PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10013901}

Gladbeck: Kryzys z zakładnikami

Gladbeck: Das Geiseldrama
7,1 699
ocen
7,1 10 1 699
Gladbeck: Kryzys z zakładnikami
powrót do forum filmu Gladbeck: Kryzys z zakładnikami

Po pierwsze: świetny dokument, film składa się jedynie z oryginalnych materiałów filmowych, dźwiękowych z 1988 roku. Brawa za montaż i poprowadzenie narracji.
Po drugie: cała akcja z dzisiejszej perspektywy wydaje się aż niemożliwa w swej amatorszczyźnie (i ze strony bandytów i policji).
Nieudolność policji (najlepiej widoczna podczas akcji na stacji benzynowej) jest porażająca. Rozumiem, że nie chcieli strzelać w tłum w Kolonii czy Bremie, ale mogli to szybko ukrócić już w Gladbeck.
Ale mnie najbardziej zszokowali dziennikarze, kamerzyści, fotografowie. Jak sępy rzucające się na padlinę.
Dla zdobycia "materiału" byli gotowi na wszystko- włącznie z klepaniem zamachowców po ramieniu, spoufalaniem się z nimi, dzielenie papieroskiem, kawą. Wywiady z zakładnikami (w Bremie, Kolonii) to było dla mnie najniższe stadium ich upadku. Tu dziewczyna z przystawionym pistoletem do głowy, a oni się jej pytają "jak się czuje".... Kilkanaście minut później już nie żyła,,,,,
Polecam film, bo montaż jest świetny i temat ciekawy.
Jednak to, że jest to autentyczna historia porusza i szokuje, więc być może nie dla każdego widza, szczególnie, gdy widzimy jak zachowują się dziennikarze, gdy śmiertelnie ranny zostaje 15-stoletni chłopiec.

abigail_

To było trzydzieści lat temu. Od tamtej pory policja niemiecka ewoluowała podczas gdy polska zatrzymała się na PRLu. Jak widzę relacje z prób zatrzymań to istny kabaret. Gdyby to zdarzyło się w obecnych czasach w Polsce to zginęliby wszyscy zakładnicy.
Ale sam dokument świetny. Spodziewałam się niemieckiego gowna, a to dokument naprawdę niesamowity i ciekawy. Dla mnie pomijając idiotyczne zachowanie policji, po prostu żenujące było zachowanie ludzi (i nie dziennikarzy), którzy obstawili samochód aby tylko sobie z odległości popatrzeć na dramat zakładników. Ja wiem, ze w naturze ludzkie gapiostwo jest rzeczą naturalna, ale tam tylko popcornu brakowało. Darmowe kino. Po prostu uderzające jak zwykłych ludzi kręci cudza tragedia.

cumartesi

Wiem, że to było ponad 30 lat temu i dlatego napisałam, że z dzisiejszego punktu widzenia cała akcja wydaje się niemożliwa w swej amatorszczyźnie.
W latach 70-80 -tych częściej niż dziś zdarzały się porwania z zakładnikami lub ogólnie branie zakładników, nie tylko w USA, ale i w Europie. Także porwania samolotów, bomby w nich, itp.
Policja na całym świecie "wyrabiała" sobie dopiero procedury - jak działać, kiedy wkraczać, kto i jak ma negocjować i czy w ogóle negocjować z porywaczami, itd.
Nie chcę spekulować, jak wyglądałaby podobna sytuacja w Polsce w 1988 roku, czy obecnie. Nie mam takiej wiedzy.

W tym konkretnym przypadku widzę jedyny jasny punkt, że nie skończyło się większą liczbą ofiar, dobrze, że wcześniej uratowało się większość pasażerów autobusu.
Co nie zmienia faktu, że śmierć nastolatków (15 i 18 lat) jest wstrząsająca...

Jeszcze co do gapiostwa - wystarczy zobaczyć co się dzieje, gdy jest jakiś wypadek. Ludzka natura jest niezmienna, tylko, że dzisiaj 90% nagrywałaby to komórkami i robiła nimi zdjęcia.

ocenił(a) film na 7
abigail_

dziewczyna odpowiedziała że czuje się nieźle całkiem , mimo że ma broń przy brodzie , i że myśli że on nie strzeli . no i chu* bombki strzelil , w szoku jestem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones