PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=525}

Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
8,1 305 022
oceny
8,1 10 1 305022
8,4 36
ocen krytyków
Gwiezdne wojny: Część V Imperium kontratakuje
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje

Oglądałem ponownie w TVN! I to jest zdecydowanie najlepsza część tego uniwersum.

Fabuła/scenariusz - Genialne! Trzymające w napięciu od pierwszych minut filmu. W sumie to już od napisów. Film nie daje mi jako widzowi się nudzić, zachwyca klimatem od początku do końca.

Muzyka - Po prostu najlepszy skomponowany soundtrack przez Johna Williamsa! " The Imperial March" ""Yoda's Theme" moim zdaniem genialne utwory. Oczywiście cały soundtrack Imperium Kontratakuje, jest genialny.

Efekty! Wciąż świetne. Film się nigdy nie zestarzeje! Pod tym względem - moim zdaniem. Te efekty nawet w tv wyglądają obłędnie. Nawet nie zauważam że film ma już tyle lat.

Reżyseria - cóż się będę rozwodził. Film jest moim zdaniem, wyreżyserowany bezbłędnie!

Postacie - ten film ma najlepiej zarysowane postacie. Vader o wiele poważniejszy niż w New Hope. Leia i Han to prawie perełki filmu, każda scena z ich udziałem rozbawia do łez ale i wzrusza. Szczególnie wzrusza w Mieście Chmur! (dlaczego tak nie mógł wyglądać romans Anakina i Padme?) bez sztucznych dialogów które irytują? Oczywiście Yoda! Najlepsza postać moim zdaniem w tym filmie i jest lepszy od komputerowego Yody. To w Imperium Kontratakuje, Yoda jest pokazany jak prawdziwy mędrzec. Luke! Oczywiście genialny! R2-D2 to majstersztyk! Najlepszy droid w uniwersum Star Wars.

Oczywiście postacie są bardzo dobrze zarysowane dzięki staraniom aktorów. Świetna Carie Fisher, aż żal się robi że już jej nie ma :( oczywiście nie ustępuje jej Harrison Ford oraz Mark Hamill. Aktorsko ten film jest najlepszy!

Podsumowując!

Plusy:
+ Sceny z Yodą i Lukiem na Dagobah
+ fabuła/scenariusz
+ aktorstwo
+ świetne postacie (Yoda, Leia, Han, Luke, Chewie)
+ muzyka
+ efekty
+ reżyseria
+ klimat
+ zdjęcia
+ montaż

Cóż Imperium Kontratakuje to zdecydowanie mój ukochany film z uniwersum Star Wars

ocenił(a) film na 10

Zemsta Sithów, której jako filmu osobiście nie cierpię, ale bardzo lubię słychać z niego muzyki, miała dużo bardziej różnorodny soundtrack. Imperium Kontratakuje jak na swoje czasy pokazało niesamowity rozmach Williamsowskiej orkiestry, ale to dopiero w 2005 niebywały kompozytor stanął na granicy swoich możliwości, dając nam muzykę, która chyba już nigdy nie zostanie przez niego przebita. Obojętnie czy jest to marsz The Arena, Anakin Betrayal, Battle of the Heroes czy Anakin Dark Deeds. Zwłaszcza kawałki rozpisane na chór wiele wniosły. Tego mi brakowało w Imperium Kontratakuje, a pojawiło się to dopiero w Powrocie Jedi wraz z motywem muzycznym Imperatora i pojedynkiem Luke'a z Vaderem na drugiej Gwieździe śmierci, poprzez następny udoskonalony krok w Mrocznym Widmie, gdy Williams skomponował Duel Of the Fates. Z biegiem czasu również rozpisywanie nut na instrumenty uległo zmianie i w latach 80-tych Williams kładł większy nacisk na puzony i trąbki, co widać nie tylko w Imperialnym Marszu, ale także w Poszukiwaczach Zaginionej Arki,a przeszło ewolucję w latach 90-tych między innymi kiedy powstał soundtrack do Jurassic Park, gdzie główny filar instrumentów dętych jest oparty na Waltornii, co było bardzo dobrze widać zarówno we wspomnianym wcześniej Battle of the Heroes czy love theme Anakina i Padme Across the Stars. W części piątej najlepszą aranżacją na waltornię jest Clash of the Lightsaber, który można usłyszeć w tej scenie w 3: 33 minucie https://www.youtube.com/watch?v=C-DeI3ohVbY

użytkownik usunięty
rusekolsztyn

Wiem że odpowiadam po tygodniu ale trochę z czasem ostatnio mam słabo. No i jeszcze problemy.

Jeśli chodzi o Zemstę Sithów, hmmm faktycznie też tego filmu za bardzo nie lubię. Jestem fanem Star Wars, i dałem jednak 8, Atak Klonów 8,5 mroczne widmo 6/10. Co do muzyki, nie zgodzę się, ja jednak wolę soundtrack ze starej trylogii. Jest o wiele żywszy, z Przebudzenia Mocy też. Zresztą, jeśli chodzi o soundtracki Johna Williamsa to akurat mimo wszystko i tak każdy lubię z Pottera - Lot na Hipogryfie, czy przy końcowej scenie w Komnacie Tajemnic gdzie idzie się wzruszyć <3
Bardzo mi brakowało muzyki Williamsa w nowym Jurassic World i w Łotr 1 :P bo muzyka bez Williamsa w tych uniwersach to jednak nie muzyka.

W Mrocznym widmie? muzykę uważam za najsłabszą nwm czemu ale tak mam. Ale nie to że jej nie lubię, mam 3 utwory ulubione no ale to tyle. Across the Stars jest dla mnie trochę babskie, lubię ten utwór ale jednak wolę Rey Theme np.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones