PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=858091}

Judasz i Czarny Mesjasz

Judas and the Black Messiah
6,5 7 664
oceny
6,5 10 1 7664
6,6 26
ocen krytyków
Judasz i Czarny Mesjasz
powrót do forum filmu Judasz i Czarny Mesjasz

Oczywiście prawa obsesji Hoovera - przekleństwa Ameryki, rasisty i podłego człowieka. To mocny film, pokazuje bez "lukru" jak działał rasistowski system w Ameryce. Dobrze, że pojawiają się takie obrazy, bo już najwyższy czas żeby rozliczyć te zbrodnie. Jak pisze jeden z recenzentów: "Poza tym to cud, że „Judasz and Black Messiah” powstał. Niemożliwe to było pod koniec lat sześćdziesiątych, kiedy to się stało. Nie było też możliwe w latach siedemdziesiątych, a nawet osiemdziesiątych. Byłoby to postrzegane jako niebezpieczne dla naszego społeczeństwa, ale teraz jest to niezbędne dla naszego uzdrowienia". (https://www.sfexaminer.com/entertainment/judas-an-essential-look-at-black-panth er-history/).
Daniel Kaluuya jest charyzmatyczny i daje wspaniały występ. Zasłużył na Złotego Globa.

ocenił(a) film na 3
Agatonik

chyba chamerykańskiego społeczeństwa, nas to nie dotyczy

ocenił(a) film na 8
Globa

Akurat to nas na szczęście nie dotyczy. Inne rzeczy mamy za uszami.

ocenił(a) film na 3
Agatonik

Mamy ? ja jestem dobrym człowiekiem , pisz za siebie . Jak to mówią ,,niech każdy bije się we własne pierwsi''

ocenił(a) film na 8
Globa

Mamy jako społeczeństwo.

ocenił(a) film na 3
Agatonik

Ja myślę że niech każdy z osobna odpowiada za siebie wtedy jako społeczeństwo będziemy lepsi.A tak jeden z drugim, drugą chce poprawy ale zamiast zacząć od siebie poucza innych także zostaje przy swoim zdaniu ,,każdy bije się we własne piersi"

ocenił(a) film na 8
Globa

Oczywiście tak powinno być - każdy powinien zacząć od siebie. Ja też uważam siebie za porządnego człowieka i oprócz pewnie jakichś drobnych rzeczy nikomu w życiu nie zrobiłam niczego złego (mam taka nadzieję). Ale nawet jak zbiorą się tysiące "dobrych ludzi", a system społeczno - polityczny jest zły, do władzy dochodzą populiści i zwykłe kanalie, to niestety wielu tzw. "dobrych ludzi" daje się kupić. Bo nie wystarczy być dobrym. Trzeba jeszcze być odważnym, myślącym samodzielnie i niezależnym. A przede wszystkim nieobojętnym. "Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił" (Edmund Burke)

Agatonik

A czy mogłaby Pani podać przykłady tych złych rzeczy które robilismy jako społeczeństwo?

ocenił(a) film na 8
ksopgiel

Historycznie, parę łagodniejszych: https://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/07/28/10-wydarzen-z-polskiej-historii-o-k torych-wolelibysmy-nie-pamietac/
Obecnie też nie możemy być dumni z antysemityzmu, rasizmu, homofobii. A fakty znajdują się też na tym portalu w wypowiedziach wielu osób.

Agatonik

ktokolwiek piszący o braku pomocy dla ŻOB i powstania w getcie to kompletny ignorant nie znający historii , to samo tyczy się witania Niemców przez ludzi którzy byli pod butem sowietów (brak znajomości historii i realiów) ,tak samo budowa umocnień na co rzutowały dwie sprawy Niemcy ludzi którzy nie chcieli tego robić mordowali oraz to co robiła armia ZSRR na terenach uznawanych za niemieckie.
To samo tyczy się grabieży mienia , zdarzało się to ale grabiono tylko to co zostawili po sobie Niemcy jak również do 1941 wysiedlano Polaków z domów aby tworzyć dla Żydów getta . To wszystko to są bardzo skomplikowane wielowątkowe zagadnienia , wielokrotnie opisywane w dobrych źródłach. Natomiast przestawianie tego z dzisiejszej perspektywy w pominięciem realiów lat wojny jest oburzające.
Praktycznie każdy z tych 10 pktów przedstawiony został jednowątkowo bez pokazania kontekstu czy realiów historycznych jakie ówcześnie panowały na świecie.

Natomiast czy Polacy są rasistami? W pewnym stopniu są ale nie bardziej niż inne narody. Czy są antysemitami ? Można spokojnie stwierdzić że ta niechęć jest dużo mniejsza od Żydowskiego antypolonizmu a spowodowana jest głównie nieprawdziwym przedstawianiem historii IIwś , ostatecznego rozwiązania oraz bezprawnymi roszczeniami (zabezpieczonymi umowami inedeminizacyjnymi).
Jeśli chodzi o homofobię ja nie odczuwam nieokreślonego lęku przed osobami o innej orientacji seksualnej , podejrzewam że Pani również . Jednakże nie godzę się aby moje dziecko wbrew mojej woli było uczone poglądów które uważam za niepoważne(na co pozwala mi Konstytucja RP).

Bardzo łatwo jest zarzucać społeczeństwu konkretne przywary na bazie opinii jego wybranej części jednocześnie takie ogólne ujednolicanie jest po prostu nie uczciwe.

ocenił(a) film na 8
ksopgiel

Zdaję sobie sprawę, że to nie jest opracowanie historyczne i każdą sprawę należy rozpatrywać w kontekście. I oczywiście nic nie jest takie proste jakby się wydawało. Można nawet usprawiedliwić seryjnego mordercę, analizując jakie okrutne miał dzieciństwo. Ale fakt pozostaje faktem - mordował. Pewnie różne były przyczyny takiego a nie innego postępowania niektórych Polaków. Ale to nie usprawiedliwia ich czynów. Uczciwie jest przyznać się po prostu, rozliczyć, wyciągnąć wnioski i wreszcie zacząć patrzeć w przyszłość a nie bronić z góry przegranej sprawy. Odwaga w przyznaniu się do błędów cechuje dojrzałe społeczeństwa. Zaprzeczanie - zakompleksione i słabe, z chwiejnym systemem wartości.

Agatonik

Co za bzdury, że niby tylko zakompleksione i słabe społeczeństwo nie bierze na siebie winy za najobrzydliwsze czyny osób które kiedykolwiek do niego należały? Czyli jeśli w ktoś z Twojego miasta zamordował kiedyś kogoś z innego miasta, to powinnaś przeprosić mieszkańców tamtego miasta? Czy jeśli tego nie zrobisz okażesz się osobą słabą i zakompleksioną??

ocenił(a) film na 8
manek_ja

Jeżeli będę temu zaprzeczać, kłamać, oburzać się że jak ktoś śmie posądzać obywatela mojego miasta o tak niecny czyn - tak! Jestem osobą słabą. Za każdym razem kiedy "wybielamy" siebie, społeczność lub naród wynika to z kompleksów i kamuflowanego poczucia winy i wstydu.

ksopgiel

Dobrze, że jest jakiś głos rozsądku, bo "ręce opadają" od tego co pisz Agatonik. W porównaniu z niektórymi naszymi sąsiadami naprawdę nie powinniśmy mieć sobie (jako narodowi) wiele do zarzucenia. Możemy przeprosić za to, co zrobiliśmy złego, ale jednocześnie nie możemy dawać "ofiarom" przyzwolenia na wszystko i okazywać im swojej słabości, bo one to szybko wykorzystają, co widzimy na przykładzie Afroamerykanów, oraz Żydów.

ocenił(a) film na 3
Agatonik

Mam pytanie do Pani a tak w ogóle to o co chodzi jaki jest cel Pani wypowiedzi ? proszę mi na spokojnie dopowiedzieć

ocenił(a) film na 8
Globa

Dyskusja zaczęła się od Pana wypowiedzi: "Ja myślę że niech każdy z osobna odpowiada za siebie wtedy jako społeczeństwo będziemy lepsi. A tak jeden z drugim, drugą chce poprawy ale zamiast zacząć od siebie poucza innych także zostaje przy swoim zdaniu ,,każdy bije się we własne piersi" Polemizuję z Panem, że nie wystarczy jednostkowo być dobrym, tylko grupowo należy przeciwstawiać się aktywnie złu.

ocenił(a) film na 3
Agatonik

Czytałem Pani wypowiedź, widzę awatara ,,jebać pis'' rozumiem że ma Pani lewicowe poglądy. Zadam pytanie czy będziemy walczyć z całym złem czy tylko tym z prawej strony? Czy uważa Pani (przepraszam za te ciągłe Pani:) że jesteśmy źli jako Polacy czy ogólnie jako ludzie. Czy krytykuje, wytyka błędy bo nas kocha i chciała by zmienić w lepszych ludzi czy porostu nas nienawidzi ? Czy jest cokolwiek z prawej strony co by Pani zaakceptowała? i czy zauważa Pani jakieś złe rzeczy na lewej stronie
P.S proszę nie patrzeć na moje błędy ortograficzne , stylistyczne itp.

ocenił(a) film na 3
Globa

A przypomniałem sobie czy jako naród, społeczeństwo mamy według Pani jakiekolwiek dobre cechy ?

ocenił(a) film na 8
Globa

Ale dużo pytań:))
1. zło jest złem - czy z prawej, czy z lewej, czy po środku
2.Polacy nie są narodem wybranym i składają się z ludzi - niektórzy, tak jak w krajach na całym świecie zdarzają się źli. Ale jak ci źli dochodzą do władzy, albo zaczyna dominować ideologia promująca podziały między ludźmi, szczująca jednych na drugich, gdy rola religii jest nadmierna - to przeradza się to w zło "narodowe" (przecież to ostatnio takie słowo, którego trzeba używać wszędzie)
3. Oczywiście, że boli mnie tyle zła lub głupoty. Uważam, że najważniejsza jest edukacja, która w Polsce podupada od wielu lat. I piszę taki rzeczy z bezsilności, rozczarowania, niezgody na to. Nie ma w tym nienawiści. Jest złość, ale nie nienawiść
4. Prawica w wydaniu pisowskim czy trumpowskim jest dla mnie nie do zaakceptowania. Ale tak naprawdę to populiści.
5. Nie przepadam za prawdziwą lewicą, bo to też populiści gospodarczy. Nie podobają mi się postulaty zlikwidowania umów cywilno-prawnych, bo wielu ludzi straci pracę, Wyznaję poglądy liberalne.
6. Naród nie ma cech, to stereotypy. Ale potrafimy się na krótko zmobilizować w sytuacji zagrożenia i gdy nam zależy jesteśmy naprawdę pracowici.
A jakby Pan odpowiedział na te pytania?
*chętnie nie będę używać formy Pan/Pani - nie cierpię tego.

ocenił(a) film na 3
Agatonik

OK najpierw się przedstawię mam na imię Maciek ale nie musisz się przedstawiać jeśli nie masz ochoty. Piszmy na ty
1 zgadzam się widzę je wszędzie, mało tego niewielu jest ludzi naprawdę dobrych czy ostatecznie złych( banał)
2 jestem chyba prawicowy ale śmieje się z ,,Narodu wybranego z przedmurza chrześcijaństwa, Wielkiej Lechii czy innych tego typu pierdół. Po prostu kocham swoją ojczyznę i rodaków, co mi nie przeszkadza widzieć naszych wad i naszych zalet.
3 EDUKACJA!!! i to by wystarczyło za komentarz;) mam 47lat i nic się nie zmienia . TO naprawdę Syzyfowa praca .
4 Teraz cię zagotuję lubię Trumpa i Jarka, ale ręki bym nie dał sobie za nich uciąć. Widzę bardziej w nich narzędzia i co powtarzam wszystkim z żadnym z nich ślubu nie brałem jak mnie wkurzą to ich pogonie , w pewnym sensie chyba wszyscy politycy są populistami
5 Ja też lewicy nie lubię ale bardziej za brak odcięcia się od poprzedniego systemu jak czytam że komuna była luks albo o obronie Armii Czerwonej to mnie skręca i rzeczywiście ich niektóre pomysły to kosmos
Jeśli chodzi o liberalizm to nie bardzo mu ufam, ja sobie poradzę w każdych warunkach jestem dobrym rzemieślnikiem ale bał bym się o tych mniej zaradnych .
6 Zgadzam się z tobą nawet bardzo, bolą mnie stereotypy Polacy to Polacy tamto jesteśmy po prostu ludźmi i jako tacy posiadamy wady i zalety. chciałbym żebyśmy lepiej się dogadywali jako naród.
P.S fajnie odpisałaś ksopgiel

ocenił(a) film na 8
Globa

Hej, Maciek. Moje imię proste do rozszyfrowania. Dzięki za odpowiedzi. Takie miłe rozpoczęcie dnia, że możemy sobie porozmawiać, nawet jak się w niektórych kwestiach różnimy. Jak widać - nie jest ich wcale tak dużo. Chyba tylko nie zgodzę się z jednym: ta obecna lewica (oprócz dziadersów) nie wychwala komuny ani tym bardziej Armii Czerwonej. Przynajmniej ja tego nie zauważyłam. Do komuny to bardziej JK nawiązuje i czuję w nim jakąś tęsknotę za nią i między innymi dlatego jest mi z nim nie po drodze. Pozdrawiam serdecznie.

ocenił(a) film na 3
Agatonik

Hej, Agata tak o dziadersów :) :) :) chodziło, Czarzatego i reszte post komuny. JK przegina , choć nie mogę odmówić mu inteligęcji( ale źli inteligentni są najgorsi bo zdają sobie sprawę że źle robią)
A to że nie dużo się różnimy też jest miłym zaskoczeniem. Chociaż na dobrą sprawę to pewnie większość ludzi podobnie myśli, żyć godnie itp. A jednostek wybinie złych jest naprawdę mało. Z nowej lewicy lubię wikinga:) zawsze zapominam jego nazwiska. Pozdrawiam serdecznie

ocenił(a) film na 8
Globa

Adrian Zandberg?

ocenił(a) film na 3
Agatonik

Tak on

ocenił(a) film na 3
Agatonik

Myślę że z nim mógłbym pogadać

ocenił(a) film na 3
Agatonik

Wszystkiego najlepszego z okazji dnia kobiet jeśli go obchodzisz

ocenił(a) film na 8
Globa

Tak średnio. Mój mąż i syn urodzili się 8 marca. Ale dziękuje.

ocenił(a) film na 3
Agatonik

To wszytkiego najlepszego dla chłopaków

Agatonik

Wtrące się w rozmowę, nie mów że PIS to prawica, bliżej im do Etatystów chodź nawet Etatyśći nie niszczyli prywatnej gospodarki. Od XX prawica, ma gospodarkę wolno rynkową lub inaczej nazywaną gospodarką liberalną. Prawice masz w większości krajach, Azjatyckich jak Singapur, Tajwan Korea Poł. Lub Japonia. Tak samo skrajna Prawica to Monarchia, Arabia S, Katar czy Iran lub Izrael. Ńawet Chadecy i PO w założeniu było partiami centro Prawicowymi. PO stała sie z gosp. Liberalnej / Socjaldemokratami słynny podatek VAT itd. Plus polityka Niemiecka. Chadecy mimo że utrzymują, Gosp wolno rynkową i stawiają dalej np. na węgiel, to postawili też na wpuszczenie, emigrantów i socjalne rozdawnictwo. Jednak już się mówi, że po odejściu Merkel, będą robić koalicję z Afd skrajną prawicą Niemiecką. W Stanach masz, typowy Korporcjalizm dobrze to pokazuje dokument BAGNO z HBO. Pss. W Polsce nigdy nie było prawdziwej Prawicy tzn. Konserwatywnych liberałów. Jedynie było zalążek w postaci, ustawy Wilczka z 13.12.1988, ale już w latach 90 zaczęli wracać do gosp. I kolejne gówna nakładac i powrót do Socjaldemokratycznej gosp.

Globa

Dlaczego niby "jebać pis" miałoby oznaczać lewicowe poglądy?

ocenił(a) film na 3
nietzsche

Dlatego

Globa

Aha, czyli jesteś debilem, to tak jak myślałem

ocenił(a) film na 3
nietzsche

Ssij jaja

Globa

Bawią mnie tacy kolesie,jak ty,którzy myślą,że pis to prawica.Choć ignorancja wcale nie jest śmieszna.Pis to narodowy socjalizm w pełnej krasie,państwo ,które zagarnia wszystko i kładzie łapę na wszystkim,państwo,które podnosi podatki i wymyśla nowe "daniny",żeby zabrać ciężko pracującym ludziom i dać Januszom i "madkom".Wybacz,ale jak wielu "prawaków"nie mylić z prawdziwymi prawicowcami,jesteś niedouczonym kretynem.Proponuję doinformować się w temacie partii i ruchów politycznych,a potem się wypowiadać.

ocenił(a) film na 3
Obsidian_fw

A gdzie kùtasie napisałem że Pis to prawica , zgadzam się z jednym że to narodowi socjaliści . A po zatym to ssij jaja

Globa

Twoja pokraczna dedukcja że "jebać pis"oznacza lewicę twoim zdaniem,poza tym lubisz Jarka,a drażnią cię niby pozostałości po komunie,tymczasem to sam Jarek jest największą pozostałością po PRL i głównie do takich kieruje swoją ofertę

ocenił(a) film na 3
Obsidian_fw

Marudzisz, a Jarek będzie kiedyś imperatorem

ocenił(a) film na 6
Agatonik

to kompletnie nie świadczy o polakach. to co tam się wydarzyło nie ma żadnego znaczenia.

ocenił(a) film na 9
Agatonik

Gdzie można obejrzeć film? W jakimś kinie go grają, platforma streamingowa?

Gracu999

Aktualnie to chyba tylko z pajretbeja.

Agatonik

Masz rację, dostał nawet Oscara. Z tym, że jest to film, nie obraz. Obrazy wiszą w galeriach.

ocenił(a) film na 8
eltoro10000

Wiem, że dostał Oskara. Czepiasz się z tym "obrazem":))

Agatonik

Domyśliłem się, że wiesz. Pisałeś to przed galą.
Może i czepiam, ale bez złych intencji. Tak się naprawdę nie powinno mówić o filmie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones