PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=659452}

Ja, Olga Hepnarova

Já, Olga Hepnarová
6,3 9 032
oceny
6,3 10 1 9032
5,1 18
ocen krytyków
Ja, Olga Hepnarova
powrót do forum filmu Ja, Olga Hepnarova

W filmie zamiłowanie Olgi do literatury zostaje potraktowane po macoszemu co jest swoistym niedopowiedzeniem. Czy jest to zamierzone ukrywanie ideologicznych korzeni przez scenarzystów, trudno dociec. Przyłapana na spoczniku zaczytuje się Spokojnym Amerykaninem (1955) Grahama Greena. Powierzchownie książka nie zdaje się być żadną wskazówką. Od powieść o bezsensie, śmierci, miłostkach i zderzeniu kultur i cywilizacji. Czerwona lampka zapala się gdy przyjrzymy się Greenowi czyli głównemu współpracownikowi Kima Philby. Pracującego pod przykrywką w MI6 dla INO NKWD, szpiega należącego do siatki Cambridge. Green miał poglądy katolickie, komunistyczne i nie znosił Amerykanów a prywatnie był przyjacielem Fidela Castro. Jego książki w czasach cenzury w Polsce nie miały się czego bać, służyły "sprawie".


Jakich ukochanych autorów Hepnarovej nie pokazuje nam film, a są istotni dla
zrozumienia dodatkowego wektora który wpływał na jej osobę:

1.Sigmund Freud - sięgała po niego w poszukiwaniu porad do uleczenia swojego życia seksualnego i zrozumienia swojego popędu, co jest poruszone w filmie. Bliska jest tu także krytyka religii wsparta Marksem i Feuerbachem.

2.Franz Kafka - utożsamiała się z bohaterami jego powieści i ich kafkowską
sytuacją czyli "kafkaesk". Odgórna kontrola od nieokreślonej władzy, niepewność i poczucie zagrożenia było jej towarzyszem.

3.Albert Camus - uważała się jak on za głęboką humanistkę, osamotnioną w swoim pojmowaniu świata. Wykluczoną z otoczenia i rzewną do tego stopnia iż była zdolna oddać życie dla wolności. Warto zaznaczyć iż Camus został wydalony z Francuskiej Partii Komunistycznej za różnicę zdań a nikt tam przypadkowo nie trafia.

4.Jean-Paul Sartre - twórca własnej socjologii marksistowskiej zafundował jej pytania bez odpowiedzi typu: "Co to znaczy być istotą ludzką?" i niemożność trwania w wolności ponieważ jest ona udręką, niezbywalnym ciężarem.

5.Rainer Maria Rilke - III Rzesza wykorzystała go przeinaczając sens jego dorobku i sprawiła iż był poczytnym egzystencjalistą. Tak zapewne trafił w jej ręce. Niedoskonałość natury ludzkiej, samotność i dążenie do spokoju. Ten autor doświadczony IWŚ był dla niej stworzony.

6.Vítězslav Nezval - Członek Komunistycznej Partii Czechosłowacji zaszczepił w niej potępienie postępu technicznego, uzewnętrznianie się przez surrealizm, nienawiść do burżuazji.

Obraz z filmu jest niepełny. Czy Czesi chcą wybielić Olgę i przy okazji siebie? Wszystko jest tu niby zgodne z prawdą ale rzeczy niewygodne jak lewicowe poglądy się ukrywa!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones