

Które molestowane dziecko, z takim sentymentem i rozrzenieniem, ba niemal z tęsknota, wspomina chwile z osobą, która je molestowała? Na koniec, resumując ..... traumą

I moze tak bez ubliżania. Ja nikogo nie obrazilam. Merytorycznie podchodzę to tej historii

W którym miejscu Ci ubliżyłam? Proszę o konkretny cytat.

Między słowami jasne jest dla mnie, że kochali go i KOCHAJĄ nadal. Mimo traumy. Nie zdajesz sobie sprawy z tego, o czym piszesz. To nie jest tak, że po zrozumieniu i przeanalizowaniu całej sytuacji jako osoba dorosła myślisz sobie: "dobra, w takim razie od dzisiaj go nienawidzę". Nie da się. To nie tak. Ten proces przebiega zgoła inaczej, ale nie wytłumaczę Ci tego, bo nie chcesz tego pojąć. Nie jesteś psychologiem, ani psychiatrą, a przy okazji jesteś zaślepiona charyzmą i zapleczem PR-owym jednej z największych gwiazd, jakie kiedykolwiek nosiła ta ziemia.
Tak, właśnie tak. W życiu obu chłopców nieobecny był ojciec. Dokładnie tak samo było w moim przypadku, dlatego lgnęłam do mężczyzny, który to wykorzystał. Nie miał takich wpływów, jak Jackson, ale był doskonałym manipulatorem. Molestowanie nie jawiło się wtedy jako ogromna krzywda. Bo oni bardzo często są uderzająco wręcz troskliwi, opiekuńczy. Jawią się jako dobrzy, kochający ludzie.

"Które molestowane dziecko, z takim sentymentem i rozrzenieniem, ba niemal z tęsknota, wspomina chwile z osobą, która je molestowała?"

Zadając takie pytania - ośmieszasz się. Proszę, zainteresuj się tematem. Właśnie od tej psychologicznej strony. Jak działają te mechanizmy - usprawiedliwienia, braku wsparcia, wstydu... No i fascynacji człowiekiem, który jako pierwszy w życiu takiego niedoświadczonego dzieciaka okazuje mu miłość i prawdziwe zainteresowanie. To jest ZNACZNIE bardziej skomplikowane niż myślisz, więc błagam - zanim wejdziemy w konkretną dyskusję, dokształć się.

użytkownik usunięty
Kaileena_Farah

Nie jestem niczym, ani nikim zaślepiona, więc po raz kolejny mnie nie obrażaj. Chociaż masz racje w 1wszej swojej odp. Na mój post, obraziłaś inwalidów, suponując, ze nie potrafią argumentować ;)
Widziałam, to, co widziałam, że osoba molestowana, przeżywająca, jak twierdzi traumę, trzyma pamiątki, po osobie, która ja molestowała.
Z definicji molestowanie nie jest przyjemne, chociażby nie wiem jak z piękną otoczka byłoby związane. Nie na próżno mówi się „dotyk, który boli” Boli, choćby było on od osoby, którą kochamy bardziej niż idola, rodzica. Może być wtedy emocjonalny dysonans, ale to w wieku dziecięcy, a nie dorosłym, jak już w pełni, jako osoba dorosła, wszystko rozumie. Rozumie, co ja spotkało. Nie tak działa ten mechanizm jak u tych panów.
I nie zarzucaj mi, że nic na ten temat nie wiem, bo wiem. A Ty za eksperta się uważasz? Sorry, ale nie musze Ci wierzyć w to, co napisała.
Lecząc się na depresję leżałam w szpitalu z kobietą molestowaną w dzieciństwie. Zwierzyła mi się z wielkim trudem. To, co mi opowiadała, i jak, bardzo kłóci się z tym, jak opowiadali to w filmie panowie molestowani.
I na pewno nie pisałaby o tym na publicznych forach.
I na tym skończyłam dyskusje, bo jak dyskutować z osoba, która uważa się za „eksperta”, a innych, którzy maja odmienne zdanie, uważa za śmiesznych.
Nie dyskutuje z osobami, które nie mają szacunku dla adwersarza

Po prostu napisz,ze popierasz pedofilie

użytkownik usunięty
Justyna_0288

Tak, tak, i sypiam z kotem ;) Nie, to kot śpi ze mną .... ;)

Rzeczywiście nie mamy o czym dyskutować. Cokolwiek nie napiszę, czy ja, czy ktokolwiek, kto widzi rzeczywistość inną niż Ty - zostanie posądzony o "obrażanie" (chociaż nadal nie jesteś w stanie napisać wprost, w którym miejscu ono nastąpiło - chodzi o "zaślepienie"? Ono jest faktem, a nie żadną obelgą i zobaczy, to każda rozsądna osoba, która przeczyta ten wątek).
Piszę na forum publicznym, bo mogę. Bo uważam, że powinnam i mam nadzieję, że ludzi takich jak ja będzie więcej niż tych, którzy popełnią samobójstwo, czy całe życie będą się "leczyć" np. alkoholem. To, że Twoja znajoma ze szpitala (w którym skądinąd przebywałam wiele razy, więc nie musisz mnie uświadamiać, jak to wygląda) postanowiła mówić na ten temat niewiele i miała poczucie ogromnej krzywdy, nie znaczy, że nie istnieją inne przypadki. Że ludzie nie leczą i nie przeżywają traumy na przeróżne sposoby.

Pozdrawiam serdecznie Twojego kota (bo to najlepsze stworzenia na świecie - znacznie lepsze od większości ludzi) i bez odbioru.

ocenił(a) film na 7
Justyna_0288

vilka1 dziewczyna powyżej napisała, że sama przeżyła coś podobnego na własnej skórze, więc trochę szacunku i ludzkiej empatii. To co piszesz jest żałosne, ale czego można oczekiwać od obrończyni pedofila.

el_acido

Tak, vilka1 uwaza, ze molestowani mają sie zachowywać w jeden sposób, taki jaki ona uważa za stosowny. Inni klamią

użytkownik usunięty
Justyna_0288

Nie, vilka uważa, że o takich zachowaniach piszą psychologowie, i że można sobie poczytać. Oczywiście, że nie sa to zachowania szablonowe, jednak są wg psychologicznego schematu

Justyna_0288

Szkoda dyskutować z nią.

el_acido

Mnie też uderzyło to, jak można wyrażać się w taki sposób na publicznym forum, bez jakichkolwiek oznak szacunku wobec osoby, która się otwiera, chociaż na pewno nie jest jej łatwo... z tą dziewczyną jest chyba coś nie tak, skoro reaguje z taką agresją i brakiem jakiejkolwiek pokory. Naprawdę czuję się zniesmaczona wypowiedziami vilki.

Średnio rozgarnięta osoba wie, że zdecydowanie spory odsetek ofiar pedofilów doskonale zna swoich oprawców i rzadko kiedy są to gwałty, czy użycie przemocy, a co dopiero tacy samozwańczy eksperci od pedofilii, czy psychologii, siedzący tutaj na forum i komentujący, że ten film jest jedną wielką mistyfikacją i polowaniem na pieniądze (chociaż zostało już podkreślone wielokrotnie, że żadnych pieniędzy na pewno nie dostaną od rodziny Michaela).

Najczęściej sytuacja wygląda przecież tak, jak opisali to w dokumencie panowie. Dziecko zna osobę ze skłonnościami pedofilskimi i ją darzy uczuciem, dlatego godzi się na pewne zachowania, chociaż ich nie rozumie. Społeczeństwo zostało chyba ogłupione kampaniami społecznymi Wojtka, lat 12, którzy siedzi w brudnym podkoszulku przed komputerem i wabi jakąś nieświadomą dziewczynkę, żeby ją zgwałcić za śmietnikiem. Nie żeby takich przypadków też nie było, ale trzeba skończyć z przedstawianiem pedofilów jako osoby z nizin społecznych, pogrążone w nałogach, bezrobotne, czy upośledzone umysłowo. Wielu z nich wykazuje się ogromną inteligencją, są często dobrze usytuowani, z zapleczem finansowym, uzależniając od siebie ofiarę, czy jej rodzinę (aby matka milczała, gdyby odkryła prawdę). Dzieci nie mają często żadnych szans w starciu z nimi.

użytkownik usunięty
tolerancja91

W której częsci swojej wypowiedzi okazałam agresje? bo ja uważam , ze jest stonowana, mimo tego, że zostałam obrażona.

Co do filmu. Czy mistyfikacja? cóż, myśle, że predzej czy później sie to okaze.
Co mi w nim nie koreluje z historią:
przechowywanie pamiątek
zdjęcia, bo chyba zdjęcia , które widzieliśmy na filmie, na których byli chłopcy z Michalem należały do rodzin molestowanych chłopców. Trzymać cos takiego, po co?
I końcówka, proroczy sen bratowej
łzy w końcówce filmu, jakby wyreżyserowane. Dlaczego na końcu? przecież nie płakał, nawet jak opowiadał, o tych najbardziej drastycznych scenach. Poleciały tak w podsumowaniu? bo tak wypadało?

Oczywiście, że podofila nie jest przynależna określonemu środowiskowi społecznemu. Kto mówi, że tak jest? Czasy" świetych krów" minęły. Mamy sprawe Cosbiego czy Weinsteina. Jednak uważam, że dopóki komuś nie udowodni sie winy sądownie, to ta osoba jest niewinna.Michael został prawomocnie uniewinniony. Więc dla mnie, dopóki, się to nie zmieni, jest niewinny.

ocenił(a) film na 8

"W której częsci swojej wypowiedzi okazałam agresje?" cały czas od początku. Wprawdzie agresja była bardziej skierowana wobec Jamesa ale piszesz to w wątku napisanym przez ofiarę molestowania. I cały czas podważasz zeznania facetów, mimo iż autorka wątku napisała (jako ofiara molestowania w dzieciństwie), że ma bardzo podobne doświadczenia co oni. No gratulacje.

tolerancja91

"(..) ale trzeba skończyć z przedstawianiem pedofilów jako osoby z nizin społecznych, pogrążone w nałogach, bezrobotne, czy upośledzone umysłowo. Wielu z nich wykazuje się ogromną inteligencją, są często dobrze usytuowani, z zapleczem finansowym, uzależniając od siebie ofiarę, czy jej rodzinę (aby matka milczała, gdyby odkryła prawdę)."
- przeciez dokładnie tak jak napisałaś, dzieje się to w przypadku pedofilów kościelnych.
Dziękuję za Twój wpis.

Rajwant

Tak, niestety duchowni w wielu miejscach na świecie są uosabiani jako pośrednicy człowieka z Bogiem, jakby byli jego ustami tu na Ziemi. Darzeni są ogromnym zaufaniem i traktowani jako najwyższe autorytety lokalnych społeczności. A to tak naprawdę ludzie, jak wszyscy inni. Ludzie często grzeszni, którzy pouczają swoich wiernych, jednocześni sami popełniając najgorsze z możliwych zbrodni. Nie ma cięższego grzechu niż zbrukanie niewinności dziecka. W dodatku połączone z wykorzystaniem swojej pozycji. To jest coś absolutnie niewybaczalnego i obrzydliwego. Bardzo ubolewam nad kondycją współczesnego Kościoła katolickiego, który niewiele ma wspólnego ze wspólnotą chrześcijańską sprzed dwóch tysięcy lat.

Z chęcią bym o tym popisała, bo tematem pedofilii zaczęłam się chcąc nie chcąc interesować kilka lat temu i niestety nie jest to tak egzotyczne i niespotykane, jak się jeszcze zwykło myśleć nie tak przecież dawno. Tylko że tutaj mamy wątek Michaela Jacksona i wolałabym w to nie wplatać pedofilów kościelnych. Oczywiście masz rację, że mechanizm zastosowano podobny, ale postać Jacksona jest wybitnie skomplikowana i trudna w ocenie, dlatego ciężko ją porównywać z proboszczem wiejskiej parafii.

tolerancja91

Zgadzam się całkowicie. Przykład dotyczył tylko kolejnych autorytetów, które nie są typem manipulanta z nizin społecznych.
Ale już ten wątek poboczny tutaj wygaszamy.

Natomiast wracajac do MJ z wielu subtelnych przesłanek z jego biografii (i z tego filmu i innych źródeł) jestem przekonana, że w dorosłym życiu odtwarzał swoją sytuację z dzieciństwa. Zresztą w znakomitym procencie to nic nowego.
Pozdrawiam

użytkownik usunięty
el_acido

Empatia do wirtualnej osoby? Ty powaznie? a skąd ja moge wiedzieć, kto siedzi po drugiej stronie? Przecież tego juz dzieci uczą, żeby nie wierzyć, kto sie za kogo podaje w necie, jakie historie wymyśla.. Tak postępują własnie min. pedofile.
Bez urazy, ale takie, a nawet mocniejsza historie, może napisać każdy.
Za stara jestem, zeby wierzyć w kazde slowo wyklepane na klawiaturze.

EOT

ocenił(a) film na 7

ok, z góry założyłaś, że wymyśliła sobie tę historię, natomiast wierzysz i usilnie bronisz niewinności typa, który jest dla Ciebie również kimś wirtualnym. Logic. Szkoda, że nie jesteś na tyle stara, żeby wiedzieć czym jest hipokryzja. 'I na pewno nie pisałaby o tym na publicznych forach.', spoko, ja znam takich co nie napisaliby o pobycie w szpitalu psychiatrycznym na publicznym forum, więc mogę teraz spokojnie założyć, że kłamiesz - idąc dalej Twoim tokiem myślenia.

użytkownik usunięty
el_acido

1. Michael w przeciwieństwie do Kaileena_Farah , nie jest osoba wirtualną. Sprawdź sobie definicje wirtualności

2. a czy ja napisałam, ze byłam w szpitalu psych.? W trakacie leczenia depresji , równie dobrze mogłam przebywac na onkologii. Ale racja , nie musisz wierzyć, jako i ja nie musze ;)

3. mylisz chyba hipokryzje z dystansem

4. nie, nie bronie. Pisze tylko co widziałam, i co mi nie pasuje w tej historii

użytkownik usunięty
el_acido

Na ten moment, Ty i inne osoby, które uznały Michalea za winnego, za pedofila, dokonały samosądu. Nie tak sie robi w cywilizowanym kraju. Od tego sa sądy, a nie subiektywne opinie osób.

Dan Reed nie jest altruistą, i nakręcił ten film nie w celach charytatywnych, żeby społeczeństwo uświadomic, ale żeby zarobić kase

Oczywiście, że tak. Nikt nie rozumie, że Hbo i Channel4 finansowało tę produkcję i płaciło reżyserowi, a być może także ofiarom/aktorom.

Bo sądy to zawsze są nieomylne prawda? Zwłaszcza gdy chodzi o osobę publiczną. Którą swoją drogą stać na najlepszych prawników.

użytkownik usunięty
mirekmazurkiewicz28

Temida jest slepa.
Afroamerykanin ktory odniósł kolosalny sukces. Wielu osobom sie to nie podobało. Mimo, że mamy XXI w, ciagle jest rasizm, i ciągle czarnoskóry będzie traktowany gorzej.

Jak ktos jest winny, sprawa nagłośniona na cały świat, są dowody ..... nie ma prawników, którzy by winna osobe wybroniły.

użytkownik usunięty
mirekmazurkiewicz28

Dwa procesy, i w obydwóch MJ uniewinniono. Jeden proces, mogło sie udać, to taka dywagcja na siłe. Ale dwa?
Dlaczego Culkin, Feldman nie zgodzli sie zagrać, dosłownie zagrać, bo to była gra w filmie Reeda? Mimo, że przekonywli ich Wade i Jim

Justyna_0288

Widzę że jak ktoś ma odmienne zdanie od Ciebie to od razu popiera pedofilie.

użytkownik usunięty
gacek870

Nie rozumiem, jak można tak podniecać sie tą historią, ze nie widzi sie w niej sprzeczności, które wręcz rażą.
A kto może popierać pedofilie? chyba tylko sami pedofile. Przeciez to logiczne.
Ale jak nie ma innego argumentu, to najlepiej walnąć i obrazić, że popierasz dewiacje

ocenił(a) film na 7

Podobny poziom wirtualności, widzisz go tak, jak pokazywali go w mediach, okładkę i podobiznę człowieka, w którą tak usilnie wierzysz. Od dziecka był produktem marketingowym, z którego ogromne profity czerpała cała rzesza ludzi: jego rodzina, producenci itp. Każda skaza na jego imidżu, to miliony strat dla wyżej wymienionych, więc zrozumiałe jest, że zrobiliby absolutnie wszystko, aby takie incydenty nie ujrzały światła dziennego - zamykanie ust milionami, groźby itp.
Jeżeli dla Ciebie dystans przejawia się w aroganckich, prostackich i z góry zakładających kłamstwo komentarzach takich, jak do Kaileena_Farah, to faktycznie masz jakiś problem.

Wow, MJ byłby dumny, że wśród swoich psychofanów ma tak wybitnych ekspertów psychologii dziecięcej, znawców mowy ciała, zachowań ofiar molestowania seksualnego.

'Ponoc Panowie leczyli sie u psychologów.
A co psycholog w taki przypadku doradza? pytanie retoryczne'. Jesteś psychologiem specjalizującym się w tej dziedzinie? Zapewne nie. No bo przecież, ci faceci powinni ciągle szlochać przed kamerą, bo tak to chyba wygląda? nie?
'Abstrahując od tego, który 7-latek lubi biżuterie?' - no nie wiem, zapewne na te ileś milionów 7latków na świecie jacyś się znajdą.
'Oczywiście, że nie sa to zachowania szablonowe, jednak są wg psychologicznego schematu', swoje oceny opierasz właśnie na szablonowych zachowaniach, gratuluję logiki myślenia.

' Może być wtedy emocjonalny dysonans, ale to w wieku dziecięcy, a nie dorosłym, jak już w pełni, jako osoba dorosła, wszystko rozumie. Rozumie, co ja spotkało. Nie tak działa ten mechanizm jak u tych panów. ' - wypowiedź eksperta vol. 23132, chyba nie jesteś świadoma tego, jak wieloletnie molestowanie i bytowanie z oprawcą wpływa na psychikę nawet osoby dorosłej, ciągnie się to całe życie - poczucie winy i wyuczone mechanizmy obronne, myśli automatyczne.

Najlepsze:
' A Ty za eksperta się uważasz? Sorry, ale nie musze Ci wierzyć w to, co napisała.
Lecząc się na depresję leżałam w szpitalu z kobietą molestowaną w dzieciństwie. Zwierzyła mi się z wielkim trudem. To, co mi opowiadała, i jak, bardzo kłóci się z tym, jak opowiadali to w filmie panowie molestowani.',

No ale jak sama napisałaś 'Oczywiście, że nie sa to zachowania szablonowe', po czym oceniłaś przez szablon, który stworzyłaś sobie na podstawie relacji jednej osoby.

użytkownik usunięty
el_acido

Piszesz, jakbyś cierpiał/cierpiała na afazje semantyczną.Masz problem z egzegezą. Twoja eksplikacja jest bardzo indolentna. Nie znasz, bądź nie rozumiesz pojęć, których używasz. Nie będę wymieniała wszystkich, bo nie mam tle czasu, co Ty, a moje zycie nie kręci wokół historii M.J
Ale nawet słowo, którego tak ochoczo używasz „psychofan” używasz bezzasadnie, robiąc z siebie semantycznego ignoranta.
Raz dałam wciągnąć w dyskusję poniżej poziomu wód, Więcej do tego poziomu ściągnąć się nie dam.
Pozdrawiam
EOT

Do osób, które tak a priori już Michalea zlinczowały. Osobiście, powtarzam to po raz kolejny, dla mnie ważne jest postanowienie sadowe, a nie to, „co ludzie mówią”
Samosąd był na Dzikim Zachodzie. Mamy XXIw, ale widzę, ze, co poniektóre osoby, mentalnie, do tamtych czasów wracają.


Nie jestem wielka fanka Michala, chociaż bardzo cenie jego twórczość, i nie mam takiej wiedzy jak jego fani. Dlatego pozwalam sobie wkleić link do wątku, gdzie kasiusia bardzo merytorycznie wyjaśniła wiele spraw i nieścisłości odn.. filmowej historii.

https://www.filmweb.pl/film/Leaving+Neverland-2019-825152/discussion/widzia%C5%8 2am+i+jestem+wstrz%C4%85%C5%9Bni%C4%99ta,3073310

ocenił(a) film na 7

wow, niezła próba nadrobienia braku argumentów jakimś pseudointelektualnym bełkotem ubranym w jakże wyszukane słownictwo - musiałaś się nieźle nagimnastykować.

ocenił(a) film na 1
Justyna_0288

A może po prostu fakty nie kłamią , a ludzie tak - szczególnie dla miliarda dolarów .

@vilka1 Poczytaj sobie o dwóch pojęciach: Child Grooming oraz Syndrom Sztokholmski to może trochę więcej zrozumiesz z ich zachowania. Oraz proszę Cię przestań generalizować. Nie każdy przypadek molestowania jest taki sam. Nie każda osoba molestowana jest taka sama i tak samo reaguje.

ocenił(a) film na 1
mirekmazurkiewicz28

..... ale definicja Syndromu Sztokholmskiego, chociaż poszerzona, to jednak w głównych aspektach niezmienna.
Juz pisałam, że w tym watku pojęcie tego syndromu jest nadużywane.
Ale OK, daj jego definicje

Nie każdy przypadek molestowania jest taki sam, ale szblon na osobę molestująca juz włożyliście

holly_12

Syndrom sztokholmski – stan psychiczny, który pojawia się u ofiar porwania lub u zakładników, wyrażający się odczuwaniem sympatii i solidarności z osobami je przetrzymującymi. Może osiągnąć taki stopień, że osoby więzione pomagają swoim prześladowcom w osiągnięciu ich celów lub w ucieczce przed policją.
Zwłaszcza to ostatnie zdanie wyjaśnia czemu obaj chłopcy zeznawali na korzyść Michaela. Zaznaczyć trzeba również że syndrom może występować w związkach. A jeśli Wade Robson i James Safechuck mówią prawdę to właśnie w takim związku byli z Michaelem.

Child grooming is befriending and establishing an emotional connection with a child, and sometimes the family, to lower the child's inhibitions with the objective of sexual abuse.

Zaś druga definicja polega na stopniowym zdobywaniu zaufania dziecka, często również rodziny. Po to aby budować relację z której można przejść na wyższy poziom że tak to ujmę. Michael stosował książkowy przykład właśnie groomingu. Najpierw urabiał rodziców poprzez zainteresowanie nimi, prezenty. Potem budowanie relacji z dzieckiem. Budowanie zaufania, dawanie im poczucia bycia kimś wyjątkowym.
Ile razy słyszymy o przypadkach pedofilii gdzie to właśnie przyjaciel rodziny okazuje się być osobą molestującą. Ile razy dziecko milczy bo oprawca mówi o współodpowiedzialności.

ocenił(a) film na 1
mirekmazurkiewicz28

To nie jest pełna definicja, ale OKI.
Wade i Jim, nie był, ani więzieni, ani przetrzymywania, ani odcięci od rodzin, kiedy owe uzależnienie może wystąpic
Może występować w związkach, tylko , że w tej definicji tez sie nie mieszczą.

Kurcze, a ja myśllam, ze to rodzcie urabiali jego, takie mieli parcie na kariere swoich pociech

ocenił(a) film na 1
mirekmazurkiewicz28

Tak tak u Safechucka syndrom Sztokholmski narodził się zapewne podczas molestowania w budynku stacji kolejki , która w ogóle nie istniała , a U Wade Robsona syndrom Sztokcholmski zakończył sie w 2011r w wieku 31 lat jak starał się o angaż jako główny reżyser w "MJ show Cirque du Solei " i go nie dostał . Ot tak nagle syndrom sztokcholmski odszedł w niepamięć jak zrozumiał ,że już nie zarobi kasy wioząc sie na plecach swojego przyjaciela i mentora MJ.
Ludzie obudźcie się !!!! Ci kolesie kłamią , a internet az tonie od informacji o udowodnionych kłamstwach tych dwóch oportunistów.

Ja pierdziele, ale jesteś wku...ca, szok :|

ocenił(a) film na 2
Kaileena_Farah

Właśnie to podejscie ofiar do oprawców nie daje mi spokoju. Jak to jest ze czasem ofiary ich nienawidzą a czasem wręcz kochają? Od czego to zależy? Na własnym przykładzie - miałam w dzieciństwie i w wieku nastoletnim różne sytuacje, nigdy nie było to nic hardkorowego, ale bywało tak że starsi faceci próbowali się do mnie zbliżyć i wyciągać łapy. Nigdy nie pozwoliłam na rozwinięcie żadnej z tych sytuacji, od razu urywałam kontakt a do nich czułam z automatu obrzydzenie.
BTW wydaje mi się że pedofilów jest w naszym otoczeniu więcej niż nam się wydaje.

ocenił(a) film na 1
Kaileena_Farah

Obudź się kobieto i nie podpinaj swojej historii pod te pseudo ofiary , bo nimi nie byli . Współczuje ci przeżyć ale zwyczajnie nie znasz faktów i udowodnionych kłamstw Robsona i Safechucka .
Robson przez 8 lat czyli cały czas tego rzekomego molestowania był w związku z bratanicą Jacksona Brandi , o czym nawet nie raczył wspomnieć w dokumencie i niestety twoja teoria o ich zakochaniu w MJ -zostaje obalona przez fakt niepodważalny .
A Safechuck tak bardzo kochał MJ ,że nie chciał rzekomo zeznawać w procesie w 2005r. Coś ta twoja teoria o ich miłości i niemocy odkochania się nie trzyma się kupy . Poza tym Safechuck nigdy nie był proszony o zeznawanie przez obrońców Jacksona. - to kolejne udowodnione kłamstwo .

ocenił(a) film na 1
Kaileena_Farah

Co jest większym odchyłem psychicznym syndrom Sztokholmski czy facet , który nie miał dzieciństwa i chce sobie przeżyć to dzieciństwo jeszcze raz ??
Zadaję to pytanie bo niektóre osoby wypowiadające się tutaj , które były molestowane i doświadczyły syndromu Sztokholmskiego ( czyli sympati / zakochania w oprawcy ) krzyczą tutaj , że nie da się tak zwyczajnie znienawidzić oprawcy .
Wytłumaczcie mi proszę wasze proces myślowe , które syndrom Sztokholmski uważają za coś wytłumaczalnego / normalnego co trzeba zrozumieć , jednocześnie NIE MA W WAS ZROZUMIENIA O KTÓRE TAK KRZYCZYCIE DLA SIEBIE DLA DZIECKA , KTÓREMU ODEBRANO DZIECIŃSTWO , KTÓRE PRACOWALO JUŻ W WIEKU 6 LAT I RÓWNIEŻ BYŁO OFIARĄ DOROSLYCH ROBIĄCYCH NA NIM KASĘ . Dlaczego wasze głowy odbierają odchył psychiczny jakim jest syndrom Sztokcholmski jako powód współczucia , natomiast dziecko pozbawione dzieciństwa , które w dorosłym życiu zachowuje się dalej jak dzieciak to od razu zwyrol i pedofil ?
Z całym szacunkiem i współczuciem dla molestowanych ale dla mnie większym skrzywieniem psychicznym jest zakochanie się w oprawcy niż facet pozbawiony dzieciństwa , który zwyczajnie chce sobie przeżyć to dzieciństwo jeszcze raz .
Jackson przejawiał wiele dziwnych zachowań ale wynikały one z tego ,że nie miał normalnego życia i miał obsesję ,żeby doświadczyć tego co stracił . Pracował już w wieku 6 lat , nigdy nie doświadczył zabaw z rówieśnikami Od dzieciństwa był izolowany z powodu sławy do tego stopnia ,że w jednym z wywiadów powiedział ,że boi przebywać się wśród ludzi . Nigdy nie miał okazji nauczyć się jakie zachowania odbiegają od utartych norm społecznych , a które mogą być odbierane jako dziwactwo . Miał w sobie ogromny żal straconego dzieciństwa, więc postanowił przeżyć sobie to dzieciństwo jeszcze raz .
Jackson żył jak w więzieniu . W tamtych czasach tłumy fanów wręcz rzucali się na niego i nie mógł nigdzie swobodnie wychodzić , a kiedy wychodził tamował wręcz ruch uliczny .
W wywiadzie z Martinem Baschirem powiedział o NEVERLAND że zbudował swój własny kawałek normalności z kinem , pakiem , wesołym miasteczkiem żeby chociaż trochę moc normalnie żyć . A ludzie pozbawieni wyobraźni , empatii i zrozumienia podpinają to wesołe miasteczko jako wabik pedofila . Wręcz niewiarygodne są procesy myślowe zachodzące w makówkach co poniektórych, którzy nie mogą zrozumieć ,że wybudował to dla siebie ,żeby normalnie żyć .
Owszem to dziwne z punktu widzenia nas osób z normalnym życiem ,że facet chce bawić się z dziećmi , gra z nimi w gry , robi z nimi wspólne nocowania ale nikt z nas nie wie jakie były by nasze zachowania gdyby to nam odebrano dzieciństwo i gdybyśmy doświadczyli izolowania z powodu sławy . Nikt z nas nie wie czy nie miałby podobnych lub innych obsesji . Poza tym skoro odchył psychiczny jakim jest syndrom Sztokcholmski to coś wg . Większości zrozumiałego i wytłumaczalnego to dlaczego człowiek skrzywdzony w inny sposób jest od razu zwyrolem i pedofilem .
Pragnę przypomnieć ,że 99 % dorosłych już dzieci bywających na Neverland zeznaje że MJ nigdy nie zachowywał się w nieodpowiedni sposób i był najmilszym człowiekiem jakiego kiedykolwiek poznali , a 1 % którzy go oskarżali to ludzie żądający kasy z czego Robson i Safechuck sami bronili przez lata MJ.

Kaileena_Farah

Ja Cię rozumiem. Również przeżyłam coś takiego, z tym, że była to trochę inna sytuacja. Jako dziecko poniżej 10 roku życia, jeśli nikt z Tobą nie rozmawia na tematy seksualności, nie zdajesz sobie sprawy, że może być to złe. Zwłaszcza jeśli ktoś zaufany zapewnia Cię że to dobra zabawa, a przede wszystkim zabawa!
Wydaje mi się, że wiek 6-7 lat, to moment kiedy przeżywa się największy poziom fascynacji druga osobą.
W ich przypadku tak jak moim ta osoba była zaprzyjaźniona, rozpieszczała i siebie i ich.
Przez lata człowiek się zastanawia... Czy to było molestowanie, skoro w tamtym momencie było to dobrowolne? Skoro sprawiało przyjemność?
On ich nigdy nie zgwałcił, nigdy nie robił nic wbrew ich woli. Jak już wszyscy zaznaczyli, to nie same akty były najgorsze, ale to co się działo z ich psychiką po tych wszystkich latach. Ciało zdecydowanie łatwiej jest uleczyć niż duszę.
Sama zrozumiałam to rok temu, a mam już 21 lat.
W dodatku przez cały okres dojrzewania zastanawiałam się nad swoją orientacją.

Elysee

Dokładnie tak, jak piszesz. Ludzie, którzy tego nie przeżyli, zdają się nie rozumieć (lub nie chcą rozumieć, jak faktycznie wyznawcy Jacksona), że pedofilia ma przeróżne oblicza, a życie i ludzka psychika nie są czarno-białe. Ale nie boli mnie to. Nie dam się uciszyć, ani zastraszyć. Ich argumenty można obalić w kilku zdaniach. Doszukują się spisku przeciwko Jacksonowi, nie dopuszczając do siebie kompletnie myśli, że spiskiem mogła być zmowa milczenia i zastraszanie świadków, czy ludzi zadających zbyt wiele pytań. Tak - sąd, czy służby też można przekupić. Wybacz zmianę tematu, ale od paru dni pozostaję w ogromnym szoku do czego zdolni są ci ludzie. Dostałam nawet pogróżki na priv po opublikowaniu tego wątku! Dlatego nie zamierzam się więcej udzielać.

Dla zainteresowanych (i ogarniających angielski), polecam poniższy artykuł. Bardzo ciekawa lektura z psychologicznego i socjologicznego punktu widzenia:

https://www.mjfacts.com/inside-cult-michael-jackson/

Kaileena_Farah

*fanatyczni, nie "faktycznie", niestety nie mogę edytować. Pisałam to pod wpływem emocji. Przez ludzi takich, jak trolle obrażający mnie w prywatnych wiadomościach, dotarło do mnie ostatecznie, że prawda nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko kult i wykreowany wizerunek. Nie oczekuję od nikogo współczucia, czy poparcia. Obrzydza mnie natomiast ten bezmózgi i okrutny atak na kogokolwiek, kto ośmieli się używać szarych komórek i ma własne zdanie.

ocenił(a) film na 1
Kaileena_Farah

Tak na marginesie, Wiadomość Prywatną, może wysłać do Ciebie tylko osoba, którą masz w "znajomych"
Hmmm ......

holly_12

Niestety - nieopatrznie taką osobę dodałam, po czym dostałam litanię hejtu. Jak się, zapewne, domyślasz - już nie jest moim "znajomym". Na reddicie natomiast hejtu było tyle, że prywatne wiadomości zablokowałam całkowicie. Ale przecież i tak Cię nie przekonam, prawda? Jestem zakłamana, bo skłaniam się ku innej wersji historii niż ta jedynie słuszna, traktująca Jacksona, jak boga.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones