PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30689}

Gabinet doktora Caligari

Das Cabinet des Dr. Caligari
7,8 21 713
ocen
7,8 10 1 21713
7,9 26
ocen krytyków
Gabinet doktora Caligari
powrót do forum filmu Gabinet doktora Caligari

Scieżka dźwiękowa

ocenił(a) film na 10

Film genialny - dlaczego? Inni wcześniej napisali, nie będę się powtarzał. W 1996: In The Nursery - nagrali soundtrack który wybitnie uzupełnia dzieło. Widziałem pod koniec ubiegłego wieku tę wersję, posiadam CD z nagraniem. Szukam DVD lub lepiej BD z tą ścieżką dźwiękowa. Powstało mnóstwo wydawnictw. Posiadam 2 różne z nadętą muzyką symfoniczną i nie zamierzam dłużej kupować, zanim się nie upewnię, że trafiłem na to właśnie. Wprawdzie potrafię sam dograć dźwięk do materiału filmowego, lecz nastręcza to wiele pracochłonnych zabiegów. Widziałem w YuoTube fragmenty z tą muzyką, więc ktoś to wydał. Sklepy internetowe nie podają takiej informacji. Będę wdzięczny za sugestie.

ocenił(a) film na 10
tymoteuszb

kurcze a ja akurat chciałem zapytać o muzykę, kiedyś oglądałem na vhs w wersji z psychodeliczną muzyką z jakichś chyba syntezatorów i potem szukałem co to było i nic. może the Nursery to właśnie to czego szukam. lecę sprawdzić, dzięki i pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
zgliszcz

Zapewne mamy na myśli to samo.

ocenił(a) film na 10
tymoteuszb

kurcze ale trochę inaczej to pamietam, muzyka in the nursery jest bardziej rozbudowana ale podobne klimaty, to co oglądałem na vhs brzmiało jak jakieś archaiczne syntezatory albo jakiś przesterowany theremin, nie jestem pewien czy to to. może tez lipna jakośc vhs zrobiła swoje i co innego słyszałem:) w każdym razie in the nursery daje radę i z chęcią dopadł bym skądś dobrej jakości ost, w ogóle chyba warto było by przyjrzeć się im bliżej.

ocenił(a) film na 10
zgliszcz

mam tamtą wersję nagraną na VHS (niestety od połowy filmu) - muszę poszukać i porównać.

ocenił(a) film na 10
tymoteuszb

kurcze było by super, to były te psychodeliczne syntezatory o których wspominałem? z orkiestrą symfoniczną nie ma tego klimatu:) da sie tam gdzies doszukać informacji o tym kto robił muzykę o ile to nie było in the nursery? kurcze fajnie że ktoś zainteresował się tym samym:)

ocenił(a) film na 10
zgliszcz

Po latach dotarłem do autora tamtej muzyki! Miałeś rację: The Nursery inspirowało się jedynie - nie powiem plagiat, lecz coś na kształt amatorskiego naśladownictwa. Genialnym twórcą awangardowych klimatów do awangardowego filmu rozpowszechnianego przez ZDF jest jeszcze żyjący Peter Michael Hamel. Zacząłem od odsłuchania fragmentu, który mam nagrany (wreszcie dokopałem się do VHS-ów i je cyfruję, oczywiście tylko te, których nie ma na DVD lub BD czy YouTube). Następnie w niemieckiej Wikipedii znalazłem stronę filmu opracowaną z tym czego nam Polakom brak - czyli perfekcyjną dokładnością (za to mamy wszędzie wiszące krzyże i precyzyjny przepis o karalności obrażonych uczuć religijnych). Tam też była krótka historia kolejnych rekonstrukcji filmu. Nie pamiętałem dokładnie czy nagrałem go w latach 80-tych, czy 90-tych. Ale i tak to mi zawęziło grono twórców do 3, z których najbardziej pasował: "Peter Michael Hamel neu komponierten Begleitmusik erstmals am 15. Mai 1983 im ZDF gezeigt". Niestety nie istnieje ani żadna kopia video z tamtego okresu, ani soundtrack skądinąd znanego twórcy. Zacząłem porównywać utwory 3 rożnych twórców z tamtego 10-lecia, którzy komponowali muzykę do Caligari i bez wątpliwości okazało się, że jest nim Peter Michael Hamel. Jest charakterystyczny i brzmi bardzo podobnie jak muzyka z filmu. Niestety najnowsze rekonstrukcje 4K filmu mają tandetny podkład muzyczny. Tej ścieżki dźwiękowej Hamela nawet nie wydano na CD, ale jeżeli ktoś dobrze zna niemiecki - można by prosić rekonstruktorów aby w przyszłości o tym pomyśleli - Niemcy to nie Polacy-dyletanci-zarozumialcy i biorą pod rozwagę każdą sugestię. Ze swej strony służę kopią 52 minutowego fragmentu filmu dla celów porównawczych. Oto linki do pobrania lub posłuchania:

ocenił(a) film na 10
tymoteuszb

Gnoje z filmweb nie pozwalają na adresy - ok - pierwszy z nich to JUTUBE KOM/watch?v=UgrOxOb6KYI&spfreload=10

ocenił(a) film na 10
tymoteuszb

Duże litery proszę zastąpić "JUTUBE KOM" tym co każdy wie.
Albo znaleźć:
"Dr Caligari - the best soundtrack ever by Peter Michael Hamel ZDF 1983"

Drugi z nich to:
http://www.mediafire.PIERDcom/file/g7xrh927a4c2rfd/Das+Cabinet+des+Dr.+Caligari+ -+soundtrack+Peter+Michael+Hamel+-+++ZDF+1983.mpg

ocenił(a) film na 10
tymoteuszb

Z drugiego adresu usunąć: "PIERD"

ocenił(a) film na 10
tymoteuszb

ja polecam bardziej alternatywne klimaty z muzyką the washing machine ogląda się można powiedzieć wybornie (:

ocenił(a) film na 10
kelly-jackie

Pierwszy raz właśnie z "The Washing Machine" na żywo oglądałam. Czy jest może wydanie filmu z ich muzyką?

ocenił(a) film na 10
tymoteuszb

Cóż, w mojej wersji, również z "psychodelicznymi syntezatorami" , w napisach jest podane, iż za muzykę (gitara, syntezator) odpowiada Reiner Viertlböck.
Niestety, jak na razie nie udało mi się nigdzie na necie znaleźć tego soundtracku ;(
Podług mnie, ta wersja, mocno podnosi rating tego filmu. Oryginał (o ile to oryginał, bowiem wersji jest mnóstwo) aż tak nie zachwyca niestety.
Także jest to dal mnie jeden z niewielu przypadków, gdy poprawiony, lekko pokolorowany i z inną muzyką film dostaje ocenę o 4 oczka wyższą.
Psychodeliczne syntezatory i fortepian (scena niedoszłego morderstwa Jane) rządzą! ;]

ocenił(a) film na 9
tymoteuszb

Czy można gdzieś on-line zobaczyć wersje z tym soundtrackiem? Przesłuchałem jeden kawałek na YT i jestem oczarowany, z inną wersją niż In The Nursery nie oglądam.

ocenił(a) film na 10
barin10

http://search.4shared.com/postDownload/eileF0dh/in_the_nursery_-_the_cabinet_o.h tml można pobrać tutaj, na amazon też jest za kilka funtów. pozrawiam

ocenił(a) film na 10
zgliszcz

Właśnie o tym mowa - mam CD. Kłopot w tym, że nie pracuję w telewizji (sprzęt i programy - moja była z tvn tego nie zrobi), aby zsynchronizować film z dźwiękiem ;)

ocenił(a) film na 9
tymoteuszb

Minimatikon nagrał też ścieżkę dźwiekową do tego filmu.

Rafal1989

Oglądałem i słuchałem na żywo - poezja!

naj_kp

MINIMATIKON http://www.youtube.com/watch?v=iYQW5R2uP0A

steqofon

MINIMATIKON (Orange the Juice): "Them Journeys" / OFFICIAL VIDEO
http://www.youtube.com/watch?v=Cy5EhbYMGt4

tymoteuszb

Sorry za odkop ale dopiero się wziąłem za ten film. Jakby co ścieżka dźwiękowa z syntezatorami została skomponowana przez Donalda Sosina, a symfoniczna przez Rainera Viertblöcka.


ocenił(a) film na 10
SilverX

Donald Sosin - syntezatory, zgoda. Ale muzykę Rainera Viertlbocka trudno nazwać symfoniczną. Jego soundtrack do filmu wydawca DVD określa jako "contemporary orchestral score", ja bym go określił jako psychodeliczny jazz. Viertlbock gra na gitarze i syntezatorach, a towarzyszą mu muzycy grający na saksofonie, fortepianie, kontrabasie i perkusji.
Ciekawa jest muzyka Tmothy Bocka, który skomponował soundtrack na kwartet smyczkowy, dobrze pasujący do ekspresjonizmu niemieckiego na ekranie.
Te trzy wersje filmu można znaleźć np. na fotoplastikon (taki mały gryzoń to ma).

Muzyka In The Nursery jest rzeczywiście niesamowita, ale raczej niedostępna wraz z filmem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones