PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=597670}

Kraina miodu i krwi

In the Land of Blood and Honey
6,5 4 329
ocen
6,5 10 1 4329
Kraina miodu i krwi
powrót do forum filmu Kraina miodu i krwi

Dobrze że Angelina nakręciła ten film, co prawda pokazuje jedną stronę tego konfliktu ale tą gorszą stronę. Mój znajomy służył w Kosowie w PKW KFOR i opowiadał co wyrabiali Serbowie. To co pokazuje ten film to nic w porównaniu do tego co widział i o czym nam opowiadał. Był tam dwie zmiany. Nie wytrzymał nerwowo i psychicznie.

carmen8_fw

Jak najbardziej się zgadzam. Wiadomo, że to tylko jedna strona historii, ale żeby nakręcić film trzeba było wybrać jedną z nich.

ocenił(a) film na 9
Kedda

Przecież ojciec Danijela opowiedział o "drugiej stronie". To nie jest tak w tym filmie, że w ogóle nie wspomina się o zbrodniach Muzułmanów.

carmen8_fw

a nie opowiadał o masowych morderstwach na Serbach dokonywanych przez bandytów z UCK? nie wiem czy wiesz ale Kosowo od zawsze było jest i będzie Serbskie! tyle sie mówi o Serbach, a czemu nikt nie mówi o tych mordach w Kosowie? chodzi o to że to prywatne państwo USA i Unii. Najnowszy rozbiór w Europie.

Maniek_39

Żadnych mordów się nie usprawiedliwia.

carmen8_fw

oczywiście że nie, ale niektóre zamiata się pod dywan, tak jak robi się to w Kosowie.

Maniek_39

Maniek_39 Dziękuję Ci, że są wciąż tacy ludzie, jak Ty, którzy wiedzą, że Kosovo zawsze było, jest i będzie serbskie! Jestem Serbką, która od najwcześniejszych lat swojego życia mieszka w Polsce. Wielu Polaków nie zna historii naszego państwa, ale Ci, którzy ją jednak znają, stają w naszej obronie. Europa już powoli otwiera oczy. I zaczyna widzieć, jakim błędem było uznanie niepodległości Kosova. Wszyscy dobrze wiemy, że USA jeśli rozpocznie wojnę, to zacznie ją bezpośrednio od środka Europy-od Kosova. I ciekawe, jak się będziemy bronić. To będzie atak od wewnątrz. Wracając do filmu - carmen8_fw, no dobrze, a co to ma znaczyć, że ukazuje się jedną stronę filmu (jak widzę bronisz filmu, używając słów samej Angeliny, która w ten sposób się usprawiedliwiała)? Nie powinno się ukazać całości? Uważasz, że my Serbowie, powinniśmy biernie czekać na atak i się nie bronić? Proponuję, abyś poczytał książki, w których jest opisana nasza historia. Warto, jeśli się wypowiadamy, wiedzieć dokładnie o czym mówimy. Nie mówię tego, bo jestem na Ciebie zła za te komentarze, ale chciałabym, byś znał prawdę.

AleksandraS1803

Powiem szczerze. Ty nie jesteś już Serbką lecz Polką. Szanuję Serbów za odwagę i "sztywny kręgosłup". Szkoda że w Serbii jest tak duża bieda widziałem jak przejeżdżałem. O wojnie i ludobójstwie w czasie wojny domowej nie ma co wspominać. Każda strona mordowała cywilów na masową skalę. Co oczywiście zasługuje na potępienie. Trzeba pisać jak jest a znaleziono sobie chłopca do bicia w postaci Serbów ot Niemcy i Ruskie odetchnęli z ulgą i znaleźli temat zastępczy "przykrywający" ich wybryki w czasie 2 wojny światowej (W 1 dzień we wszystkich swoich obozach Niemcy zabili więcej ludzi niż wy w czasie całej wojny). Mam nadzieję że szybko Serbia wejdzie do UE i wreszcie się odbuduje. Tak sobie myślę że jak w socjaliźmie Serbia(Jugosławia) radziła sobie całkiem całkiem to w UE dopiero da czadu :).

AleksandraS1803

W Polsce jest wiele osób, które zadały sobie trud, żeby przeczytać Waszą historię - mimo tego, że Holbrooke nazwał ją w oficjalnej swojej wypowiedzi "bullshitem" (13 IX 1995).
I wiele osób zdaje sobie sprawę, że jeśli przyjdzie moment, że Niemcom, Anglii i USA coś się bardzo będzie opłacało, to nie będą miały żadnego problemu, żeby nazwać "bullshitem" racje i historię dowolnego innego narodu w środkowej czy wschodniej Europie...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
carmen8_fw

a wiesz, co wyrabiali Chorwaci, Albańczycy, Bośniacy. ? czy tylko w Serbach widzisz tego złego ? :/

pixi222

Przeczytaj dokładnie mój koment a później się do niego ustosunkuj. Napisałem komentarz do tego filmu a nie do sytuacji panującej na Bałkanach. Napisałem, że Angelina pokazała tylko jedną stronę tego konfliktu.

carmen8_fw

dobrze przeczytałam :P napisałeś o pokazaniu 1 ze stron, ale "tej gorszej", a z tym się nie mogę zgodzić... to NATO-wska propaganda zrobiła ludziom wodę z mózgów pokazując Serbów jako najgorszych, a tam kurna wszyscy byli takimi samymi sku....ami

pixi222

Gadasz głupoty o natowskiej propagandzie. Od lat 70 przynajmniej 20 razy byłem na początku w byłej Jugosławii a potem w Chorwacji, Słowenii i Macedonii. Najpierw jako młody chłopak potem już osoba dorosła. Miałem znajomych Serbów w Belgradzie, Suboticy i Prisztinie. Przyjaźniłem się z jednym Albańczykiem z Kosowa. Rozmawiałem z tymi ludźmi może nie o wojnie ale o rodzinach, obyczajach i współżyciu społecznym. Mimo mojej sympatii do Serbów oni sami często mówili, że zrobią porządek w Jugosławii z innymi nacjami.

carmen8_fw

co nie zmienia faktu, że w mediach wyolbrzymiono zbrodnie Serbów przemilczając inne nacje, a ludzie sobie wbili do głów obraz "złego Serba-zbrodniarza" i tylko o to mi chodzi... a czytając różne inf. publikowane obecnie na spokojnie pisane to widać, że propagandy zachodu to było dużo i przekłamań nawet o Srebrenicy :/ sami dowódcy NATO nawet mówią, że nie bylo tak idealnie jak to pokazywano...

pixi222

Serbowie po prostu na miecz , mieczem odpowiedzieli. W przeciwieństwie do Albańczyków zawsze byli do Polski przyjażnie nastawieni. Chociażby pomoc w odbudowie zniszczonej przez wojnę Warszawy.
Konflikt bałkański pozornie się skończył, za to mamy w Europie najbardziej bandyckie państwo, jakie można sobie wyobrazić. Kosowo.

HRA

za to Polska zachowała się jak Wielka Brytania w czasie II wojny :/ Polacy Brytyjczykom nadal to wypominają, a zachowali się tak samo... hipokryzja totalna :(
A Kosowo to żal nawet mówić... Europie i USA łatwo jest zmuszać małe państewka do uległości i dawać niepodległość tym, którym akurat chcą i co jest im na rękę... A takiej Rosji to nie zmuszają do dania niepodległości Czeczenii, Inguszetii, Dagestanowi... Z silnym trudniej się walczy :P Albo Baskowie, Palestyńczycy... co to za wybiórcze zachowanie u polityków :/ lepiej stworzyć bandyckie państewko rządzone przez terrorystów płaszczących się przez zachodem i mafii rządzącej dużą częścią Europy...
P.S. ale w mediach to się kurna mówi o serbskiej mafii napadającej na autostradach, a o albańskiej cisza...

ocenił(a) film na 3
carmen8_fw

Człowieku ten konflikt trwał od...dawien dawna a w szczególności serbsko-chorwacki. Zobacz chociażby II wojne światową. Po której byli serbowie a po której chorwaci? Serbowie w partyzantce WALCZYLI o swój kraj a nie zaprzedawali się nazistom jak to np Chorwaci. Całe serbskie wiochy szły z dymem palone przez chorwatów ku uciesze, pomocy i przyzwoleniu nazistów. Gdy potem rządził Tito, trzymał mocną ręką całą Jugosławię i nie pozwalał na jakieś podziały jednak w ludziach ona ZAWSZE były. Były urazy do siebie nawzajem bo mieszkali jedni obok drugich a nic nie mogli zrobić. Mieszkali np z sąsiadami co im bliskich mordowali itd..itd.. Tu masz odpowiedź na to co słyszałeś od serbów.. Pewnie że zbrodnie są ochydne i nieludzkie jedna jest to też winą tego, że te wszystkie narody nie powinny być razem w kupie tak jak to było w Jugosławi, powinny być podzielone i pilnowane od dawna by się nie żarły...tak ta wygląda..Jak tam mogło być inaczej powiedz, po upadku tzw komuny w europie? Kiedy to zmieniało się wszystko, granice polityka itp.. Musiało to pierd..ąć właśnie tam, w skupisu najbardziej pokłóconych nacji europejskich mieszkających przez długi czas na tej samej ziemi.. Tam nie ma i nigdy nie było mniej i bardziej winnych...niestety. Dlatego tez mnie razi jak ktoś widzi tylko zbrodnie serbów...

ocenił(a) film na 3
carmen8_fw

Zapoznaj sie z tym kto to byli "Ustasze" w II wojnie Śwatowej, co wyrabiali na ludności cywilnej, w szczególności serbskiej. Jakie potworne i wymyślne zbrodnie robili. Faszystowskie SS mogło by sie jeszcze wiele od niech nauczyć. Piszesz o serbach zbrodniarzach? Bo to było całkiem niedawno? hmm. Dziwisz się że Ci Serb powiedział wrogo na innych? Nie mówili powodów nienawiści?

Oczywiście dawniej były tam jeszcze inne konflikty, jednaj od serbo-chorwackiego się zaczęło :(

Nie bronię zbrodni serbów czy ich samych, jednak trzeba oceniać OBIEKTYWNIE a nie na podstawie propagandy. Serbowie to naród twardy, zacięty jednak ZAWSZE kochający swój kraj. A my tutaj, oceniając Panie i Panowie, mamy swoje rozumy więc kierujmy sie nimi a nie stronniczymi ocenami czy filmami bądź co bądź tej urodziwej aktoreczki :)

Pozdrawiam Wszystkich

maaaniek

Wiem kto to ustasze - chorwaccy nacjonaliści. Nie chcę wracać do czasów drugiej wojny światowej i złego, które wyrządzili Chorwaci Serbom. Nic jednak nie tłumaczy serbskich mordów na kobietach i dzieciach chorwackich i bośniackich.

carmen8_fw

i tak samo nic nie tłumaczy mordów bośniackich, chorwackich i albańskich przede wszystkim na serbskiej ludności...
patrzmy na całość, a nie wycinek, który uznamy za ważniejszy...
nie można tak wyolbrzymiać zbrodni Serbów i całkiem zapominać, co inni robili i jak się zachowywało NATO i ONZ - zamiast zapobiegać patrzyło..., a można było uniknąć wielu mordów np. tej Srebrenicy...

pixi222

Nie wiesz na jakim forum jesteś? Odnoszę się do filmu a nie udzielam lekcji historii na temat zbrodniarzy serbskich.

carmen8_fw

odnosisz się do filmu pisząc o swoim koledze brawo :P

pixi222

W nawiązaniu do filmu

carmen8_fw

i ja nawiązuję do filmu, żeby przypomnieć o kwestiach pominiętych przez Angelinę :D

carmen8_fw

Nie udzielasz lekcji historii, powiadasz?
I dobrze , żeby tak zostało

HRA

Tak powiadam, a co będę pisał to zależy ode mnie.

carmen8_fw

Chorwaccy nacjonaliści katoliccy hehe

carmen8_fw

W filmie pod tytułem "Fabryka zła" pokazano Niemców w czasie IIwś jako dobrych ludzi ? W to także wierzysz ?

carmen8_fw

BS!! Jedni i drudzy tacy sami(w postępowaniu)...tylko niewinni cierpieli...chceta?!?Bijta się na polach bitwy a nie wśród ludzi,którzy nie wywołują konfliktów a ponoszą największe straty...po co komu kawałek ziemi? To jakiej narodowości jesteśmy nie zależy od nas tylko od ślepego przypadku...na takich opowieściach zbija się pieniądze i sławę,jak już pokazała A.Holland...za mało tego?? Może kolejny filmik z serii o uciśnionych żydach?? Nawiasem mówiąc nie jestem antysemitą...są inne tematy do realizacji dobrego filmu...np Rozstanie...

carmen8_fw

Trochę propagandowego, komercyjnego gówna a idioci znowu wszystko łykają broniąc biednych i zawsze niczemu niewinnych wyznawców religii pokoju.
Wprost nie mogę się doczekać kiedy ktoś nakręci wzruszającą opowieść o ostatnich wydarzeniach w Tuluzie gdzie biedny, dobry muzułmanin który zastrzelił w samoobronie kilkanaście dzieci został brutalnie zabity przez francuskich rasistów.

BEATAiDAMIAN

Ja również nie mogę się doczekać ;)...trzeba pamiętać,że po obu stronach barykady panoszy się zło.Dobro wynika z punktu widzenia...

ocenił(a) film na 3
gregorhspeed

Racja, punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia.....Pozdrawiam Wszystkich Was...z całym szacunkiem :) -maaaniek lub maaaniek2 i zapraszam po filmy na ex..... :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 6
carmen8_fw

Film jest genialny. Tyle w tym temacie. A jeśli by posłuchać tego co mówi sama Jolie, i tak dokładniej obejrzeć film, to dostrzeże się, usłyszy się ... ze np. ona ma nadzieje,że ktoś inny nakręci taki film ,który pokaże tę drugą stronę medalu ... ona nie była tego wstanie czuć ani widzieć inaczej.Co więcej sama mówi, że ona nie miała na celu i na myśli tworzenia dokumentu. Jestem pod wrażeniem wiedzy samozwańczych znawców tematu, gorąco państwu kibicuje jako najlepszym z możliwych kandydatów do twórców najlepszego najrzetelniejszego dokumentu ever!

carmen8_fw

Oj brednie wypisujesz.. Co wyrabiali Serbowie ? To samo co wyrabiali albańczycy tfuu. Kosovo? Jak w ogóle można było uznać niepodległośc Kosova. To jakby na Śląsk zjechali się cyganie, wyparli ludność narodowości polskiej, poprzez przyrost naturalny i zaczeli rządzić. Poczym reszta Świata uznaje ich za samodzielne państwo. Ku.. jakaś paranoja

BioHay

Naucz się czytać ze zrozumieniem. Nie pisałem tutaj o Albańczykach i o niepodległym Kosowie.

carmen8_fw

Umiem czytać doskonale. Cyt Mój znajomy służył w Kosowie w PKW KFOR i opowiadał co wyrabiali Serbowie

BioHay

Nie piszę o Albańczykach bo film ich nie dotyczył. Fakt jest taki, że Serbowie wymordowali więcej społeczności bośniackiej i chorwackiej niż odwrotnie.
Nie porównuję Serbów do Albańczyków.

carmen8_fw

Podaj przykład gdzie ich wymordowali ? Czy siejesz tylko Propagande NATO ? Fakt jest taki, że niema oficjalnych dowodów na mordy których niby dokonywali Serbowie. Zacznij myśleć samodzielnie.
Ja to widzę z innej strony. To by konflikt ciekawy i trudny, jak widzę do zrozumienia dla niektórych osób.

użytkownik usunięty
BioHay

Człowieku, czy ty w ogóle wiesz, co mówisz? Nie ma oficjalnych dowodów? Na jakim ty świecie żyjesz?
Wymienie ci tylko kilka, bo więcej to zajęłoby tu ze 200 stron:

ostrzał cywilów w Alei Snajperów - Sarajewo
masakra szpitala w Vukovarze
czystki w Zvorniku (są ogólnodostępne filmy w necie nawet!)
likwidacja strefy bezpieczeństwa w Zepie
ostrzał Gorażdże
3-letni cykliczny ostrzał Srebrenicy
likwidacja strefy bezpieczeństwa w Srebrenicy (ponad 8 tys. trupów)
słowa Mladicia do oddziałów nad Sarajevem: "strzelajcie do nich bezustannie, aż będą mieć dość" - do znalezienia w necie
dziesiątki tysięcy zgwałconych Muzułmanek i Chorwatek

Jeśli to według ciebie nie są dowody zbrodni serbskich, to współczuję ograniczenia umysłowego.

Żeby oddać sprawiedliwość, w ostatniej wojnie zbrodnie popełniały wszystkie strony bez wyjątku i też są na to dowody (na ich podstawie został skazany np. Gotovina).

Co do filmu, który właśnie obejrzałem - moim zdaniem nudny. Wolna akcja, dziwne dialogi, na plus tylko piękne ujęcia Sarajeva.
A zbrodnie w filmie? Gdzie tam są prawdziwe zbrodnie z tej wojny pokazane? Jeśli ktoś chce zobaczyć naprawdę, co się działo w tamtych wojnach, to proponuje obejrzeć "Harrison's flowers", "Savior", "Resolution 819", "Aleję snajperów" czy dokument "Srebrenica - a cry from grave". Przy tych filmach to "dzieło" Angeliny to bajka dla grzecznych dzieci.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
BioHay

Żeby komentować, to trzeba mieć argumenty i jakąś wiedzę!

BioHay

Kolega Rafal1976 Ci odpowiedział.
Masakra w Srebrenicy – funkcjonująca w światowej opinii publicznej nazwa masowych egzekucji wykonanych na około 8 000 muzułmańskich mężczyzn i chłopców przez zbrojne oddziały Serbów w dniach od 12 lipca do 16 lipca 1995 r. w czasie wojny w Bośni, w okolicach miasta Srebrenica. Masakra ta jest uznawana za "największe ludobójstwo w Europie od czasu II wojny światowej".
Po raz pierwszy od czasu wojny domowej w Bośni rząd Republiki Serbskiej w Bośni przyznał, że Serbowie zamordowali 7,5 tys. muzułmanów w strzeżonej przez wojska ONZ Srebrenicy.
Rząd Serbów bośniackich przyznał, że po wkroczeniu na krótko przed końcem wojny do tzw. bezpiecznej strefy w Srebrenicy, strzeżonej przez wojska ONZ, oddziały Serbów bośniackich zmasakrowały 7,5 tys. muzułmanów. Poinformował też społeczność międzynarodową o istnieniu 32 zbiorowych mogił ofiar tej masakry, z których 11 było dotąd nieznanych. Rządowy raport tej treści przekazano Międzynarodowej Komisji Poszukiwania Zaginionych (ICMP) w Bośni, co potwierdził w sobotę jej przewodniczący Gordon Bacon.

"Raport pokazuje - oświadczył Bacon - że dzięki presji politycznej możliwe jest uzyskanie odpowiedzi na pytania członków rodzin, którzy od prawie dziesięciu lat próbują się dowiedzieć prawdy o zaginionych ze Srebrenicy".

Raport jasno potwierdza, że okupacja dokonana przez wojsko i policję Serbów bośniackich w Srebrenicy została zaplanowana i przeprowadzona w trzech fazach: atak na Srebrenicę, selekcja ludności w celu oddzielenia kobiet i dzieci, eliminacja mężczyzn.

Do tej pory serbskie władze Bośni odmawiały przyznania, że ponad 7 tys. Muzułmanów zostało zamordowanych przez Serbów bośniackich po upadku Srebrenicy w lipcu 1995 roku.

Zbrodnia ta została określona mianem największej hekatomby w dziejach powojennej Europy.

Dotąd ekshumowano z różnych masowych grobów 5.000 ciał ofiar masakry, z czego około tysiąca zidentyfikowano za pomocą badania DNA. ICMP zapowiedziała rozpoczęcie w poniedziałek badania masowego grobu, znajdującego się pod miastem Bratunac.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
BioHay

Jeśli wszystkie zbrodnie podczas wojen w BiH i Chorwacji (o których, ja kwidzę, nie masz dużego pojęcia) uważasz za proragandę NATO, to faktycznie nie ma sensu z tobą dyskutować. Ale nie wciskaj innym tych swoich bredni.

O trollach już było ? Informację na ten temat są różne, zdania są podzielone. Przecież w tej wojnie nic nie jest oczywiste,
Tak interesuję się tym konfliktem od jakiegoś czasu i wiem napewno, że wina nie leży tylko po stronie Serbskiej.

carmen8_fw

Tutaj bardzo ładna Historia z lużnym podejściem do sprawy.
Ot co cała prawda
Dawno, dawno temu był sobie piękny kraj, który się nazywał Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii. Żyli w nim sobie razem Serbowie, Chorwaci, Bośniacy (właściwie to bośniaccy Muzułmanie, jakiś pajac z Wikipedii wymyślił im nawet nazwę Boszniacy), Słoweńcy, Macedończycy, Czarnogórcy i paru albańskich pastuchów. Wszystkim tym obywatelom brakowało nieco luzu i czasem patrzyli na siebie spode łba, bo mieli do wyrównania jakieś tam porachunki z przeszłości. Nic to jednak, ponieważ krótko trzymał ich za mordy człowiek-legenda, Josip Broz-Tito. Facet może i był wrednym komuchem urobionym we krwi po łokcie, ale za to jaki miał autorytet! A to pogonił kota hordom Führera w czasie II wojny światowej, nie oglądając się na przyjaciół ze Wschodu, a to później wypiął się na samego Wujka Soso i powiedział, że sobie poradzi bez niego w dziarskim marszu ku powszechnej szczęśliwości, no po prostu mąż stanu, nawet zgniły Zachód go szanował. Ale niestety, oprócz Lenina nikt nie żyje wiecznie, w maju 1980 r. marszałek kopnął w kalendarz i wszystko się wtedy pochrzaniło.

Sieroty po Przywódcy Narodów zaczęły od tego czasu kombinować, jak by tu wszcząć awanturę. Główkowanie zajęło im 11 lat, bo nigdy nie byli za dobrzy w te klocki. W 1991 r. szlag trafił władzę ludową w Jugosławii i powód się znalazł. Czerwoni przefarbowali się na brunatny kolor i postanowili urządzić mistrzostwa, który naród jest najważniejszy. W zaciętej rywalizacji najmocarniej napinali klatę Serbowie, ponieważ opanowali w większości armię, policję i władze centralne. Próbując trzymać wszystko w kupie, oberwali jednak mocno po pysku, dodatkowo reszta potraktowała ich czarnym pijarem i w związku z tym społeczność międzynarodowa dolepiła im etykietkę głównych sprawców całego zamieszania. Wiadomo, przegrani są zawsze winni, dlatego media do dziś wałkują jedynie temat zgotowanej przez Serbów masakry Muzułmanów w Srebrenicy, o krwawych wybrykach pozostałych nacji praktycznie nie wspominając.

Na marginesie nadmienić należy o czynnikach zewnętrznych, które nie pozostawały bez znaczenia wobec rozpoczynającej się właśnie nawalanki. Jeśli chodzi o raczej proserbsko nastawionych wschodnich towarzyszy, to początkowo nowy konflikt niezbyt ich zainteresował, ponieważ skupieni byli akurat na rozkradaniu tego, co zostało z najwspanialszego państwa w historii ludzkości. Stare demokracje natomiast zareagowały w typowy dla siebie sposób. Z jednej strony zachodni politycy, grając rolę mediatorów, nawoływali do utrzymania pokoju, a z drugiej razem z chciwymi korporacjami po cichu podliczali zyski, jakie może im przynieść napuszczanie jednych Jugosłowian na drugich. Najbezczelniej w tym gronie dokazywała dopiero co zjednoczona banda chytrych Niemiaszków, która poprzez wspieranie tendencji odśrodkowych (za pomocą tradycyjnych konszachtów z Chorwatami) w prostacki sposób próbowała budować własną strefę wpływów na Bałkanach (jak za starych, dobrych czasów).

Wojna w Kosowie W Kosowie, rdzennej serbskiej ziemi, ze względu na mnożenie się jak króliki znaczną większość stanowili kosowscy Albańczycy. Biorąc przykład ze swoich braci z macierzy, trudnili się oni tradycyjnymi albańskimi zajęciami takimi jak: handel żywym towarem, pozyskiwanie na przeszczepy organów od żywych dawców, produkcja i przemyt narkotyków, pranie brudnych pieniędzy oraz masowa dystrybucja broni. Knując cichaczem od dawna, doszli do wniosku, że skoro wszyscy zerwali się Serbom z łańcucha, to warto by było też co nieco ugrać i w rezultacie w 1996 r. wypuścili na ulice swoją bandę znaną jako UCK, czyli Armia Wyzwolenia Kosowa. W odpowiedzi spadły im na grzbiet policyjne represje, no i się znowu zaczęło.

Eskalacja (trudne słowo) konfliktu nastąpiła w 1998 r. po interwencji regularnej armii Jugosławii. Jak to na wojnie bywa, każda ze stron miała trochę na sumieniu. Kosowscy Albańczycy podnieśli jednak wielkie larum, jacy to oni są biedni, skrzywdzeni i poszkodowani, więc sprytnie udało im się wmówić światowej opinii publicznej, że wszystkiemu jak zwykle winni są Serbowie. W wyniku tej agitacji naiwni frajerzy z Zachodu, mając daleko gdzieś rezolucje ONZ, spuścili ze smyczy NATO, które od marca 1999 r. zaczęło testowanie swoich sił powietrznych, zrzucając bomby (oczywiście pokojowe) na Belgrad i okolice. Wskutek tej delikatnej perswazji Serbowie zgodzili się w czerwcu 1999 r. na podpisanie pozozumienia. Na jego mocy do Kosowa wkroczyły międzynarodowe siły KFOR i pałętają się tam bez celu do dziś.

Kosowscy Albańczycy, rozzuchwaleni powodzeniem rozróby, postanowili pójść za ciosem, siejąc terror gdzie tylko się da. W tym celu rzucili hasło Wielkiej Albanii i porozglądali się po sąsiadach: Serbii, Czarnogórze, Grecji i Macedonii. W 2001 r. zaczęli brzydko bruździć w tym ostatnim kraju, jednak Fyromczycy kolejny raz nie przejawili ochoty na bijatykę i nie mogąc sobie samodzielnie poradzić z bandziorkami, wezwali na pomoc NATO, które do tej pory wszędzie wpychało się z buciorami bez zaproszenia. Sojusz wyraził zadowolenie, że w końcu naprawdę może się komuś na coś przydać i bijąc islamistów pałą przez łeb, szybko usadził hołotę. Misję porządkową w 2003 r. przejęła (ku wściekłości i rozpaczy Macedończyków) Unia Europejska.

użytkownik usunięty
BioHay

Jak już cytujesz jakieś źródło (nawet nonsensopedię), to wyisl się chociaż, żeby wziąć to z cudzysłów!

A korzystanie z takich "źródeł" świadczy po raz kolejny o twojej całkowitej indolencji umysłowej na temat Jugosławii i jej rozpadu!

Chociaż, oddając sprawiedliwość, nonsensopedia tę wojnę przedstawia akurat w miarę poprawnie!

Jak nie urok to sr.. Gościu gadaj z sensem a nie cudzysłowach będziesz opowiadał.
Ą ę a w głowie gó.no.
Chyba już na nikim nie robią wrażenia teksty typu opośledzenie umysłowe, lub brak inteligencji, Przerabialiśmy już to.
Zresztą, daruję sobie z tobą dyskusję.
Ja widzę to tak Ty odbierasz inaczej. Zdania są podzielone. Także idz ąkać, ękać z kimś innym.

użytkownik usunięty
BioHay

Tu nie chodzi o odbiór tylko o suche fakty - a ty jak widzę nie masz żadnej wiedzy na temat wojen w Jugosławii (pewnie nawet nie wiesz ile ich było!). Poczytaj trochę, pooglądaj, poszukaj, dokształc się - wtedy możemy dyskutować.

Fakty są niezaprzeczalne:
Zbrodni dokonywały wszystkie strony konfliktów: Serbowie (i ci rdzenni, i chorwaccy, i bośniaccy) i Chorwaci, i Muzułmanie. Zdecydowanie najwięcej zbrodni popełnili Serbowie. I o ile inni popełniali je w miarę dyskretnie, tak Serbowie z niczym się specjalnie nie kryli (poza Srebrenicą, ale to już była zwykła eksterminacja), nawet swoje zbrodnie nagrywali, fotografowali i pokazywali. Sporo tego jest w necie - można znaleźć. Nie unikali również świadków. Dlatego też dowody ich zbrodni są doskonale udokumentowane - i dlatego to oni są głównie sądzeni w Hadze.

Sa to fakty niepodważalne - więc nie wciskaj ciemnoty, że nie ma na coś dowodów - dowodów, które każdy pierwszy lepszy może sobie łatwo znaleźć, nie trzeba być prokuratorem haskim.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones