PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=809630}
8,2 224 956
ocen
8,2 10 1 224956
7,0 55
ocen krytyków
Green Book
powrót do forum filmu Green Book

Film bardzo w stylu starych dobrych amerykańskich komediodramatów z lat 80/90. Łatwy w odbiorze i angażujący w wydarzenia głównie za sprawą przesympaycznych bohaterów i ich dziwnej relacji. Motyw odd couple w filmie drogi tutaj sprawdza się bardzo dobrze choć ja mam pewne zastrzeżenia do leniwego scenariusza zręcznie żonglującego wszelkimi stereotypami i archetypami. Wszystkie postaci są uproszczone do bólu choć przy tym nie pozbawione jakiegoś ludzkiego elementu. Film porusza wciąż drażliwy w "kulturze" zachodu temat rasizmu, uprzedzenia i stereotypów, a dramat główbego bohatera, czarnoskórego geja wykształconego, elokwentnego człowieka wysokiej kultury którego odrzucają właściwie wszystkie środowiska jest naturalnie Oscar baitowym cliché do tego zaserwowanym w bardzo bezpiecznej, disneyowskie formule. To nie "Missisipi w ogniu" z obleśnymi redneckami z piekła rodem i pomimo, że historia filmu osadzona jest mniej więcej w tym samym miejscu i czasie, nie ma co liczyć na ukazanie w nim realistycznej, wiernie oddającej prawdziwą, smutną i groteskową historię przemocy na południu stanów , nawet pomimo tego, że film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Właściwie Green Book ma wszelkie cechy żebrającego o Oscary hollywoodzkiego produktu machiny politicznej poprawności i powinienem nim pogardzać, ale nie potrafię, bo zwyczajnie urzekła mnie ta historia. Ciepła, wolna od przemocy w świecie ociekajacym nienawiścią wnosząca odrobinę naprawdę potrzebnego i cennego optymizmu. Być może mój odbiór filmu podyktowany był tym, że oglądałem go w tym samym kinie, w którym miesiąc wcześniej widziałem Dom Von Tiera;) (który stawiam dużo wyżej od Green Book). Nie jest to obraz wart wszelkich nagród, którymi z pewnością obsypie go Ameryka, może z pominięciem Vigo i jego fenomenalnej kreacji. To nic nie szkodzi i nie jest ważne, bo według mnie taki ciepły, pozytywny, trochę bajkowy i odrealbiony obraz wypada raz na jakiś czas zarzucić w celu zdrowego odreagowania właściwie praktycznie wszystkiego, co mam nam do zaoferowania rzeczywistość.

ocenił(a) film na 8
forgetaboutit

Zgadza się. Ten film przekazuje wachlarz humanistycznych wartości. Poprzez dawkę dobrego humoru(bez ordynarnych akcentów) daje pole do filozoficznych,refleksyjnych rozważań nad egzystencją i relacjami międzyludzkimi. Wynika z niego, że mając pewien ugruntowany system wartości i przekonań,możemy zaznać przełomu i odmiany mentalnej. Wystarczy spotkanie na swej drodze konkretnego człowieka,który znacząco wpłynie na nasze życie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones